جستجو
 • فروشگاه
 • تماس‌با‌ما
 • دمومحصولات
 • سوالات‌متداول
× Send

9 سوال برتر در ارزیابی عملکرد مدیران

سوالات ارزیابی مدیران ابزار مفیدی برای اطمینان از پیشرفت و موفقیت کارکنان شما در نتیجه مدیریت برجسته است. با توزیع فرم‌‌های ارزیابی مدیران بین کارکنان خود، می‌توانید داده‌هایی از بالا به پایین درباره تیم مدیریت خود دریافت کنید. اکثر طرح ‌های ارزیابی عملکرد از بالا به پایین هستند، به این معنی که مدیران به سختی نظراتی را از پرسنل تحت نظارت خود می‌شنوند. در واقع، بسیاری از شرکت ‌ها اصلاً از فرم‌‌های ارزیابی مدیران استفاده نمی‌کنند.
9 سوال برتر در ارزیابی عملکرد مدیران

آنچه در این مقاله میخوانید :

سوالات ارزیابی مدیران ابزار مفیدی برای اطمینان از پیشرفت و موفقیت کارکنان شما در نتیجه مدیریت برجسته است. با توزیع فرم‌‌های ارزیابی مدیران بین کارکنان خود، می‌توانید داده‌هایی از بالا به پایین درباره تیم مدیریت خود دریافت کنید. اکثر طرح ‌های ارزیابی عملکرد از بالا به پایین هستند، به این معنی که مدیران به سختی نظراتی را از پرسنل تحت نظارت خود می‌شنوند. در واقع، بسیاری از شرکت ‌ها اصلاً از فرم‌‌های ارزیابی مدیران استفاده نمی‌کنند.

در این مقاله به مهم‌ترین سوالات ارزیابی مدیران پرداخته‌ایم و از الگوی پیشنهادی ما برای ایجاد سوالات ارزیابی استفاده کنید.

مطالعه بیشتر: مدیریت عملکرد به چه معناست و کارایی دارد ؟

ایجاد یک بررسی عملکرد موثر

مدیریت عملکرد موثر

قبل از اینکه به سوالات ارزیابی مدیران بپردازیم برای درک بهتر به چگونگی ایجاد بررسی عملکرد موثر پرداخته ایم. همان طور که می‌دانیم بازخورد منظم، ابزار ارزشمندی است که به رشد مدیران کمک می‌کند. وقتی زمان بررسی رسمی مدیران فرا می‌رسد، باید خلاصه کاملی از دستاوردهای آن‌ها در طول دوره بررسی بنویسید و بازخورد ارزیابی‌های مدیران را در آن بگنجانید. به عنوان مثال می‌توانید به مشارکت‌‌های آن‌ها در شرکت، معیارهایی که به طور مداوم از آن ‌ها استفاده کرده‌‌اند و از آن‌ها فراتر رفته ‌اند و عملکرد کلی آن‌ها نگاهی بیندازید. عملکرد فعلی مدیر را با دوره‌های قبلی مقایسه کنید و در عین حال هر زمینه رشد و نقاط ضعف را برجسته کنید.

هنگام نوشتن نظرات، تصویر کلی را در ذهن داشته باشید. آمار تلاش و ذهنیت مدیریت را همراه با میزان تعهد آن‌ها به تحقق چشم انداز شرکت ارائه دهید. اطمینان حاصل کنید که مدیران را به ناحق با معیارها غافلگیر نکنید یا بر اساس ورودی‌هایی که قبلاً به آن‌ها نشان داده نشده است قضاوت نکنید.

مطالعه بیشتر: بررسی کارایی‌های نرم افزار مدیریت پروژه حرفه ای

9 بهترین سوال برای پرسیدن از کارمندان

هنگامی که هدف تعیین میزان اثربخشی تیم مدیریتی شما است، سؤالات زیادی وجود دارد که باید از کارکنانی که مستقیماً زیر مجموعه مدیریت شما کار می‌کنند بپرسید تا اثربخشی آن‌ها را ارزیابی کنید. 9 سوال از سوالات ارزیابی مدیران که باید در بررسی عملکرد مدیر بگنجانید عبارتند از:

 • آیا مدیریت فعالانه به بازخورد کارکنان گوش می‌دهد و در نتیجه تغییراتی را ایجاد می‌کند؟
 • آیا مدیران به کارکنان احساس ارزشمندی می‌دهند و آن‌ها را تشویق به توسعه حرفه‌ای می‌کنند؟
 • آیا مدیر قوانین و سیاست‌های شرکت را رعایت می‌کند؟
 • آیا کارمندان مدیر خود را مشتاق کار خود می‌بینند؟
 • آیا مدیر می‌تواند به طور موثر با بخش‌ها و افراد ارتباط برقرار کند؟
 • آیا مدیر بازخورد منسجم و مفیدی ارائه می‌دهد؟
 • آیا مدیر نگرش مثبت و تعهد به کار خود دارد و الگوی خوبی برای تیم است؟
 • آیا یک جلسه سازمان یافته و برنامه آموزشی وجود دارد که مدیر به آن پایبند باشد؟
 • آیا مدیر با همه بدون توجه به موقعیت یا ارشدیت آن‌ها منصفانه رفتار می‌کند؟

بسته به نوع محصول یا خدماتی که ارائه می‌کنید، برخی از معیارها ممکن است مهمتر از سایر معیارها باشند. در اینجا چند نمونه از سوالات ارزیابی مدیران وجود دارد که برای همه آن‌ها مرتبط نخواهد بود:

 • رضایت کارکنان از سهمیه‌های افزایش فروش ممکن است جنبه‌ای باشد که باید در مشاغل خدماتی مانند شرکت‌های تلفن همراه در نظر گرفته شود، جایی که پرسنل به طور مداوم مجبور به افزایش فروش هستند.
 • سوالات ارزیابی مدیران رستوران‌ها را می‌توان بر اساس توانایی آن‌ها در برقراری ارتباط با مشتریان و کارکنان منتظر در شرایط پرتنش بررسی کرد.
 • اگر شرکت شما مزایای منحصر به فردی مانند تعطیلات شرکت دارد، سوالات ارزیابی مدیران را می‌توان بر اساس میزان رضایت کارکنان از فعالیت‌های برنامه ریزی شده و تمایل آن‌ها برای گنجاندن ایده‌های کارکنان در فرآیند برنامه ریزی ارزیابی کرد.
 • می‌توانید بررسی را با درخواست اطلاعات در مورد آنچه که مدیر می‌تواند برای بهبود عملکرد خود انجام دهد و فعالیت‌هایی که باید به انجام آن‌ها ادامه دهد، به پایان برسانید. هنگامی که سوالات ارزیابی مدیران را تعیین کردید که کدام یک در ارزیابی شما مفیدتر هستند می‌توانید شروع به اولویت بندی آن‌ها کنید و روبریک خود را بسازید.

راه‌های کمی سازی عملکرد

کمی سازی عملکرد

اندازه گیری داده‌های عملکرد هنگام استفاده از سیستم رتبه بندی آسان است. بسیاری از کسب ‌و کارها از مقیاس یک تا پنج استفاده می‌کنند و هر پاسخ را جمع می‌کنند تا مجموع نهایی را به دست آورند. این امر شبیه به نحوه رتبه بندی تکالیف در مدرسه است.

مقیاسنمرهمعدل
97-100+A4/0
93-96A4/0
87-89+B3/6
83-86B3/0
73-76C3/0
65-69D1/0
65<F0/0

به این ترتیب، می‌توانید به راحتی عملکرد یک کارمند را در بررسی‌های متعدد اندازه گیری و ردیابی کنید. همه شرکت‌ها از سیستم رتبه بندی عددی در سوالات ارزیابی مدیران خود استفاده نمی‌کنند. برخی به جای آن از مقیاسی مبتنی بر رضایت استفاده می‌کنند.

مطالعه بیشتر: استقرار نظام ارزیابی عملکرد سازمانی

نمونه سوالات ارزیابی مدیران

از اینکه در بررسی مدیریت سالانه ما شرکت کردید متشکریم. مایلیم رضایت کلی شما را از مدیرتان، [نام مدیران] بدانیم و هر گونه بازخوردی که ممکن است داشته باشید را بشنویم.

هدف از این ارزیابی بهبود محیط کاری شما با حصول اطمینان از داشتن یک تیم مدیریت عالی برای هدایت شغلی شما در [نام شرکت] است.

لطفاً در سوالات ارزیابی مدیران با استفاده از مقیاس یک تا پنج، توانایی مدیران خود را در برآوردن انتظارات ذکر شده ارزیابی کنید.

 1. به نظرات من گوش می‌دهد و برای بهبود رضایت شغلی من تلاش می‌کند تا تغییراتی ایجاد کند
 2. هنگام نزدیک شدن به کارهای دشوار از تکنیک‌های حل مسئله و منطق استفاده می‌کند
 3. خونسردی و تمرکز را در مواجهه با موانع حفظ می‌کند
 4. انتظارات را به وضوح ترسیم می‌کند و به اعضای تیم انگیزه می‌دهد تا آنها را به شیوه‌ای مثبت برآورده کنند.
 5. به موقع برای شیفت‌ها می‌رسد و از استراحت برمی گردد.
 6. از ارزش‌های شرکت پیروی می‌کند
 7. از فناوری مانند گوشی هوشمند خود مطابق با سیاست‌های شرکت استفاده می‌کند
 8. تمرینات تیم سازی را به طور منظم انجام می‌دهد
 9. کار و مشارکت کارکنان را به رسمیت می‌شناسد
 10. وظایف را اولویت بندی می‌کند و به طور منصفانه و موثر به اعضای تیم واگذار می‌کند
 11. می تواند اهداف و استراتژی‌های پروژه‌های کوتاه مدت و بلند مدت را به وضوح بیان کند
 12. کارکنان را تشویق می‌کند تا روابط دوستانه‌ای با همکاران خود ایجاد کنند
 13. به ایمیل‌ها و سایر ارتباطات به موقع پاسخ می‌دهد
 14. همیشه با همه همکاران رفتار مناسب و حرفه‌ای دارد
 15. به من فرصت‌های مداومی برای یادگیری و بهبود مهارت‌های حرفه‌ای‌ام می‌دهد

چرا ارزیابی اثربخشی مدیریت بسیار مهم است؟

این کاملا درست است که یک تیم فقط می‌تواند به خوبی مدیر خود باشد. یک مدیر در جریان کار، استراتژی‌های موجود و نقش‌های هر یک از اعضای تیم را کنترل می‌کند. بنابراین، یک مدیر باید موثر و مورد احترام تیم خود باشد. همچنین آن‌ها باید بر بهره وری کلی، مدیریت زمان و نتایج نهایی هر پروژه و وظیفه نظارت داشته باشند.

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از آخرین اخبار و اطلاعات یسناپارس مطلع شوید!

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن