جستجو
  • فروشگاه
  • تماس‌با‌ما
  • دمومحصولات
  • سوالات‌متداول
× Send

10 کتاب برتر مدیریت استراتژیک کسب و کار در سال 2023

استراتژی هنر تصمیم گیری است. به عنوان یک مدیر، باید هر روز تصمیمات سختی بگیرید. کتاب‌های مدیریت استراتژیک به شما در انجام این کار کمک می‌کند. این کتاب ها، راهنمای توسعه برنامه‌های استراتژیک شرکتی هستند و موضوعاتی مانند مقیاس بندی عملیات، رشد بازاریابی، پیشی گرفتن از رقبا و... را پوشش می‌دهند. اکثر مدیران برای آگاهی از نحوه ایجاد و بهبود کسب و کار، این کتاب‌ها را مطالعه می‌کنند.
10 کتاب برتر مدیریت استراتژیک کسب و کار در سال 2023

آنچه در این مقاله میخوانید :

استراتژی هنر تصمیم گیری است. به عنوان یک مدیر، باید هر روز تصمیمات سختی بگیرید. کتاب‌های مدیریت استراتژیک به شما در انجام این کار کمک می‌کند. این کتاب ها، راهنمای توسعه برنامه‌های استراتژیک شرکتی هستند و موضوعاتی مانند مقیاس بندی عملیات، رشد بازاریابی، پیشی گرفتن از رقبا و… را پوشش می‌دهند. اکثر مدیران برای آگاهی از نحوه ایجاد و بهبود کسب و کار، این کتاب‌ها را مطالعه می‌کنند. کتاب‌های مدیریت استراتژیک نوعی کتاب کسب و کار هستند و با کتاب‌های مدیر عامل، کتاب‌های مدیریت پروژه، کتاب‌های بازاریابی و کتاب‌های استارتاپ‌ها قابل مقایسه هستند.

در اینجا 10 کتاب در مورد مدیریت استراتژیک با نسخه ‌های جدید و پرفروش‌ وجود دارد که شما را آماده می‌کند تا در کمترین زمان ممکن سازمان خود را مدیریت کنید.

مطالعه بیشتر: آشنایی با مراحل تدوین برنامه استراتژیک

فهرست کتاب‌های مدیریت استراتژیک

 

1-پنج حرکت بعدی شما (Your Next Five Moves): تسلط بر هنر استراتژی تجارت-اثر پاتریک بت دیوید و گرگ دینکین

برنامه استراتژیک

پنج حرکت بعدی شما یکی از بهترین کتاب‌های مدیریت استراتژیک است. این کتاب خوانندگان را به چالش می‌کشد تا مانند استادان بزرگ شطرنج فکر کنند و زنجیره‌ای از رویدادها را پیش بینی کنند. نویسنده از استراتژیست‌‌های کسب‌ و کار می‌خواهد که حرکت‌‌های بعدی خود را پشت سر هم برنامه‌ریزی کنند، نه اینکه هر کدام را به‌عنوان یک تصمیم فردی در نظر بگیرند. این کتاب همچنین توصیه‌هایی در مورد شفاف سازی ماموریت‌های شرکت، توسعه مهارت‌های تیم سازی و به دست آوردن دست برتر در برابر بازیکنان قدرتمند می‌دهد.

بخشی از نقل قول کتاب: «کسانی که سیستمی برای تصمیم گیری بهتر دارند برنده می‌شوند. برخی از تصمیمات سریع هستند، در حالی که برخی دیگر نیاز به زمان دارند. شما برای حمله به هر موضوعی به یک روش خاص نیاز دارید، همان‌طور که یک استاد شطرنج می‌داند چگونه پس از شروع مسابقه، در هر بازه‌ای بازی کند یا در برابر آن دفاع کند.

2. استراتژی خوب استراتژی بد (Good Strategy Bad Strategy): تفاوت و دلیل آن-اثر ریچارد روملت

یکی دیگر از کتاب‌های مدیریت استراتژیک، استراتژی خوب استراتژی بد است. این کتاب یکی از بهترین کتاب‌ها در مورد تفکر استراتژیک می‌باشد. ریچارد رومت استراتژی‌های مؤثر را جدا می‌کند و به خصوصیاتی که باعث موفقیت این برنامه‌ها می‌شود، اشاره می‌کند. نویسنده همچنین طرح‌های ضعیف را مشخص و نکاتی را برای مشاهده استراتژی‌های بد ارائه می‌دهد. داستان‌هایی از سازمان‌هایی مانند اپل، وال مارت، تویوتا و روشه در هر بخش گنجانده شده تا به عنوان نمونه ارائه شود. این کتاب به خوانندگان کمک می‌کند تا گذشته را ببینند و برنامه‌های بازی بهتری را ترسیم کنند.

بخشی از نقل قول کتاب: “استراتژی خوب با تمرکز انرژی و منابع بر روی یک یا اهداف حیاتی عمل می‌کند که دستیابی به آن منجر به مجموعه‌ای از پیامدهای خوب خواهد شد.”

مطالعه بیشتر: آشنایی با امکانات نرم افزار مدیریت استراتژیک

3. بازی برای پیروزی (Playing to Win): چگونه استراتژی واقعا کار می‌کند-اثر لافلی، مارتین و همکاران

مدیریت استراتژیک

نویسنده کتاب بازی برای پیروزی توصیف می‌کند که چگونه با پایه گذاری استراتژی عملیاتی بر روی پنج سؤال کلیدی، فروش و سودآوری را به شدت بهبود بخشید:

  • هدف پیروزی ما چیست؟
  • کجا بازی خواهیم کرد؟
  • چگونه برنده خواهیم شد؟
  • چه توانایی‌هایی را برای پیروزی در اختیار داریم؟
  • چه سیستم‌های مدیریتی برای پشتیبانی از انتخاب‌های ما لازم است؟

این کتاب از کتاب‌های مدیریت استراتژیک نشان می‌دهد که چگونه این روش قابل تکرار می‌تواند به نفع سایر شرکت‌ها و رهبران تجارت باشد. بازی برای پیروزی به شما نشان می‌دهد که چگونه یک سری تصمیمات آگاهانه بگیرید که گروه و سازمان شما را رشد دهد.

بخشی از نقل قول کتاب: ” استراتژی از نظر مفهومی منطقی است و به راحتی قابل درک است. این امر مستلزم تفکر تحلیلی، خلاقیت واقعی، شجاعت و خود رهبری است.”

4. ساختن برای ماندن (Built to Last): عادت‌های قدرتمند شرکت‌های موفق- اثر جیم کالینز و جری اول پوراس

کتاب ساختن برای ماندن ویژگی‌ها و رفتارهای شرکت‌های نوآورانه و طولانی مدت را بررسی می‌کند. نویسندگان متغیرهایی را ارزیابی می‌کنند که به کسب‌ و کارها کمک می‌‌کنند تا در محیط ‌های چالش ‌برانگیز و رقابتی با استفاده از تحقیقات قابل ‌ملاحظه دوام بیاورند و شکوفا شوند. این کتاب از کتاب‌های مدیریت استراتژیک رازهای موفقیت و طول عمر رهبران صنعت از جمله پروکتر‌اند گمبل، والت دیزنی و ماریوت با مقایسه آن‌ها با رقبای کمتر موفق مورد بحث قرار می‌دهد. در این کتاب در مورد موضوعاتی مانند تعیین هدف، ایجاد یک فرهنگ فرقه مانند، مدیریت تغییر و همچنین ایجاد چارچوبی برای ایجاد شرکت‌های پایدار بحث می‌کند.
بخشی از نقل قول کتاب: “شرکت‌های موفق قدرتمند خوشه‌ای از اهداف را دنبال می‌کنند ، که کسب درآمد فقط یکی است – و نه لزوماً اصلی.”

5. از خوب به عالی (Good to Great): چرا برخی از شرکت‌ها جهش می‌کنند و برخی دیگر جهشی ندارند-اثر جیم کالینز

نرم افزار مدیریت استراتژیک

کتاب از خوب تا عالی یکی از محبوب‌ترین کتاب‌های مدیریت استراتژیک است. این کتاب پرفروش که همراه با کتاب ساختن برای ماندن بررسی می‌کنند که چه ویژگی‌هایی مشاغل متوسط را از غول‌های صنعت متمایز می‌کند. این کتاب مفاهیمی مانند شایستگی‌‌های رهبری، فرهنگ ‌های نظم و انضباط و فناوری را بررسی می‌کند و نشان می‌ دهد چگونه هر یک از عوامل معرفی شده به سازمان ‌ها کمک می‌کنند تا به برتری برسند. کتاب از خوب به عالی به خوانندگان می‌آموزد در مورد اینکه چگونه نه تنها در دنیای تجارت زنده بمانید، بلکه برای مدت طولانی بر آن تسلط داشته باشید.

بخشی از نقل قول کتاب: «برتری تابع شرایط نیست. به نظر می‌رسد که برتری و بزرگی تا حد زیادی یک انتخاب آگاهانه و نظم و انضباط است.»

مطالعه بیشتر: توسعه استراتژی چگونه در کسب و کار مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

6. استراتژی اقیانوس آبی (Blue Ocean Strategy): چگونه فضای بازار بی‌رقیب ایجاد کنیم و بدون رقابت به اهداف کسب و کار خود برسیم- اثر دبلیو چان کیم و رنه موبورن

در حالی که بسیاری از کتاب‌‌های مدیریت استراتژیک نحوه تسلط بر بازارهای شلوغ را توضیح می‌دهند، استراتژی اقیانوس آبی رویکرد مخالف را اتخاذ می‌کند. این کتاب از شناسایی و استفاده از فرصت‌های ناشناخته حمایت می‌کند. به عبارت دیگر، بهترین راه برای حذف رقابت، انتخاب مسیری است که کمتر پیموده شده است. نویسندگان نشان می‌دهند که چگونه می‌‌توان نیازهای قبلاً نادیده گرفته شده را شناسایی و تقاضای جدید ایجاد کرد. استراتژی اقیانوس آبی سیستمی را برای دستیابی به این نتیجه ارائه می‌دهد که با چارچوب‌ها و ابزارهای تحلیلی کامل می‌شود.

بخشی از نقل قول کتاب: “نوآوری ارزشی شرکت‌ها را ملزم می‌کند تا کل سیستم را به سمت دستیابی به یک جهش در ارزش برای خریداران و خودشان سوق دهند.”

7. هنر استراتژی: راهنمایی از نظریه‌پردازان بازی برای موفقیت در کسب و کار و زندگی- اثر آویناش کی دیکسیت و بری جی نالباف

توسعه استراتژی

هنر استراتژی یکی از بهترین کتاب‌های مدیریت استراتژیک کسب و کار برای مبتدیان است. این کتاب با تکیه بر اصول تئوری بازی ها، چگونگی حدس زدن و آماده شدن برای حرکات بعدی رقبا را توضیح می‌دهد. از طریق منطق ریاضی، نویسندگان نشان می‌دهند که چگونه می‌توان الگوهایی را در رخدادهای به ظاهر تصادفی و رفتارهای غیرمنطقی پیدا کرد. این کتاب سرشار از مطالعات موردی و مثال‌های عینی است که تئوری بازی‌ها را برای درک آسان و قابل استفاده در طیف وسیعی از موقعیت‌ها می‌سازد.

بخشی از نقل قول کتاب: “خوب بودن در یک بازی کافی نیست. باید مطمئن باشید که بازی درستی را انجام می‌دهید.”

8. استراتژی رقابتی (Competitive Strategy): تکنیک‌هایی برای تجزیه و تحلیل صنایع و رقبا-اثر مایکل ای. پورتر

با گذشت دو دهه پس از انتشار اولیه این کتاب هنوز استراتژی رقابتی مطرح است. مایکل‌ای پورتر به خوانندگان نشان می‌دهد که چگونه با انجام تحلیل‌های عمیق صنعت و انجام اقدامات مناسب، رقبا را جمع بندی کرده و از آن‌ها پیشی بگیرند. این کتاب از کتاب‌های مدیریت استراتژیک شامل سه بخش است: تکنیک‌های تحلیل عمومی، محیط‌های صنعتی عمومی و تصمیم‌های استراتژیک. هر فصل جنبه متفاوتی از مطالعه و به چالش کشیدن مخالفت را بررسی می‌کند. نثر پیچیده است، اما موضوع به طور کامل بررسی شده است.
نقل قول قابل توجه: “از بررسی من در مورد بسیاری از صنایع رو به نابودی، به نظر می‌رسد شرکت‌هایی که بیشترین هدف را در مورد مدیریت روند نزول دارند، شرکت‌هایی هستند که در صنعت جایگزین نیز مشارکت دارند. آن‌ها از پتانسیل محصول رقیب و خطر نابودی آگاهی بیشتری دارند.

مطالعه بیشتر: انواع مدل‌های مدیریت استراتژیک

9. مهم‌ها را بسنجید (Measure What Matters): چگونه گوگل، بونو و بنیاد گیتس توانستند جهان را با OKR‌ها متحول کنند- اثر جان دوئر

مدل‌های مدیریت استراتژیک

کتاب مهم‌ها را بسنجید نشان می‌دهد که چگونه کسب و کارها می‌توانند با انتخاب اهداف هوشمند و نتایج کلیدی یا OKR به رشد چشمگیری دست یابند. این کتاب فرآیند انتخاب، ردیابی، و دستیابی به اهداف را از طریق بهترین شیوه‌‌ها مانند تعهد به اولویت ‌ها، هم‌ سویی تیم ‌ها و نظارت بر پیشرفت تجزیه می‌‌کند. فصل‌های این کتاب اصول را با مثال‌‌هایی از سازمان‌‌های پیشرو مانند Google، The Gates Foundation و Intel نشان می‌دهند.

بخشی از نقل قول کتاب: “ایده‌ها آسان هستند. همه چیز به اجرا بستگی دارد.»

10. معضل مبتکر(The Innovator’s Dilemma): کتاب انقلابی که روش تجارت شما را تغییر خواهد داد- اثر کلیتون ام. کریستنسن

معضل مبتکر رویکرد جدیدی به استراتژی کسب و کار ارائه می‌دهد. این کتاب به جای حمایت از استفاده فرمول‌های آزمایش شده و واقعی، اصرار دارد که آزمایش و تجربه کردن اغلب بهترین استراتژی است. کلایتون کریستنسن استدلال می‌کند که سازمان‌ها همیشه نمی‌توانند بر روش‌های اثبات شده تکیه کنند. برای رقابتی و مرتبط بودن کسب و کارها، باید مسیرهای جدیدی را طی کرد.

بخشی از نقل قول کتاب: “مدیران خوب باید علاوه بر انتخاب، ایجاد انگیزه و آموزش افراد مناسب برای کار، باید توانایی انتخاب، ساخت و آماده سازی سازمان صحیح برای کار را داشته باشند تا دائماً موفق شوند.”

اهمیت نرم افزار مدیریت استراتژیک در کسب و کارها

هر شرکتی که بخواهد به اهداف خود دست یابد، باید یک استراتژی قوی داشته باشد. شرکت ‌ها به استراتژی‌‌های خوب طراحی شده نیاز دارند تا در فرآیند اجرای استراتژی یکپارچه، هماهنگ و سازمان یافته اجرا شوند. با این حال، یک روند رو به افزایش برای کسب و کارها در عصر دیجیتال، استفاده از نرم افزار مدیریت استراتژیک جهت اجرای موثر و روان برنامه‌های خود است.

نرم افزار مدیریت استراتژیک تسما از مجموعه محصولات شرکت دانش بنیان یسناپارس می‌باشد. این نرم افزار، ابزاری در اختیار مدیران قرار می‌دهد که پس از تعریف اهداف، استراتژی ‌ها و برنامه ‌های عملیاتی، قابلیت پایش میزان پیشرفت برنامه ‌ها، میزان تحقق اهداف پیش ‌بینی شده و نتایج و دستاوردهای حاصله فراهم می‌کند.

در این نرم افزار، مدیران قادرند بودجه مورد نیاز جهت تحقق اهداف را به درستی برآورد کنند و بر وضعیت هزینه ‌های انجام شده در برنامه ‌های عملیاتی و پروژه‌‌های سازمان نظارت داشته باشند. همچنین امکان کنترل کامل پروژه ‌های سازمانی وجود دارد و از اتلاف منابع و زمان به طور چشم‌گیری پیش‌گیری می‌کند.

سوالات متداول: کتاب مدیریت استراتژیک کسب و کار

 

1-کتاب‌های مدیریت استراتژیک کسب و کار چیست؟

این کتاب‌ها راهنماهایی هستند که به رهبران کمک می‌کنند تا برنامه‌های عملی ایجاد کنند. به موضوعاتی مانند تجزیه و تحلیل رقابت، افزایش مقیاس و… می‌پردازند. هدف این کتاب‌ها کمک به رهبران برای آماده شدن جهت تحولات احتمالی است.

2-بهترین کتاب‌های استراتژی کسب و کار در تمام دوران چیست؟

برخی از بهترین کتاب ‌های مدیریت استراتژیک کسب ‌و کار در تمام دوران عبارتند از: استراتژی خوب، استراتژی بد نوشته ریچارد روملت، استراتژی اقیانوس آبی نوشته چان کیم و رنه موبورن، و استراتژی رقابتی نوشته مایکل ای. پورتر

3-چرا باید کتاب‌های استراتژی کسب و کار بخوانید؟

این کتاب‌ها به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا چالش‌های بالقوه را پیش‌بینی و اقدامات احتیاطی منطقی را انجام دهند. همچنین عملیات شرکت را از دیدگاه‌های متعدد بررسی می‌کنند و رهبران را قادر می‌سازند تا انتخاب‌های هوشمندانه‌ای داشته باشند که منجر به موفقیت پایدار می‌شود.

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر

استراتژی به عنوان یکی از اصول اصلی مدیریت و برنامه‌ریزی در هر سازمانی اهمیت بسیار زیادی دارد. اما متاسفانه، در بسیاری از موارد، استراتژی‌ها نتوانسته‌اند به دلایل مختلف به اهداف مورد نظر دست یابند و شکست خورده‌اند. این مقاله با بررسی عواملی که می‌توانند منجر به شکست استراتژی‌ها شوند، به دنبال دیدگاه‌های جدید و راهکارهایی برای پیشگیری از این اتفاقات غیرمطلوب می‌باشد.
چگونه می‌توان موانع رایج اجرای استراتژی را پشت سر گذاشت و استراتژی خود را به عمل تبدیل کرد؟ اجرای استراتژی فرایندی است که باهدف دستیابی به اهداف و مقاصد سازمانی، برنامه‌های استراتژیک را به عمل می‌اندازد.
در چشم‌انداز کسب و کار پویای امروز، اجرای موفق استراتژی سازمانی برای رشد و پایداری بلندمدت بسیار حیاتی است. برای هدایت پیچیدگی‌های بازار مدرن، سازمان‌ها به ابزارها و روش‌های موثری نیاز دارند که بتوانند نه تنها در تدوین استراتژی‌ها بلکه در اجرا و مدیریت آن‌ها به صورت کارآمد کمک کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از آخرین اخبار و اطلاعات یسناپارس مطلع شوید!

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن