جستجو
  • فروشگاه
  • تماس‌با‌ما
  • دمومحصولات
  • سوالات‌متداول
× Send

توسعه استراتژی چگونه در کسب و کار مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

توسعه استراتژیک چیست؟ توسعه یک استراتژی شامل بررسی تأثیرات و تعیین اهداف و مقاصدی است که می‌توانند در پاسخ به تغییرات داخلی و خارجی تغییر کنند. درک ارزش استراتژی و توسعه آن می‌تواند به شما در پیشرفت شغلی خود به عنوان یک رهبر و مدیر کمک کند. داشتن برنامه روشن هنگام ایجاد یک کسب و کار، جهت چگونگی دستیابی به اهداف بسیار مهم است و درک چگونگی افزایش رشد شرکت به عملکرد موثر و کارآمد آن کمک می‌کند.
توسعه استراتژی چگونه در کسب و کار مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

آنچه در این مقاله میخوانید :

توسعه استراتژیک چیست؟ توسعه یک استراتژی شامل بررسی تأثیرات و تعیین اهداف و مقاصدی است که می‌توانند در پاسخ به تغییرات داخلی و خارجی تغییر کنند. درک ارزش استراتژی و توسعه آن می‌تواند به شما در پیشرفت شغلی خود به عنوان یک رهبر و مدیر کمک کند. داشتن برنامه روشن هنگام ایجاد یک کسب و کار، جهت چگونگی دستیابی به اهداف بسیار مهم است و درک چگونگی افزایش رشد شرکت به عملکرد موثر و کارآمد آن کمک می‌کند.

در این مقاله به تعریف توسعه استراتژی پرداخته و مراحل و مثال‌هایی به توسعه آن کمک می‌کند ارائه داده ایم.

توسعه استراتژی چیست؟

توسعه استراتژی

توسعه استراتژی برنامه یک شرکت جهت دستیابی به رشد مداوم آن است. این امر تکنیک داده‌ها و اهداف دقیقی را فهرست می‌کند که نحوه برنامه ریزی تیم جهت دستیابی به هر هدف را توصیف خواهد کرد. همچنین چشم انداز و ماموریت شرکتدر استراتژی فهرست می‌شود تا اطمینان حاصل شود که هر یک از اعضای تیم در جهت اهداف یکسانی کار می‌کنند. ممکن است برای دستیابی به ایده‌های جدید تحقیقات کامل لازم باشد و کل فرآیند چندین ماه طول بکشد.

مطالعه بیشتر: بررسی تفاوت‌های کنترل پروژه با مدیریت پروژه

چرا یک استراتژی برای کسب و کار ایجاد کنیم؟

استراتژی برای کسب و کار

هنگام مدیریت یک شرکت، اغلب لازم است رویکردهای خود را نسبت به محصولات و خدمات مورد ارزیابی مجدد قرار دهید. چه در یک کسب و کار کوچک یا شرکت بزرگ باشید، رشد سازمان شما به خدمات رقبای شما و به روز ماندن از روندهای بازار بستگی دارد. همچنین نکته‌ای که باید همواره در نظر داشته باشید این است که کسب و کار شما در حال حاضر چگونه کار می‌کند، چگونه توسعه یافته است و چقدر به خوبی اهداف خود را دنبال می‌کند. هنگامی که همه اطلاعات ذکر شده را به دست آوردید، یک استراتژی رشد ایجاد کنید که شرکت شما را قادر سازد به حداکثر پتانسیل خود دست یابد.

چگونه یک استراتژی تجاری توسعه دهیم؟

مدیریت استراتژیک

در اینجا چندین مرحله برای توسعه استراتژی وجود دارد:

  • یک بیانیه چشم انداز ایجاد کنید.
  • به تجربیات گذشته نگاه کنید.
  • ماموریت خود را مشخص کنید
  • در مورد رقابت تحقیق کنید
  • نقش کارکنان را تعریف کنید.

مطالعه بیشتر: آشنایی با اصول مدیریت استراتژیک در سازمان

1. بیانیه چشم انداز ایجاد کنید

یکی از اولین قدم‌هایی که باید بردارید این است که یک بیانیه چشم انداز ایجاد کنید که ارزش‌ها و اهداف شرکت شما را مشخص کند. بیانیه چشم انداز شما باید اهداف نهایی شما را بیان کند و آن‌ها را به وضوح برای اعضای تیم بیان کند. به عنوان مثال، بیانیه چشم انداز شما می‌تواند بیان کند که می‌خواهید در سه سال پیشروترین خرده فروش الکترونیک منطقه خود باشید.

2. به تجربیات گذشته نگاه کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای توسعه استراتژی و بهبود شرکت، مشاهده پروژه‌های قبلی است. تیم شما می‌تواند فهرستی از موفق‌ترین پروژه‌‌ها و عواملی که آن‌ها را تا این حد مؤثر کرده است، تهیه کند. توجه به این عوامل می‌تواند به برنامه ریزی پروژه‌های آینده کمک کند. یکی دیگر از کارهای مهم دیگری که باید انجام دهید این است که پروژه‌هایی را که نتیجه مطلوبی نداشتند را بررسی و مواردی که دفعه بعد بهبود می‌دهید را فهرست کنید.

3. ماموریت خود را مشخص کنید

بر خلاف بیانیه چشم انداز، بیانیه ماموریت یک شرکت توضیح کامل‌تری از اهداف اصلی آن ارائه می‌دهد. برای رسیدن به اهداف اصلی خود می‌توانید اهداف کوتاه مدت و بلند مدت ایجاد کنید. برای مثال، می‌توانید مزایایی را که ارائه می‌دهید، بازار هدف خود و اقداماتی را که باید برای رسیدن به اهداف خود انجام دهید، مشخص کنید. سعی کنید تا جایی که ممکن است همه چیز را کامل کنید تا همه متوجه شوند که روی چه چیزی کار می‌کنید.

4. در مورد رقابت تحقیق کنید

یکی از راه‌های توسعه استراتژی کسب و کار این است که به رقبای خود نگاه کنید. فهرستی از رقبای برتر خود تهیه کنید و آنچه را که فکر می‌کنید منجر به موفقیت آن‌ها می‌شود، بنویسید. برای رقابتی ماندن، استراتژی خود را حول این موضوع بسازید. اگر در یک صنعت رقابتی کار می‌کنید، می‌توانید برند خود را با ارائه یک کالا یا خدمات جدید که هیچ کس قبلا آن را ارائه نکرده است، تقویت کنید.

5. نقش کارکنان را تعریف کنید

یکی دیگر از راه‌های توسعه استراتژی این است که وظایف کارکنان را به خوبی مشخص کنید. چرا که هر یک از کارمندان تیم شما باید در رسیدن به اهداف شرکت سهیم باشند. تعیین وظایف خاص به هر فرد تضمین می‌کند که همه انتظارات عملکرد خود را می‌دانند. به عنوان مثال، می‌توانید به یکی از کارمندان بگویید که یک گزارش مالی ماهانه در اول هر ماه تهیه کند. ممکن است نیاز باشد چندین بار برنامه استراتژیک را مرور کنید تا مطمئن شوید که هیچ مسئولیت واگذار نشده‌ای وجود ندارد.

مطالعه بیشتر:آشنایی با مراحل گام به گام برنامه استراتژیک

نمونه‌های توسعه استراتژی

برنامه استراتژیک

در ادامه سه نمونه از توسعه استراتژی آورده شده است:

1.فروش شرکت خود را افزایش دهید

توسعه استراتژی زمانی مفید است که می‌خواهید یک رهبر فروش شوید. یکی از اولین گام‌ها، بررسی روند داده‌های تاریخی برای یافتن بهترین زمان سال برای فروش است. همچنین می‌توانید استراتژی‌های بازاریابی قبلی را مرور کنید تا ببینید چقدر موثر بوده اند. هنگامی که این داده‌ها را در اختیار دارید، ممکن است درک بهتری از آنچه قبلاً با موفقیت کار کرده و آنچه می‌توانید بهبود بخشید داشته باشید.

2.بازخورد خدمات مشتری را بهبود بخشید

یکی دیگر از اهداف توسعه استراتژی ممکن است بهبود رتبه‌بندی مشتریان شما به بخش خدمات مشتری باشد. تمام بازخوردهای دریافتی در دو سال گذشته را جمع آوری کرده و در نمودارها قرار دهید. بازخوردها را با رتبه بندی‌های کلی و نظرات دقیق جدا کنید. کارمندانی را برای کمک به بازخورد مشتریان در نظر بگیرید. زیرا ممکن است پردازش آن‌ها بیشتر طول بکشد.

برای مثال، اگر متوجه شدید که تعداد زیادی از مشتریان می‌گویند که احساس می‌کنند مشکلشان حل نشده است، با ارائه آموزش ‌های بیشتر، یک استراتژی برای بهبود این رتبه ‌بندی ‌ها ایجاد کنید. با ارائه پاداش به کارمندان برای ارزیابی استثنایی مشتریان راه دیگری برای توسعه استراتژی برای حفظ بازخورد عالی است.

مطالعه بیشتر: مدیریت راهبردی چیست ؟

3.خدمات بیشتری اضافه کنید

توسعه استراتژی می‌تواند برای هر شرکتی اعمال شود. به عنوان مثال یک شرکت محوطه سازی می‌خواهد خدمات بیشتری اضافه کند. ممکن است چندین کسب و کار محوطه سازی دیگر در این منطقه وجود داشته باشد که چمن زنی، تعمیر و نگهداری محوطه، علف‌های هرز و کود را ارائه می‌دهند. آن‌ها قیمت‌هایی مشابه شرکت شما ارائه می‌دهند، بنابراین شما می‌خواهید راهی برای متمایز شدن به مشتریان پیدا کنید. برای برجسته شدن باید اقداماتی انجام دهید.

ممکن است تصمیم بگیرید که برنامه‌های کاشت آبی و کنترل آفات را به لیست خدمات خود اضافه کنید، چرا که هیچ کس دیگری در منطقه این وظایف را انجام نمی‌دهد. همچنین می‌توانید از مشتریان فعلی خود نظرسنجی کنید تا ببینید نیازهای آن‌ها چیست. هنگامی که تصمیم گرفتید چه چیزهایی را اضافه کنید، تیم شما می‌تواند پس از چندین دوره شروع به تبلیغ آن‌ها و ارزیابی موفقیت آن‌ها کند.

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر

استراتژی به عنوان یکی از اصول اصلی مدیریت و برنامه‌ریزی در هر سازمانی اهمیت بسیار زیادی دارد. اما متاسفانه، در بسیاری از موارد، استراتژی‌ها نتوانسته‌اند به دلایل مختلف به اهداف مورد نظر دست یابند و شکست خورده‌اند. این مقاله با بررسی عواملی که می‌توانند منجر به شکست استراتژی‌ها شوند، به دنبال دیدگاه‌های جدید و راهکارهایی برای پیشگیری از این اتفاقات غیرمطلوب می‌باشد.
چگونه می‌توان موانع رایج اجرای استراتژی را پشت سر گذاشت و استراتژی خود را به عمل تبدیل کرد؟ اجرای استراتژی فرایندی است که باهدف دستیابی به اهداف و مقاصد سازمانی، برنامه‌های استراتژیک را به عمل می‌اندازد.
در چشم‌انداز کسب و کار پویای امروز، اجرای موفق استراتژی سازمانی برای رشد و پایداری بلندمدت بسیار حیاتی است. برای هدایت پیچیدگی‌های بازار مدرن، سازمان‌ها به ابزارها و روش‌های موثری نیاز دارند که بتوانند نه تنها در تدوین استراتژی‌ها بلکه در اجرا و مدیریت آن‌ها به صورت کارآمد کمک کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از آخرین اخبار و اطلاعات یسناپارس مطلع شوید!

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن