جستجو
 • فروشگاه
 • تماس‌با‌ما
 • دمومحصولات
 • سوالات‌متداول
× Send

مصورسازی داده چیست؟

مصورسازی داده‌ها نمایش داده‌ها از طریق استفاده از گرافیک‌های رایج مانند نقشه ها، نمودارها، اینفوگرافیک‌ها و حتی انیمیشن‌ها است. این نمایش‌های بصری اطلاعات، روابط پیچیده داده‌ها و بینش‌های مبتنی بر داده را به‌گونه‌ای که به راحتی قابل درک است، ارتباط برقرار می‌کنند و می‌تواند درک و تجزیه و تحلیل را بهبود بخشد و تصمیم گیری بهتر و سریعتر را امکان پذیر می‌کند. مصورسازی داده را می‌توان برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار داد و مهم است که توجه داشته باشید که فقط برای استفاده توسط تیم‌های داده محفوظ نیست. همچنین مدیریت از آن برای انتقال ساختار و سلسله مراتب سازمانی استفاده می‌کند. در حالی که تحلیلگران داده و دانشمندان داده از آن برای کشف و توضیح الگوها و روندها استفاده می‌کنند.
مصورسازی داده چیست؟

آنچه در این مقاله میخوانید :

مصورسازی داده‌ها نمایش داده‌ها از طریق استفاده از گرافیک‌های رایج مانند نقشه ها، نمودارها، اینفوگرافیک‌ها و حتی انیمیشن‌ها است. این نمایش‌های بصری اطلاعات، روابط پیچیده داده‌ها و بینش‌های مبتنی بر داده را به‌گونه‌ای که به راحتی قابل درک است، ارتباط برقرار می‌کنند و می‌تواند درک و تجزیه و تحلیل را بهبود بخشد و تصمیم گیری بهتر و سریعتر را امکان پذیر می‌کند. مصورسازی داده را می‌توان برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار داد و مهم است که توجه داشته باشید که فقط برای استفاده توسط تیم‌های داده محفوظ نیست. همچنین مدیریت از آن برای انتقال ساختار و سلسله مراتب سازمانی استفاده می‌کند. در حالی که تحلیلگران داده و دانشمندان داده از آن برای کشف و توضیح الگوها و روندها استفاده می‌کنند.

مطالعه بیشتر: حکمرانی داده به چه معناست ؟

 مصورسازی داده چیست؟

حکمرانی داده
مصورسازی داده یک اصطلاح گسترده برای هر گونه نمایش بصری داده است. می‌تواند شامل قالب‌هایی مانند نقشه ها، نمودارها یا داشبورد باشد. هدف تجسم داده‌ها این است که بینش‌هایی مانند روابط، روندها و الگوهای یافت شده در طول تجزیه و تحلیل داده‌ها را بدون در نظر گرفتن تخصص داده‌ها با ذینفعان آسان کند. به عنوان یک انسان، چشم و مغز ما به چیزهایی مانند رنگ‌ها و الگوها مجذوب می‌شود. به همین دلیل است که ما در یک دنیای بصری زندگی می‌کنیم. صفحات گسترده بزرگ داده‌ها به سختی قابل درک هستند. مصورسازی داده‌ها همان اطلاعات را به گونه‌ای ارائه می‌کند که علایق بینندگان را جلب کرده و نگه می‌دارد و داستانی را بیان می‌کند.

مطالعه بیشتر: علم داده چگونه به رشد سازمان کمک می‌کند ؟

 انواع متداول مصورسازی داده ها

نمودار

 • نمودار دایره ای
 • نمودار خطی
 • نمودار پیش بینی
 • نمودار حباب
 • نمودار گانت
 • نمودار میله ای
 • نمودار مساحت
 • هیستوگرام
 • نمودار آبشار
 • نمودار قیف
 • نمودار عنکبوت

جداول

 • جدول برجسته
 • جدول متن
 • نمودارها
 • جدول زمانی
 • طرح پراکنده
 • نمودار جریان
 • نمودار گلوله
 • طرح جعبه

نقشه ها

 • نقشه توزیع نقطه
 • نقشه حرارت
 • نقشه درختی
 • نقشه جغرافیایی

اینفوگرافیک

اینفوگرافیکداده‌ها و روایت را در یک مکان ترکیب می‌کند. آن‌ها برای تجزیه مفاهیم پیچیده و پشتیبان گیری از آن مفاهیم با نقاط داده مفید هستند.

داشبوردها

داشبوردها می‌توانند انواع مختلفی از مصورسازی داده‌ها را در یک رابط جمع آوری کنند و افراد را قادر می‌سازند که بینش داده‌ها را ردیابی، تجزیه و تحلیل و نمایش دهد و می‌توان آن‌ها را برای برآورده کردن نیازها و الزامات حاکمیت داده‌های سازمان‌ها، بخش‌ها و کاربران شخصی‌سازی کرد.

 چرا مصورسازی داده‌ها مهم است؟

تصمیم گیری داده محور
سازمان‌ها بیش از هر زمان دیگری داده‌ها را جمع آوری و ذخیره می‌کنند. اما، کشف بینش داده مفید نیست مگر اینکه تصمیم گیرندگان در سراسر سازمان‌ها بتوانند آن‌ها را درک کرده و به کار گیرند. مصورسازی داده ها، تجزیه و تحلیل حجم زیادی از اطلاعات و تصمیم گیری مبتنی بر داده را برای کسانی که تخصص گسترده داده ندارند، آسان می‌کند. همچنین دموکراسی‌سازی داده‌ها و تلاش برای بهبود مستمر هوش تجاری، هر دو تا حد زیادی با مصورسازی ممکن می‌شوند. هرچه سازمان‌ها اطلاعات خود را بهتر درک کنند، بهتر می‌توانند از آن استفاده کنند.

مطالعه بیشتر:مزایا تصمیم گیری داده محور در سازمان 

 مزایای مصورسازی داده ها

مصورسازی داده‌ها می‌تواند به روش‌های مختلفی برای سازمان‌ها مفید باشد، از جمله:

 • زمان کمتری برای تصمیم گیری صرف می‌شود:جمع‌بندی بصری بینش داده‌ها، اشتراک‌گذاری یافته‌های مهم را با افراد بیشتری ساده‌تر و فرآیند تصمیم‌گیری را تسریع می‌کند. ابزارهای مصورسازی در دسترس می‌توانند عقب ماندگی IT را از بین ببرند.
 • افزایش نگهداری داده ها: وقتی افراد بینش داده‌های همراه بصری دارند، نکات کلیدی را به‌طور مؤثرتری به خاطر می‌آورند.
 • شفافیت و درک بهتر:مصورسازی داده‌ها همه را از دانشمندان داده گرفته تا متخصصان بازاریابی و C-suite را قادر می‌سازد تا مفاهیم کلیدی را به طور یکسان درک کنند.

مطالعه بیشتر: آشنایی با مراحل تدوین برنامه استراتژیک

 مصورسازی داده‌ها چگونه کار می‌کند؟

مصورسازی داده ‌ها ممکن است مانند انتخاب چند رنگ روشن و یک نمودار سرد به نظر برسد، اما مصورسازی مؤثر به تعادل بین تصاویر قدرتمند و ارتباطات داده‌ای واضح نیاز دارد. مصورسازی برای داده باید هم تحلیل قوی و هم گزارش دهی قوی داشته باشد.

فرآیند مصورسازی داده‌ها با داده‌های دقیق شروع می‌شود. قبل از اینکه بتوانید یک گرافیک ایجاد کنید، باید داده‌های خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که اطلاعات صحیح و سازگار هستند. سپس، باید پیام و هدف خود را در نظر بگیرید. چه چیزی را می‌خواهید تجسم کنید؟ با چه اطلاعاتی می‌خواهید ارتباط برقرار کنید؟ می‌توانید نقاط داده را مقایسه کنید، توزیع داده‌ها را نشان دهید، ساختار خاصی را به صورت بصری نمایش دهید یا سعی کنید ارتباط خاص بین نقاط داده را دنبال کنید.

بعد، در مورد مخاطبان خود فکر کنید. چگونه اطلاعات بصری را پردازش می‌کنند؟ آن‌ها چقدر با داده‌هایی که به اشتراک خواهید گذاشت آشنا هستند؟

به یاد داشته باشید، کلید مصورسازی عالی داده‌ها اغلب انتخاب ساده‌ترین رویکرد است. از عناصر بصری غیر ضروری مانند تصاویر، فونت‌ها یا رنگ‌هایی که می‌توانند نمودار شما را به هم ریخته یا حواس را از مهم‌ترین پیام‌ها منحرف کنند، خودداری کنید. در عوض، از آن‌ها برای تاکید عاقلانه استفاده کنید.

مطالعه بیشتر: چه مهارت‌هایی برای داده کاوی لازم است ؟

 چگونه کسب و کارها از مصورسازی داده‌ها استفاده می‌کنند؟

داده کاوی
مصورسازی داده‌ها برای سازمان‌ها در هر اندازه و همه صنایع مفید می‌باشد. هر کس به روش بهتری برای درک داده‌های خود نیاز دارد. در اینجا چند راه وجود دارد که کسب و کارها می‌توانند از مصورسازی برای داده‌ها استفاده کنند.

1. درک تغییرات در طول زمان

رابطه بین داده و زمان یکی از اساسی‌ترین شکل‌های گزارش دهی داده است. هنگامی که سازمان‌ها بتوانند روندها را در دوره‌های زمانی ببینند، می‌توانند الگوها و فرصت‌های بهبود را شناسایی کنند.

2. تشخیص فراوانی رویدادها

یکی دیگر از اطلاعات ضروری برای هر سازمان این است که بدانید یک رویداد هر چند وقت یکبار اتفاق می‌افتد. اینکار می‌تواند تعداد دفعاتی که مشتریان خرید می‌کنند، تعداد دفعاتی که اهداکنندگان اهدا می‌کنند یا هر چند وقت یکبار صدمات در محل کار رخ می‌دهد باشد.

3. شناسایی همبستگی ها

یافتن همبستگی بین شرایط و متغیرها می‌تواند به کسب ‌و کارها کمک کند تا روندها یا پیامدهایی را که از آن بی‌خبر بودند شناسایی کنند. تشخیص اینکه چگونه تصمیمات مختلف تجاری بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند، می‌تواند کارایی و هوش تجاری کلی را افزایش دهد.

4. دسته بندی مشتریان

بازاریابان می‌توانند از مصورسازی داده‌ها برای دسته بندی و طبقه بندی مشتریان بر اساس عواملی که برای اهداف تجاری آن‌ها مهم هستند استفاده کنند.

5. مدیریت پروژه ها

مصورسازی داده‌ها مانند جدول زمانی و نمودار گانت می‌تواند به سازمان‌ها در مدیریت پروژه‌های پیچیده و ماندن در مهلت مقرر کمک کند.

6. کشف روندها

با استفاده از ابزارهای مصورسازی داده ها، سازمان‌ها می‌توانند روندهای بازار نوظهور را مشخص کنند که می‌تواند به آن‌ها کمک کند از رقبای خود جلوتر بمانند.

 مصورسازی داده‌ها در آینده چگونه تکامل خواهد یافت؟

سازمان‌ها به طور فزاینده‌ای به توانایی تغییر نمایش داده‌ها و دسترسی به داده‌ها نیاز خواهند داشت. علاوه بر تراز کردن مصورسازی داده‌ها با جریان‌های کاری برای اقدام سریع، فناوری‌های مصورسازی انجام این کار را آسان‌تر می‌کنند.
بر اساس این بخش، کسب ‌و کارها از برنامه‌های هوشمند علاوه بر داشبورد برای انعطاف‌پذیری بی‌نظیر و دموکراسی‌سازی داده‌ها استفاده خواهند کرد.

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر

بهینه سازی عملکرد پایگاه داده به مدیران پایگاه داده اجازه می‌دهد تا منابع سیستم را برای بهبود عملکرد پایدار افزایش دهند. پایگاه داده‌ها هسته اصلی هر برنامه تجاری هستند و وظیفه جمع آوری، ذخیره و بازیابی حجم زیادی از داده‌ها را بر عهده دارند. این مجموعه متمرکز از داده‌ها برای عملیات سازمان حیاتی است، زیرا اطلاعات ضروری را انتقال داده و فرآیندهای مهم تجاری را تسهیل می‌کند. به همین دلیل، مکان یابی مشکلات پایگاه داده و حل به موقع آن‌ها برای بهبود عملکرد پایگاه داده، اطمینان حاصل می‌کند که پایگاه داده‌های شما در اوج کارایی کار می‌کنند و اختلالات تجاری به حداقل می‌رسد.
روند علم داده(data sience trend) با ظهور فناوری‌های جدید به چه سمتی است؟ فناوری‌های جدید باعث بهره وری بیشتر شرکت‌ها و بهبود بازده سرمایه گذاری آن‌ها می‌شود. روندهای امروزی شامل تجزیه و تحلیل داده، هوش مصنوعی، کلان داده و علم داده است. سازمان ‌های تجاری مدل ‌های مبتنی بر داده را برای ساده‌سازی فرآیندهای خود و تصمیم‌گیری بر اساس بینش‌های حاصل از تجزیه و تحلیل داده‌ها اتخاذ می‌کنند.
مشاهده پذیری داده‌ها بر مدیریت سلامت داده‌های شما تمرکز دارد، که بسیار بیشتر از نظارت بر آن است. سازمان‌ها برای عملیات‌های روزمره و تصمیم‌گیری به داده‌های خود بسیار وابسته‌تر شده‌اند و اطمینان از جریان به موقع و با کیفیت داده‌ها بسیار مهم است و از آنجایی که داده‌های بیشتری در یک سازمان جابجا می‌شود، اغلب برای تجزیه و تحلیل، گذرگاه انتقال داده شاهراه اصلی داده‌های شما هستند. مشاهده پذیری داده‌ها به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که یک جریان قابل اعتماد و موثر داده دارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از آخرین اخبار و اطلاعات یسناپارس مطلع شوید!

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن