جستجو
  • فروشگاه
  • تماس‌با‌ما
  • دمومحصولات
  • سوالات‌متداول
× Send

ارزیابی عملکرد فصلی یا 4×4 چیست ؟

اگر شما هم جزو آن دسته از مدیرانی هستید که تمایل دارید عملکرد شرکت خود را به ارزیابی عملکرد فصلی تغییر دهید در این مقاله همراه ما باشید. همان طور که می‌دانیم ارزیابی عملکرد سالانه، بخش مشترک تجربه کارکنان در اکثر شرکت‌ها است. اعضای تیم و مدیران هر سال دور هم جمع می‌شوند تا درباره آنچه خوب پیش رفته، چه چیزهایی را می‌توان بهبود بخشید و اهداف 12 ماه آینده را مورد بحث خود قرار می‌دهند. بسیاری از مدیران شرکت‌ها در نظر دارند روند بررسی عملکرد خود را تغییر دهند. آن‌ها قصد دارند با ارزیابی عملکرد فصلی آن را بهبود بخشند. در ادامه مقاله به بررسی این عملکرد و به تعریف مدیریت عملکرد 4×4 و نحوه کار آن خواهیم پرداخت.
ارزیابی عملکرد فصلی یا 4×4 چیست ؟

آنچه در این مقاله میخوانید :

اگر شما هم جزو آن دسته از مدیرانی هستید که تمایل دارید عملکرد شرکت خود را به ارزیابی عملکرد فصلی تغییر دهید در این مقاله همراه ما باشید. همان طور که می‌دانیم ارزیابی عملکرد سالانه، بخش مشترک تجربه کارکنان در اکثر شرکت‌ها است. اعضای تیم و مدیران هر سال دور هم جمع می‌شوند تا درباره آنچه خوب پیش رفته، چه چیزهایی را می‌توان بهبود بخشید و اهداف 12 ماه آینده را مورد بحث خود قرار می‌دهند. بسیاری از مدیران شرکت‌ها در نظر دارند روند بررسی عملکرد خود را تغییر دهند. آن‌ها قصد دارند با ارزیابی عملکرد فصلی آن را بهبود بخشند. در ادامه مقاله به بررسی این عملکرد و به تعریف مدیریت عملکرد 4×4 و نحوه کار آن خواهیم پرداخت.

مطالعه بیشتر: ارزیابی عملکرد سازمانی چیست؟

 مقدمه

ارزیابی عملکرد سازمانی

ارزیابی عملکرد فصلی یا سه ماهه بهترین زمان برای انعکاس عملکرد کارکنان، جشن گرفتن پیروزی‌ها و ارائه بازخورد سازنده است. ارائه بررسی‌های عملکرد سه ماهه موثر به تیم خود، کلید موفقیت و مشارکت یک تیم و شرکت است. دلایل زیادی وجود دارد که چرا مدیران باید به سمت بررسی عملکرد فصلی حرکت کنند و مدیریت عملکرد خود را وارد رهبری عصر مدرن کنند. از جمله این دلایل می‌توان به پشتیبانی، اجازه مداخله زود هنگام، بهبود بخشیدن تعامل و بهره وری، افزایش حس هدفمندی کارکنان، ایجاد تغییرات آسان‌تر و… را اشاره کرد. به همین علت برخی از شرکت‌ها آن‌ها را به صورت استاندارد در نظر گرفته‌اند.

 مدیریت عملکرد 4×4 چیست؟

جیسون لوریتسن یک رهبر فکری منابع انسانی است که مدت‌ها از تجدید ساختار بررسی‌های عملکرد دفاع کرده است. او پس از بحث در مورد مشکلات رایج مدیریت عملکرد با همکاران، فرآیند جدیدی به نام مدیریت عملکرد 4×4 ایجاد کرد. به جای بررسی سالانه، از ارزیابی عملکرد فصلی یا 4×4s استفاده شود. 4×4s نیاز به بررسی‌های سه ماهه دارند. استدلال لوریتسن برای این فرکانس این است که یک بار ملاقات در سال تقریباً کافی نیست. اولویت‌های شرکت و دپارتمان بین بررسی‌ها تغییر می‌کنند و مدیران و کارمندان احتمالاً بسیاری از مواردی را که قبلاً مورد بحث قرار گرفت فراموش می‌کنند. پس بنابراین جلسات ماهانه ایده‌آل است، اما سه ماهه کافی است.

فرآیند مدیریت عملکرد 4×4یا همان ارزیابی عملکرد فصلی بر چهار سؤال تعریف شده متمرکز است. مدیران و کارمندان پاسخ‌های خود را مستند می‌کنند و قبل از جلسه، افکار خود را با طرف مقابل در میان می‌گذارند تا هر دو نفر بدانند که چه انتظاری از یکدیگر دارند. چهار سوال عبارتند از:

1-مهم‌ترین دستاوردهای شما از آخرین باری که ملاقات کردیم چیست؟

مدیریت عملکرد کارکنان

این سوال، جلسه را با یک نکته مثبت شروع می‌کند و به کارمند اجازه می‌دهد در مورد کاری که انجام داده است و به آن افتخار می‌کند و در چرخه بررسی قبلی پیشرفتی انجام شده صحبت کند. در نتیجه به مدیر این فرصت را می‌دهد که اگر موفقیت‌هایی وجود دارد که ممکن است نادیده گرفته شده باشد، به رسمیت شناخته شود و آگاهی یابد.

مطالعه بیشتر: ضرورت استقرار نظام مدیریت عملکرد کارکنان

2-مهم‌ترین چیزهایی که قبل از ملاقات بعدی روی آن‌ها تمرکز خواهید کرد چیست؟

با مطرح شدن این سوال، جلسه از صحبت در مورد دستاوردهای گذشته به تعیین اهداف آینده کارمندان تبدیل می‌شود. مدیر و کارمند اطمینان حاصل می‌کنند که در یک تیم هستند و کاری را که باید ارائه شود درک می‌کنند تا تیم به اهداف خود برسد. این سوال همچنین فرصتی برای صحبت در مورد پیشرفت شغلی ارائه می‌دهد.

3-در حال حاضر با چه موانعی روبرو هستید؟

سوال سوم مطرح شده از ارزیابی عملکرد فصلی یا مدیریت عملکرد 4×4 این است که یک کارمند باید همیشه این فرصت را داشته باشد که بدون توجه به فرمت، مشکلاتی که در طی کار با آن مواجه است را به اشتراک بگذارد. این به مدیر کمک می‌کند تا بیاموزد که چه منابعی برای تامین نیاز یک کارمند ضروری است یا به عبارتی دیگر چه مسائلی را باید اصلاح کند تا کارمند به اهداف خود دست یابد.

4-من به عنوان مدیر شما چه کاری بهتر است انجام دهم تا از شما حمایت کنم؟

مدیریت عملکرد سازمانی

این سوال جلسه را کامل می‌کند و به کارمند فرصت می‌دهد تا بازخورد خود را به مدیر ارائه دهد. با ملاقات با هر یک از اعضای تیم، مدیر می‌آموزد که چه گام‌هایی می‌تواند برای بهبود به عنوان یک رهبر بردارند.

مطالعه بیشتر: منظور از مدیریت عملکرد سازمانی چیست ؟

 فرآیند بررسی عملکرد فصلی توسط کارکنان

یکی دیگر از جنبه‌های منحصر به فرد فرآیند 4×4 از ارزیابی عملکرد فصلی این است که گزارش مستقیم، رهبری را بر عهده می‌گیرد. آن‌ها مسئول برنامه ریزی جلسه، مستندسازی بحث و پیگیری بعد از جلسه مدیر هستند. لوریتسن بیان می‌کند که کارمندان باید نسبت به بهبود عملکرد خود پاسخگو باشند و پذیرای دریافت بازخورد در مورد عملکرد خود باشند. بررسی سنتی عملکرد می‌تواند یک تجربه اضطراب آور برای کارمند باشد. چرا که این جلسه سالی یک بار در تقویم آن‌ها ظاهر می‌شود و آن‌ها به داخل اتاقی می‌روند که نمی‌دانند واقعاً چه چیزی در انتظار آن‌ها است. دادن فرمان و تعریف مسائل مورد بحث به جای ازمون و خطا کردن و کسب تجربه برای بهبود عملکرد کلی کارمندان بهتر می‌باشد.

مطالعه بیشتر: ارزیابی عملکرد کارکنان چیست ؟

 بررسی عملکرد کارکنان خود را مدرن کنید

ارزیابی عملکرد کارکنان

فرآیند مدیریت عملکرد 4×4 که از ارزیابی عملکرد فصلی است ممکن است برای شرکت شما خوب نباشد. لوریتسن معتقد است که بسته به فرهنگ شرکت و موقعیت کارمند باید از سؤالات مختلفی استفاده شود. نکته اصلی این است که هر بررسی عملکرد باید منجر به شناسایی دستاوردها، بحث در مورد زمینه‌های بهبود و تعیین اهداف آینده شود. اگر بررسی‌های شرکت شما کوتاه است، وقت آن رسیده است که در نظر بگیرید چگونه می‌توان فرآیند آن را مدرن کرد.

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر

سیستم‌های مدیریت عملکرد به افراد کمک می‌کنند تا به طور پیوسته توسعه یابند - اما بیشتر شرکت‌ها بهترین روش‌ها را به کار نمی‌برند. یک مجموعه از انتخاب‌های طراحی تعریف شده می‌تواند به رهبران کمک کند تا به سمت جلو هدایت شوند.
در دنیای امروزی که رقابت در صنایع مختلف به سطح بالاتری رسیده است، شرکت‌های پروژه‌محور برای بقا و رشد خود نیازمند بهبود معماری سازمانی هستند.
شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) از پرکاربردترین ابزارها برای اندازه‌گیری پیشرفت به‌سوی اهداف تجاری هستند. شاخص‌های کلیدی عملکرد مانند نقطه مرجعی برای پیگیری اقدامات عملیاتی مختلف عمل می‌کنند و به سازمان‌ها اجازه نظارت فعال بر سلامت کلی کسب‌وکار خود را می‌دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از آخرین اخبار و اطلاعات یسناپارس مطلع شوید!

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن