جستجو
  • فروشگاه
  • تماس‌با‌ما
  • دمومحصولات
  • سوالات‌متداول
× Send

چگونه سواد داده در دنیای امروز نقش حیاتی ایفا می‌کند؟

آنچه که در قرن‌های گذشته سواد نامیده می‌شد همان سواد داده‌ای در قرن 21 است. امروزه اکثر کارفرمایان افرادی با مهارت‌های داده‌ای ثابت شده را نسبت به افرادی که دارای تحصیلات عالی در حیطه علوم داده هستند، ترجیح می‌دهند. بر اساس این گزارش، تنها 21 درصد از مشاغل ایالات متحده در هنگام استخدام برای هر موقعیتی مدرکی را در نظر می‌گیرند، در حالی که 64 درصد به دنبال متقاضیانی هستند که می‌توانند مهارت‌های داده‌ای خود را نشان دهند. هنگامی که داده‌ها به عنوان ستون فقرات یک سازمان در نظر گرفته می‌شود، بسیار مهم است که سازمان به کارکنان خود در استفاده صحیح از داده‌ها کمک کنند. تسلط سازمان شما به سواد داده چگونه است؟
چگونه سواد داده در دنیای امروز نقش حیاتی ایفا می‌کند؟

آنچه در این مقاله میخوانید :

آنچه که در قرن‌های گذشته سواد نامیده می‌شد همان سواد داده‌ای در قرن 21 است. امروزه اکثر کارفرمایان افرادی با مهارت‌های داده‌ای ثابت شده را نسبت به افرادی که دارای تحصیلات عالی در حیطه علوم داده هستند، ترجیح می‌دهند. بر اساس این گزارش، تنها 21 درصد از مشاغل ایالات متحده در هنگام استخدام برای هر موقعیتی مدرکی را در نظر می‌گیرند، در حالی که 64 درصد به دنبال متقاضیانی هستند که می‌توانند مهارت‌های داده‌ای خود را نشان دهند. هنگامی که داده‌ها به عنوان ستون فقرات یک سازمان در نظر گرفته می‌شود، بسیار مهم است که سازمان به کارکنان خود در استفاده صحیح از داده‌ها کمک کنند. تسلط سازمان شما به سواد داده چگونه است؟

مطالعه بیشتر: حکمرانی داده چیست و چه کاربردهایی دارد؟

 سواد داده چیست؟ 

حکمرانی داده

استعداد درک، کار با تجزیه و تحلیل و برقراری ارتباط با داده‌ها به عنوان سواد داده شناخته می‌شود. این مهارتی است که از کارکنان در همه سطوح می‌خواهند داده‌ها و ماشین‌ها را هوشمندانه جستجو، تولید دانش و قضاوت کنند و معنا را برای دیگران توضیح دهند. این مهارت فقط در مورد درک داده‌ها نیست. بلکه برای تعلیم دادن، باید اعتماد به نفس داشته باشید که شواهدی را که آنطور عمل نمی‌کنند، به چالش بکشید. سواد با امکان در نظر گرفتن جنبه انسانی انتقاد، تحلیل را تسهیل می‌کند. نه تنها برای حرفه‌های داده و تجزیه و تحلیل، بلکه در همه مشاغل، سازمان‌ها به دنبال این نوع سواد هستند. شرکت‌هایی که در برنامه‌های سواد داده سرمایه‌گذاری می‌کنند، از شرکت‌هایی که چنین کاری را انجام نمی‌دهند پیشی خواهند گرفت.

 اهمیت سواد داده

اهمیت سواد داده

مولفه‌های مختلفی در جهت دستیابی به سواد داده‌ای وجود دارد. ابزارها و فناوری مهم هستند، اما کارمندان باید یاد بگیرند که چگونه به داده‌ها فکر کنند تا متوجه این موضوع شوند که چه زمانی داده‌ها ارزشمند هستند و چه زمانی ارزشمند نیستند. هنگامی که کارمندان با داده‌ها تعامل دارند، باید بتوانند آن‌ها را مشاهده و اداره کنند و نتایج را با همکاران خود به اشتراک بگذارند. بسیاری از افراد به اکسل روی می‌آورند. چرا که ابزاری آشنا است، اما منحصر کردن داده‌ها به یک برنامه دسکتاپ محدود کننده است و منجر به ناسازگاری خواهد شد. حتی اگر کارمندان به اعداد یکسانی نگاه کنند، نتایج متفاوتی دریافت خواهند کرد.

 زیرا اطلاعات قدیمی می‌شوند. داشتن یک پلت فرم واحد برای مشاهده، تجزیه و تحلیل و به اشتراک گذاری داده‌ها بسیار مفید خواهد بود. چرا که این پلت فرم منبع واحد از حقیقت را فراهم کرده و تضمین می‌کند که همه افراد به اطلاعات به روزشده دسترسی دارند. هنگامی که داده‌ها به صورت متمرکز نگهداری و مدیریت می‌شوند، اجرای مقررات امنیتی و حاکمیتی آن‌ها بسیار آسان‌تر است. یکی دیگر از جنبه‌های حیاتی فرهنگ داده، داشتن قابلیت‌های عالی تحلیلی، آماری و تجسم داده‌ها است. افرادی عادی هم می‌توانند داده‌ها را برای یافتن پاسخ پرسش‌ها بررسی کنند و تجسم داده‌ها ممکن است درک داده‌های پیچیده را آسان کند.

مطالعه بیشتر: شاخص‌های تصمیم گیری داده محور

 آیا همه باید سواد داده داشته باشند؟

علم داده

یک تصور اشتباه در این نوع سواد وجود دارد. این است که فقط دانشمندان داده باید زمانی را به آن اختصاص دهند. در حالی که، این مهارت‌ها باید توسط همه کارکنان توسعه یابد. طبق نظرسنجی مدیر ارشد داده سالانه گارتنر (CDO)، سواد داده ضعیف یکی از موانع اصلی موفقیتCDOو توانایی شرکت برای رشد است. گارتنر پیش‌بینی می‌کند که برای مبارزه با این موضوع، ۸۰ درصد سازمان‌ها ابتکارات خاصی برای غلبه بر کمبود داده‌های کارکنان خود تا سال ۲۰۲۰ خواهند داشت. شرکت‌هایی که تیم‌هایی در این نوع سواد و روش‌های آن دارند، می‌توانند با روندها و فن‌آوری‌های جدید همگام شده و مرتبط باقی بمانند و علاوه بر مزایای مالی، از این مهارت به عنوان یک مزیت رقابتی استفاده کنند.

مطالعه بیشتر: آشنایی با متدهای روز داده کاوی

 چگونه سواد داده را ایجاد کنیم؟

1. سطح سواد داده شرکت خود را تعیین کنید

سواد داده فعلی سازمان خود را تعیین کنید. آیا ممکن است مدیران شما بر اساس داده ها، پروژه‌های جدیدی را پیشنهاد دهند؟ امروزه چند نفر واقعاً بر اساس داده‌ها تصمیم می‌گیرند؟

2. گویندگان داده را که به زبان و شکاف‌های داده مسلط هستند، شناسایی کنید

علاوه بر تحلیلگران داده که می‌توانند به طور طبیعی در مورد داده‌ها صحبت کنند، به مترجمانی نیاز دارید که بتوانند شکاف را بین تحلیلگران داده و گروه‌های تجاری پر کرده و واسطه شوند. هر گونه موانع ارتباطی را که مانع از استفاده کامل از داده‌ها در تجارت می‌شود، شناسایی کنید.

3. توضیح دهید که چرا سواد داده بسیار مهم است

کسانی که «چرا» پشت تلاش‌ها را درک می‌کنند، مایلند از آموزش‌های ضروری سواد داده حمایت کنند. حتما توضیح دهید که چرا این نوع سواد برای موفقیت شرکت شما بسیار مهم است.

4. از دسترسی به داده‌ها اطمینان حاصل کنید.

وجود سیستمی که به همه اجازه دسترسی، مدیریت، تجزیه و تحلیل و تبادل داده‌ها را می‌دهد، بسیار مهم است. این مرحله ممکن است مستلزم مکان یابی فناوری باشد، مانند تجسم داده‌ها یا داشبورد مدیریت، که این فرآیند را آسان‌تر می‌کند.

5. هنگام توسعه یک برنامه سواد داده‌ای از برنامه کوچک شروع کنید.

با اجرای یک برنامه سواد داده برای همه به طور همزمان زیاده روی نکنید. هر بار با یک واحد تجاری شروع کنید و از داده‌ها برای شناسایی فرصت‌های از دست رفته استفاده کنید. آنچه از برنامه آزمایشی خود یاد می‌گیرید می‌تواند برای بهبود برنامه در آینده استفاده شود. فراموش نکنید که آموزش داده نباید خسته کننده باشد.

6. یک مثال خوب بگذارید.

رهبران در سازمان شما باید بینش داده را در اولویت کار خود قرار دهند تا به سایر اعضای سازمان نشان دهند که چقدر مهم است که تیم شما از داده‌ها برای تصمیم گیری و پشتیبانی از عملیات روزمره استفاده کند. اصرار داشته باشید که هر پیشنهاد محصول یا خدمات جدید همراه با داده‌ها و تجزیه و تحلیل‌های مربوطه باشد تا از ادعاهای خود پشتیبانی کند. این اتکا به داده‌ها در نهایت منجر به فرهنگ اول داده می‌شود.

بنابراین، همواره باید در نظر داشته باشید که سازمان شما چگونه به سواد داده نزدیک می‌شود؟ آیا جزو اولویت‌های استراتژیک است؟ آیا برنامه‌ای برای گرفتن مدیر ارشد داده وجود دارد یا خیر.

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر

بهینه سازی عملکرد پایگاه داده به مدیران پایگاه داده اجازه می‌دهد تا منابع سیستم را برای بهبود عملکرد پایدار افزایش دهند. پایگاه داده‌ها هسته اصلی هر برنامه تجاری هستند و وظیفه جمع آوری، ذخیره و بازیابی حجم زیادی از داده‌ها را بر عهده دارند. این مجموعه متمرکز از داده‌ها برای عملیات سازمان حیاتی است، زیرا اطلاعات ضروری را انتقال داده و فرآیندهای مهم تجاری را تسهیل می‌کند. به همین دلیل، مکان یابی مشکلات پایگاه داده و حل به موقع آن‌ها برای بهبود عملکرد پایگاه داده، اطمینان حاصل می‌کند که پایگاه داده‌های شما در اوج کارایی کار می‌کنند و اختلالات تجاری به حداقل می‌رسد.
روند علم داده(data sience trend) با ظهور فناوری‌های جدید به چه سمتی است؟ فناوری‌های جدید باعث بهره وری بیشتر شرکت‌ها و بهبود بازده سرمایه گذاری آن‌ها می‌شود. روندهای امروزی شامل تجزیه و تحلیل داده، هوش مصنوعی، کلان داده و علم داده است. سازمان ‌های تجاری مدل ‌های مبتنی بر داده را برای ساده‌سازی فرآیندهای خود و تصمیم‌گیری بر اساس بینش‌های حاصل از تجزیه و تحلیل داده‌ها اتخاذ می‌کنند.
مشاهده پذیری داده‌ها بر مدیریت سلامت داده‌های شما تمرکز دارد، که بسیار بیشتر از نظارت بر آن است. سازمان‌ها برای عملیات‌های روزمره و تصمیم‌گیری به داده‌های خود بسیار وابسته‌تر شده‌اند و اطمینان از جریان به موقع و با کیفیت داده‌ها بسیار مهم است و از آنجایی که داده‌های بیشتری در یک سازمان جابجا می‌شود، اغلب برای تجزیه و تحلیل، گذرگاه انتقال داده شاهراه اصلی داده‌های شما هستند. مشاهده پذیری داده‌ها به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که یک جریان قابل اعتماد و موثر داده دارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از آخرین اخبار و اطلاعات یسناپارس مطلع شوید!

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن