جستجو
  • فروشگاه
  • تماس‌با‌ما
  • دمومحصولات
  • سوالات‌متداول
× Send

داشبورد مدیریتی و مزایای استفاده از آن چیست؟

داشبورد مدیریتی، معیارها و اطلاعات کلیدی را به صورت گرافیکی و قابل فهم نمایش می‌دهد. مدیران می‌توانند با استفاده از این داشبورد، به سرعت تصمیمات تاکتیکی و استراتژیک را بر اساس اطلاعات قابل اعتماد بگیرند.
داشبورد مدیریتی

آنچه در این مقاله میخوانید :

داشبورد مدیریتی
داشبورد مدیریتی

داشبورد مدیریتی چیست؟

 

داشبورد مدیریتی، معیارها و اطلاعات کلیدی را به صورت گرافیکی و قابل فهم نمایش می‌دهد. مدیران می‌توانند با استفاده از این داشبورد، به سرعت تصمیمات تاکتیکی و استراتژیک را بر اساس اطلاعات قابل اعتماد بگیرند. این داشبوردها به تیم‌ها کمک می‌کنند تا پیشرفت و موفقیت معیارهای شرکت را پیگیری کنند و مدیران را در تصمیم‌گیری‌های مبتنی بر داده‌ها یاری می‌دهند. این ابزار ‌به شما کمک می‌کند وضعیت جاری کسب و کار خود را به روشی مناسب، ساده و قابل فهم درک کنید.

داشبوردهای مدیریتی، شامل نمودارها، تصاویر، جداول و داده‌های عددی هستند که به مدیران ابزارهای مهمی را فراهم می‌کنند تا در فرآیندهای مدیریتی استفاده کنند و عملکرد سازمان را بهبود بخشند. داشبوردها امکان می‌دهند تا مدیران بر اساس اهداف تجاری آینده تصمیماتی بگیرند و با استفاده از تحلیل داده‌ها و شاخص‌های عملکرد کلیدی (KPIها)، بهبودهای لازم را در پروژه‌ها و استراتژی‌ها اعمال کنند.

داشبورد مدیریت ابزاری کارآمد برای مدیران است تا بتوانند خلاصه ای از گزارشات متنوع موجود در سازمان را مشاهده کرده و مشکلات عملکرد را شناسایی کنند.

داشبورد مدیریتی
داشبورد مدیریتی

مزایای نرم افزار داشبورد مدیریتی:

 

نرم افزار داشبورد مدیریتی این امکان را به مدیران سازمان می‌دهد که در هر لحظه عملکرد سازمان خود را مشاهده کرده و وضعیت آن‌ را نسبت به هدف نهایی پایش کنند. با استفاده از داشبورد مدیریتی مدیران سازمان قادر خواهند بود به سادگی در یک محیط زیبا و غیر پیچیده، بر بخش‌ها و یا واحدهای تحت مدیریت خود نظارت کامل و به روز داشته باشد. از نرم افزار داشبورد می‌توان برای فیلتر کردن داده‌ها و اطلاعات ناخواسته استفاده کرد تا اطمینان حاصل شود که KPIهای اصلی به دست آمده با مخاطبان مورد نظر مرتبط هستند.

طیف گسترده ای از مزایا وجود دارد که می توانند در هر زمانی اعمال شوند، ما یک لیستی از مهم ترین مزایای نرم افزار داشبورد مدیریتی را تهیه و منتشر کرده ایم:

1)بهبود در تصمیم گیری:

امکان تصمیم گیری آگاهانه و برنامه‌ریزی جامع استراتژیک توسط مدیران کسب و کار  و دسترسی فوری به اطلاعات در یک نگاه به این معنی است که کسب و کارها می توانند به سرعت تصمیم بگیرند و اقدام کنند. نیازی به درخواست داده از توسعه دهندگان نیست ، منتظر داده ها باشید ، گزارش را دریافت کنید و سپس اقدام کنید. در عوض، گزارش‌های داشبورد مدیریتی را می‌توان به راحتی بین کاربران به اشتراک  گذاشت.

2)صرفه جویی در زمان:

بدون نرم‌افزار داشبورد مدیریتی، کسب‌وکارها ساعت‌های بی‌شماری را صرف ورود به سیستم‌ها می‌کنند تا گزارش‌های فردی را اجرا و قالب‌بندی کنند  اما داشبورد مدیریتی همه اطلاعات را به صورت یکجا در اختیارتان قرار می دهد و  همچنین محیط داشبورد قابل اشتراک گذاری می باشد پس از اتلاف وقت برای دسترسی به آن‌ها و ارسالشان جلوگیری می‌شود.

داشبورد مدیریتی

3)افزایش و بهبود عملکرد کارکنان:

داشبورد مدیریتی به عنوان یک پلتفرم متمرکز عمل می کند و با اجازه دادن به اعضای تیم برای به اشتراک گذاشتن به روز رسانی ها، بازخوردها و بینش ها، همکاری را تقویت می کنند. این  همکاری بلادرنگ نه تنها ارتباطات را بهبود می بخشد بلکه حس کار گروهی و مسئولیت مشترک را در بین شرکت کنندگان پروژه ارتقا می دهد افزون به این موضوع استفاده موثر از شاخص های کلیدی عملکردی که به سنجش سرمایه‌های انسانی سازمان‌ها می پردازد ودر ترسیم اهداف استراتژیک، اهداف کاری و اهداف مالی سازمان موثر است، ارزش منابع انسانی را برای سطوح بالاتر سازمان مشخص می کند .

جهت اطلاع از قابلیت های نرم افزار داشبورد مدیریتی تسما کلیلک کنید

4)افزایش سودآوری:

هنگامی که بدانید در کدام بخش از سازمانتان نیاز به بهبود و ترقی دارید ، منابع و انرژی و زمان خود را با خیال آسوده به پیشرفت آن بخش اختصاص می دهید .

5)بهبود ارتباطات خارج از سازمان:

از آنجا که داشبوردهای مدیریتی برای تامین اعتبارات مالی، ارائه گزارش به سرمایه گذاران و… مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانند میزان ارتباط شما با مشتریان و تامین کنندگان را افزایش دهند.

6)مدیریت ریسک پیشگیرانه:

داشبوردهای مدیریتی با برجسته کردن خطرات و مشکلات احتمالی به عنوان سیستم های هشدار اولیه عمل می کنند و با استفاده از این رویکرد فعالانه، مدیران پروژه را قادراند  تا چالش‌ها را قبل از تأثیر منفی بر پروژه شناسایی کرده و به آنها رسیدگی کنند. همچنین امکان اجرای استراتژی های کاهش ریسک را فراهم می کند و از پیشرفت نرم تر پروژه اطمینان می دهد.

داشبورد مدیریتی

7)تقویت ارتباطات درون سازمانی و بیرون سازمانی:

از آنجایی که داشبورد مدیریتی امکان مشاهده عملکرد بخش‌های مختلف سازمان را به سادگی فراهم می‌کند و ابزارهای مناسبی برای بررسی عملکرد شرکت و پرسنل هستند از اینرو میتوان به‌ عنوان پرزنتیشن در جلسات شرکت استفاده شود. داشبورد مدیریتی ارتباط شما را با تأمین‌کنندگان و مشتریان را بهبود می‌بخشند و از آنها برای نشان‌دادن وضعیت سازمان به ذی‌نفعان نیز می‌توانید استفاده کنید. اگر سازمان شما به دنبال تامین اعتبارات مالی یا ارائه‌ی گزارش به اعضای هیئت‌مدیره و سرمایه‌گذاران است، داشبوردها ایجاد گزارش‌ها و سخنرانی‌های مختلف را بسیار آسان می‌کنند.

8)هزینه های پروژه هوشمندانه تر:

داده‌های مالی و بودجه‌ای که در داشبوردهای مدیریت پروژه ارائه می‌شوند، می‌توانند چیزهای زیادی در مورد فعالیت هزینه‌های پروژه به بینندگان بگویند. برای مثال، کاربران می‌توانند هزینه‌ها را پیگیری کنند تا قبل از اتمام پروژه از تجاوز به بودجه جلوگیری کنند و  به این ترتیب تیم ها می توانند عاقلانه بودجه بندی کنند و برنامه ریزی مالی نوآورانه تری را در آینده انجام دهند.

برای مطالعه بیشتر: نرم افزار داشبورد مدیریتی

هدف از پیاده سازی داشبورد مدیریتی چیست؟

هدف اصلی از پیاده‌سازی داشبورد مدیریتی، ارائه داده‌ها و اطلاعات کلیدی به صورت قابل فهم و قابل تحلیل به مدیران و تصمیم‌گیران در یک سازمان است. در واقع، داشبورد مدیریتی به عنوان یک ابزار مهم در فرآیندهای تصمیم‌گیری و مدیریت استفاده می‌شود و اهداف متعددی را تحقق می‌بخشد که شامل موارد زیر می‌شود:

تسهیل فرآیندهای تصمیم‌گیری:

داشبوردهای مدیریتی اطلاعات مربوط به عملکرد سازمان را در قالب گرافیکی و آماری به مدیران ارائه می‌دهند. این اطلاعات به مدیران کمک می‌کنند تا تصمیم‌های بهتری بگیرند و به طور موثر‌تری برنامه‌ریزی کنند.

بهبود کارآیی و بهره‌وری سازمان:

با دسترسی آسان به اطلاعات کلیدی در زمینه‌های مختلف مانند فروش، مالی، منابع انسانی و غیره، مدیران قادرند به طور مستقیم عملکرد سازمان را مشاهده کنند و در صورت لزوم، اقداماتی برای بهبود کارآیی و بهره‌وری انجام دهند.

پیش‌بینی و پیشگیری از مشکلات:

داشبوردهای مدیریتی معمولاً از تحلیل داده استفاده می‌کنند تا الگوها و روندهای مختلف را شناسایی کنند. این اطلاعات به مدیران کمک می‌کند تا مشکلات را پیش‌بینی کرده و پیش‌گیری از آنها را در مراحل ابتدایی انجام دهند.

داشبورد مدیریتی

ارتقاء انعطاف‌پذیری سازمان:

با داشتن دسترسی به اطلاعات زمانی و به‌روز، مدیران می‌توانند سریعاً به تغییرات در محیط کسب و کار واکنش نشان دهند و استراتژی‌های خود را با توجه به شرایط جدید تطبیق دهند.

تسهیل ارتباطات و هماهنگی:

داشبوردهای مدیریتی معمولاً به صورت مرکزیترین نقطه ارتباطی بین مختلف بخش‌ها و واحدهای سازمان عمل می‌کنند. این ابزارها به ارتباطات بهتر و هماهنگ‌تر بین اعضای تیم کمک می‌کنند.

به طور کلی، هدف از پیاده‌سازی داشبورد مدیریتی بهبود فرآیندهای تصمیم‌گیری، کارآیی، انعطاف‌پذیری و هماهنگی سازمان است که در نهایت منجر به ارتقاء عملکرد کلی و دستیابی به اهداف استراتژیک سازمان می‌شود.

کلام پایانی:

در این مقاله با داشبورد مدیریتی و مزیت هدف از پیاده سازی  آن آشنا شدیم و گفتیم داشبورد مدیریتی به شما کمک می‌کند تا بر کسب و کار خود مسلط شوید و همه جنبه‌های آن را در یک قاب ببینید و به شما کمک می کند در کوتاه ترین زمان تصمیم درست را بگیرید. امیدواریم در این مقاله با مزایای استفاده از داشبورد مدیریتی آشنا شده باشید. و در انتها به شما پیشنهاد می شود جهت بهره برداری از نرم افزار مناسب، نرم افزار داشبورد مدیریتی تسما را استفاده نمایید.

جهت درخواست دمو نرم افزار داشبورد مدیریتی تسما کلیک کنید.

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر

مدیریت استراتژیک یکی از مفاهیم کلیدی در مدیریت سازمانی است که در دنیای مدرن اهمیت بیشتری پیدا کرده است. با توجه به رقابت فراوان در بازارهای جهانی و تغییرات پیوسته در فناوری، اقتصاد و سیاست، سازمان‌ها نیاز دارند تا استراتژی‌های جدید و نوآورانه را برای رشد و توسعه خود اتخاذ کنند.
ارزیابی عملکرد کارکنان از مهمترین سازه های مورد بحث در پژوهش‌های مدیریتی است و بدون شک مهم‌ترین معیار سنجش موفقیت در شرکت‌های تجاری به حساب می‌آید ارزیابی عملکرد به معنای اطمینان از مطابقت عمکرد با برنامه و مقایسه عملکرد واقعی با اهداف از قبل تعیین شده می باشد.
بررسی مدیریت عملکرد کارکنان در هر سازمانی از اهمیت بسزایی برخورد هست و تنها زمانی کاربردی هست که به صورت اصولی انجام گیرد . فرآیند مدیریت عملکرد سیستماتیک همانطور که فواید بسیاری را به همراه دارد ، چالش هایی هم به همراه دارد که برخی از چالش های مدیریت عملکرد را می توان پیش از اجرا از بین برد

2 دیدگاه دربارهٔ «داشبورد مدیریتی و مزایای استفاده از آن چیست؟»

  1. داشبورد مدیریتی یکی از اساسی ترین و مهم ترین ابزاری است برای تصمیم گیری مدیران. به نظرم در وضعیت الان نرم افزار داشبورد مدیریتی یکی از مهم ترین سامانه هایی است که باید در همه سازمان ها پیاده سازی شود.

  2. با سلام و وقت بخیر. ممنون از محتوای بسیار کامل و مفیدتون. به نظر بنده یکی از مهم ترین موضوعات در بحث داشبورد مدیریتی نرم افزار آن است. که نرم‌افزار داشبورد مدیریتی برای ارائه اطلاعات کلیدی و معیارهای عملکرد به مدیران و تصمیم‌گیران در یک سازمان باید از قابلیت‌های متعددی برخوردار باشد تا به طور موثر و کارآمد بتواند نیازهای مختلف سازمان را برآورده کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از آخرین اخبار و اطلاعات یسناپارس مطلع شوید!

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن