جستجو
 • فروشگاه
 • تماس‌با‌ما
 • دمومحصولات
 • سوالات‌متداول
× Send

چگونه سوگیری هزینه غرق شده بر تصمیمات پروژه شما تأثیر می‌گذارد؟

هزینه غرق ‌شده در مدیریت پروژه (sunk cost) که گاهی اوقات هزینه گذشته ‌نگر نامیده می‌‌شود، به سرمایه‌ گذاری ‌هایی اشاره دارد که قبلاً انجام شده و قابل بازیابی نیست. نمونه‌هایی از هزینه‌های غرق شده در کسب و کار شامل بازاریابی، تحقیق، نصب یا تجهیزات نرم افزار جدید، حقوق و مزایا، یا هزینه‌های تسهیلات می‌باشد. در مقابل، هزینه‌های فرصت نشان دهنده سود از دست رفته از منابعی است که در جای دیگری سرمایه گذاری شده اند. به گفته اقتصاددانان، از نظر تئوری نباید در هنگام تصمیم گیری در آینده، هزینه‌های غرق شده را در نظر گرفت. اما در واقعیت، هزینه‌های غرق شده می‌توانند و اغلب تاثیر زیادی بر انتخاب ‌های آینده داشته باشند. در این مطلب به تعریف هزینه غرق شده در مدیریت پروژه و به انواع آن خواهیم پرداخت.
چگونه سوگیری هزینه غرق شده بر تصمیمات پروژه شما تأثیر می‌گذارد؟

آنچه در این مقاله میخوانید :

هزینه غرق ‌شده در مدیریت پروژه (sunk cost) که گاهی اوقات هزینه گذشته ‌نگر نامیده می‌‌شود، به سرمایه‌ گذاری ‌هایی اشاره دارد که قبلاً انجام شده و قابل بازیابی نیست. نمونه‌هایی از هزینه‌های غرق شده در کسب و کار شامل بازاریابی، تحقیق، نصب یا تجهیزات نرم افزار جدید، حقوق و مزایا، یا هزینه‌های تسهیلات می‌باشد. در مقابل، هزینه‌های فرصت نشان دهنده سود از دست رفته از منابعی است که در جای دیگری سرمایه گذاری شده اند. به گفته اقتصاددانان، از نظر تئوری نباید در هنگام تصمیم گیری در آینده، هزینه‌های غرق شده را در نظر گرفت. اما در واقعیت، هزینه‌های غرق شده می‌توانند و اغلب تاثیر زیادی بر انتخاب ‌های آینده داشته باشند. در این مطلب به تعریف هزینه غرق شده در مدیریت پروژه و به انواع آن خواهیم پرداخت.

مطالعه بیشتر: نرم افزار مدیریت پروژه

 هزینه غرق شده چیست؟

هزینه غرق شده چیست؟

هزینه غرق شده در مدیریت پروژه پولی است که قبلاً خرج شده و قابل بازیابی نیست. در کسب و کار، این اصل که فرد باید “پول خرج کند تا پول درآورد” در پدیده هزینه غرق شده منعکس می‌شود. هزینه غرق شده با هزینه‌های آتی که ممکن است یک کسب و کار با آن مواجه شود، مانند تصمیم گیری در مورد هزینه‌های خرید موجودی یا قیمت گذاری محصول، متفاوت است. هزینه‌های غرق شده از تصمیمات تجاری آتی مستثنی می‌شوند. زیرا بدون توجه به نتیجه یک تصمیم، ثابت می‌مانند.

 درک هزینه‌های غرق شده

هزینه غرق شده در مدیریت پروژه به پولی اطلاق می‌شود که قبلاً خرج شده و قابل بازیابی نیست. به عنوان مثال، یک شرکت تولیدی ممکن است تعدادی از هزینه‌های غرق شده مانند هزینه ماشین آلات، تجهیزات و هزینه اجاره کارخانه داشته باشد. انتخاب بیشتر فروش یا پردازش، که به چیزهایی اشاره دارد که می‌توانند آن‌طور که هستند فروخته شوند یا می‌توانند بیشتر پردازش شوند، هزینه‌های غرق‌شده را مستثنی نمی‌کند.

سازمان‌ها باید هنگام تصمیم‌گیری تجاری، فقط هزینه‌های مربوطه را در نظر بگیرند. از جمله هر گونه مخارج آتی که هنوز باید متحمل شوند. هزینه‌های مربوطه و درآمدهای احتمالی گزینه‌های مختلف آن‌ها با هم مقایسه می‌شوند. یک شرکت فقط هزینه‌ها و درآمدهایی را که در نتیجه گزینه مورد بررسی تغییر می‌کند، در نظر می‌گیرد تا انتخابی آگاهانه داشته باشد. هزینه‌های غرق شده نباید در نظر گرفته شوند چرا که ثابت می‌مانند.

برای مطالعه بیشتر: کنترل پروژه

 انواع هزینه‌های غرق شده

انواع هزینه‌های غرق شده

تمام هزینه غرق شده در مدیریت پروژه، هزینه ‌های ثابتی هستند، اما همه هزینه ‌های ثابت، هزینه ‌های غرق شده نیستند. تفاوت این است که هزینه‌های غرق شده قابل بازیابی نیست. به عنوان مثال، اگر تجهیزات را بتوان به قیمت خرید مجدداً فروخت یا برگرداند، هزینه غرق شده نیست.

هزینه‌های غرق شده فقط برای مشاغل اعمال نمی‌شود. چرا که مصرف کنندگان فردی نیز می‌توانند متحمل هزینه‌های غرق شده شوند. فرض کنید یک بلیت تئاتر را به قیمت 50 دلار می‌خرید اما در آخرین لحظه نمی‌توانید در آن شرکت کنید. 50 دلاری که خرج می‌کنید هزینه ‌ای تمام شده است، اما در خرید یا عدم خرید بلیط تئاتر در آینده تاثیری نخواهد داشت. به طور کلی، کسب و کارها بیشتر از مردم به هزینه‌های ثابت و غرق شده توجه می‌کنند، زیرا هر دو نوع هزینه بر سود تأثیر می‌گذارد.

هزینه غرق شده در مدیریت پروژه نیز شامل برخی از هزینه‌های متعهد اما پرداخت نشده است. کسب و کاری را در نظر بگیرید که با خرید 1000 پوند مواد خام در طول شش ماه آینده موافقت کرده است. مواد خام یک هزینه غرق شده هستند، چه شرکت برای آن‌ها پرداخت کرده باشد یا نه، زیرا هزینه‌ها صرف نظر از اینکه شرکت تصمیم می‌گیرد با منابع چه کاری انجام دهد، در صورتی که شرکت طبق قرارداد ملزم به حفظ بخشی از معامله باشد، متحمل هزینه خواهد شد.

 سوگیری هزینه غرق شده

سوء گیری هزینه غرق شده

سوگیری هزینه غرق شده، طرز فکر نادرستی است که یک شرکت یا فرد ممکن است هنگام تصمیم گیری داشته باشد. این اشتباه ممکن است منجر به تصمیمات برنامه ریزی استراتژیک بلند مدت نامناسب بر اساس هزینه‌های کوتاه مدت متعهد شود.

یک مثال غیر مالی را تصور کنید که یک دانشجو در تلاش برای تعیین رشته خود است. دانشجو ممکن است به عنوان رشته حسابداری اعلام نظر کند، فقط پس از دو کلاس حسابداری متوجه می‌شود که این مسیر شغلی برای آن نیست. سوگیری هزینه غرق شده باعث می‌شود دانشجو فرض کند که اعلام رشته حسابداری ارزشمند است. چرا که منابع قبلاً برای تصمیم گیری هزینه شده است. در واقع، دانشجو فقط باید دروس باقیمانده و دروس مورد نیاز برای رشته‌های مختلف را ارزیابی کند.

در تجارت، سوگیری هزینه غرق شده زمانی رایج است که مدیریت از انحراف برنامه‌های اصلی خودداری می‌کند، حتی زمانی که آن برنامه ‌های اولیه محقق نمی‌شوند. سوگیری هزینه غرق شده در مدیریت پروژه شامل احساسات سرمایه گذار می‌شود که باعث تصمیم گیری غیر منطقی می‌شود.

مطالعه بیشتر: اسکرام در مدیریت پروژه

 چند نکته کلیدی برای مدیران پروژه هنگام فکر کردن به هزینه‌های غرق شده

 • در حسابداری پروژه خود، مطمئن شوید که انواع هزینه‌های ثابت و متغیر دسته بندی شده اند.
 • همیشه هزینه‌های غرق شده را به ذینفعان گزارش دهید و درک کنید که این هزینه‌ها بر اساس هیچ تصمیمی در آینده تغییر نخواهد کرد.
 • در مواردی که تصمیم گیری ضروری است، یک چارچوب روشن برای تعیین کمیت تأثیر بر هزینه‌های متغیر/آینده و منافع پیش بینی شده ایجاد کنید.
 • این رویکرد باید خطر سوگیری هزینه اغرق شده را در پروژه‌های شما کاهش دهد و همچنین در صورت نیاز به تصمیم گیری ساده کمک کند.

 چگونه از سوگیری در هزینه غرق شده جلوگیری کنیم؟

چگونه از اشتباه در هزینه غرق شده جلوگیری کنیم؟

سوگیری هزینه غرق شده در مدیریت پروژه را می‌توان به راحتی با تمرکز، وقف و برنامه ریزی متفکرانه برطرف کرد. در اینجا چند نکته در مورد غلبه بر چالش ذهنی آورده شده است.

 • مشکل را چارچوب بندی کنید: تصمیم گیری باید با یک مشکل بسیار خاص شروع شود که باید به عنوان پایه و اساس آن حل شود. گفتگو باید بر این موضوع متمرکز باشد و تحلیلگران باید از آن برای هدایت تمام تلاش‌های خود استفاده کنند. این مرحله مشخص می‌کند که چه چیزی مهم است و چه چیزی باید به عنوان عاملی با اهمیت کمتر دیده شود.
 • به داده‌ها اعتماد کنید: هنگام مقایسه چندین گزینه، هزینه غرق شده در مدیریت پروژه اغلب حذف می‌شود. ممکن است انجام این کار نامناسب به نظر برسد، اما این فرآیند منطقی است و قابل اطمینان‌ترین مبنای را برای تصمیم گیری ارائه می‌دهد.
 • اولویت ریسک را تغییر دهید: برخی از سرمایه گذاران فعالانه به دنبال ریسک هستند. زیرا معتقدند این نوع سرمایه گذاری‌ها بیشترین بازده را دارند. با پذیرش بیشتر ریسک و مصرف نکردن ریسک گریزی، سرمایه گذاران می‌توانند راحت‌تر به این موضوع بپردازند که متحمل شدن هزینه‌های غرق شده‌ای که هرگز قابل بازیافت نخواهد بود، اشکالی ندارد.

 و در آخر

همه مشاغل و افراد متحمل هزینه‌های غرق شده می‌شوند. چه خواربارفروش باشد، چه کارمندانی که در لیست حقوق و دستمزد یک شرکت قرار دارند، چه مخارج سرمایه‌ای باشد. هزینه‌های غرق شده بخشی طبیعی از امور مالی است. این هزینه‌ها قبلاً متعهد شده و غیرقابل جبران است. به همین دلیل، هزینه‌های غرق ‌شده نباید در تصمیم ‌گیری ‌های آتی لحاظ شود، زیرا هزینه‌‌های غرق ‌شده در هر شرایطی دقیقاً یکسان خواهد بود.

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر

در دنیای امروز، سازمان های پروژه محور یک نقش بسیار مهم در توسعه و پیشرفت اقتصادی و اجتماعی دارند. این سازمان ها به منظور انجام یک پروژه خاص تشکیل می شوند و برای مدت زمان معین فعالیت می کنند.
آینده مدیریت پروژه با بینش هایی از آمار، نظرسنجی ها و داده های مدیریت پروژه مورد توجه قرار می گیرد و مدیران پروژه را قادر می سازد از این اطلاعات برای ایجاد مسیر خود در محیط کاری در حال تغییر استفاده کنند.
در دنیای امروز، تکنولوژی ها و نرم افزارها به عنوان ابزارهای اساسی در مدیریت پروژه ها شناخته می شوند. از آنجا که تکنولوژی ها به سرعت پیشرفت می کنند و امکانات جدیدی برای بهبود عملکرد مدیریت پروژه ها ارائه می دهند، استفاده از آنها برای بهبود کارایی در انجام پروژه ها بسیار حیاتی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از آخرین اخبار و اطلاعات یسناپارس مطلع شوید!

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن