جستجو
 • فروشگاه
 • تماس‌با‌ما
 • دمومحصولات
 • سوالات‌متداول
× Send

چرا سازگاری استراتژیک برای توسعه سازمان مهم است ؟

سازگاری استراتژیک، به کسب و کارها در هنگام رو به رو شدن با چالش‌های یک محیط متغیر کمک می‌کند تا پیشرفت کنند. درک عوامل مختلفی که بر یک کسب و کار اثر گذارند می‌تواند به توسعه انعطاف پذیری کمک کند و شما را قادر می‌سازد با این عوامل سازگار شوید. توسعه استراتژی‌های سازگاری مزایایی را ارائه و مهارت‌هایی را آموزش می‌دهد که می‌تواند در عملیات معمول یک کسب‌وکار مفید باشد‌. در این مقاله، سازگاری استراتژیک و مزایای آن در محل کار را با نکاتی در مورد چگونگی دستیابی به استراتژی‌های سازگاری در شرکت توضیح می‌دهیم.
چرا سازگاری استراتژیک برای توسعه سازمان مهم است ؟

آنچه در این مقاله میخوانید :

سازگاری استراتژیک، به کسب و کارها در هنگام رو به رو شدن با چالش‌های یک محیط متغیر کمک می‌کند تا پیشرفت کنند. درک عوامل مختلفی که بر یک کسب و کار اثر گذارند می‌تواند به توسعه انعطاف پذیری کمک کند و شما را قادر می‌سازد با این عوامل سازگار شوید. توسعه استراتژی‌های سازگاری مزایایی را ارائه و مهارت‌هایی را آموزش می‌دهد که می‌تواند در عملیات معمول یک کسب‌وکار مفید باشد‌. در این مقاله، سازگاری استراتژیک و مزایای آن در محل کار را با نکاتی در مورد چگونگی دستیابی به استراتژی‌های سازگاری در شرکت توضیح می‌دهیم.

مطالعه بیشتر: بررسی مهمترین شاخص‌های استراتژیک

 مقدمه

شاخص‌های استراتژیک

سازگاری استراتژیک یک قابلیت برنامه ریزی شده برای واکنش موثر در زمانی که عوامل تجاری و محیطی به طور غیر منتظره تغییر می‌کنند، می‌باشد. بسیاری از شرکت‌ها به خوبی برنامه‌ریزی می‌کنند زمانی که همه چیز طبق انتظار پیش می‌رود چگونه کار کنند. شرکت‌هایی که در بلندمدت باقی می‌مانند، اغلب در پاسخ به موارد غیرمنتظره، برای انعطاف پذیری برنامه ریزی می‌کنند.

 سازگاری استراتژیک چیست؟

سازگاری استراتژیک فرآیندی است که می‌توان از آن برای آماده شدن برای تغییرات در محل کار یا صنعت استفاده کرد. داشتن برنامه‌ای برای انطباق با تغییرات تجاری یا محیطی به رونق کسب و کار کمک می‌کند. به عنوان مثال، عواملی مانند بازار می‌تواند تغییرات غیرمنتظره‌ای را برای یک کسب و کار ایجاد کند، اما شما می‌توانید از سازگاری استراتژی برای پیش بینی روند بازار و تهیه برنامه‌های تولید برای تغییرات ناگهانی استفاده کنید.

 چرا سازگاری استراتژیک مهم است؟

انعطاف پذیری استراتژیک

پیش بینی آینده مالی کسب و کار، تقاضای بازار و روند صنعت می‌تواند در دستیابی به اهداف تجاری کمک کند. برخی از عوامل خارجی وجود دارد که شما نمی‌توانید آن‌ها را پیش بینی کنید، بنابراین سازگاری استراتژیک برای آماده سازی پاسخ به این تغییرات مهم است. سازگاری یک مهارت مهم برای یک کسب و کار و افراد است که می‌تواند برای حل مشکل، استراتژی، همکاری و برقراری ارتباط مفید باشد.

مطالعه بیشتر: تفاوت سازگاری استراتژیک و انعطاف پذیری استراتژیک

 مزایای توسعه استراتژی سازگاری چیست؟

توسعه یک سازگاری استراتژیک به کسب و کار شما اجازه می‌دهد تا به تمامی عوامل محیطی که می‌توانند بر کسب و کار تأثیر بگذارند واکنش موفقیت آمیزی نشان دهد. انعطاف‌پذیری به کسب‌ و کار کمک می‌کند تا به چالش‌های پیش‌بینی‌نشده پاسخ دهد. در اینجا راه‌هایی وجود دارد که توسعه یک سازگاری استراتژی ممکن است برای کسب و کار شما مفید باشد:

مزیت رقابتی را فراهم می‌کند

مزیت رقابتی

کسب و کارها با سازگاری با محیط خود رقابتی می‌مانند. داشتن یک استراتژی انطباق پذیری و تطبیق با تغییرات به محض وقوع به کسب و کار کمک می‌کند مرتبط بماند. در اینجا راه‌هایی برای حفظ مزیت رقابتی و سازگاری با شرایط کسب و کار وجود دارد:

 • ابتکار: داشتن ابتکار به شما کمک می‌کند که سریع فکر کنید و نسبت به محیط اطراف خود واکنش نشان دهید. اینکار می‌تواند خلاقیت را برانگیزد و تمرینی را برای یافتن راه حل در شرایط غیرقابل پیش بینی ارائه دهد.
 • کنجکاوی: کنجکاوی به رشد، یادگیری و نوآوری یک تجارت کمک می‌کند. پرسیدن سوالات در مورد فرآیندها، سیستم‌ها و محصولات کسب و کار مفید است. زیرا دانش منجر به بهبود می‌شود و می‌تواند استراتژی را تعیین کند.
 • فناوری: از آنجایی که هم کسب ‌و کارها و هم مصرف‌کنندگان از فناوری در همه اشکال آن استفاده می‌کنند، یادگیری نحوه استفاده از آن و گنجاندن فناوری در مدل کسب ‌و کارتان می‌تواند به شما کمک کند مزیت رقابتی خود را حفظ کنید. فناوری همچنین ابزار مفیدی برای سازگاری با تغییرات است.

رهبری را تقویت می‌کند

رهبری استراتژیک

سازگاری استراتژیک نیازمند رهبری قوی برای برنامه ریزی و اجرای پاسخ به تغییر است. اغلب، توسعه یک استراتژی مستلزم آموزش کارکنان برای پذیرش مسئولیت‌های اضافی است. این آموزش ممکن است شامل تکنیک‌های حل مسئله، شیوه‌های ارتباطی موثر و فرآیندهای اجرای استراتژی باشد که می‌تواند مهارت‌های رهبری را تقویت کند. کسب و کارها از داشتن کارکنانی با قابلیت‌های رهبری سود می‌برند. چرا که به آن‌ها ابتکار عمل، افزایش کارایی می‌دهد و گردش کار را سازماندهی می‌کند.  رهبری هنگام تطبیق با تغییر مهم است. یک رهبر خوب برای کارمندان مثال می‌زند و برای رفع نگرانی‌ها یا پاسخگویی به سؤالاتی که ممکن است کارکنان در مورد نقششان در اجرای استراتژی داشته باشند، در دسترس است.

مطالعه بیشتر: رهبری استراتژیک به چه معناست

مهارت‌های حل مسئله را تقویت می‌کند

توانایی ارزیابی یک موقعیت، تفکر انتقادی و ایجاد راه حل در بسیاری از موقعیت‌ها از جمله واکنش به تغییر مفید است. سازگاری استراتژیک دارای مراحلی برای اجرای روش‌های حل مسئله است، مانند طوفان فکری که به کارکنان کمک می‌کند تا این مهارت‌ها را برای استفاده روزمره بهبود بخشند. برای مثال، در یک استراتژی برای انطباق با واکنش‌های غیرمنتظره مشتریان به یک محصول، کارمندان ممکن است خدمات مشتری و نحوه صحبت کردن و کمک به مشتریانی را که محصول ناراضی هستند، بیاموزند. خدمات مشتری مهارتی است که می‌تواند به ایجاد محصول، بازاریابی و بهبود رضایت مشتری کمک کند.

 نکاتی برای سازگاری استراتژیک

سازگاری استراتژیک

راه‌های زیادی وجود دارد که کسب و کار شما می‌تواند سازگاری استراتژیک را توسعه دهد. در ادامه چند ایده وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا برای تغییرات در محیط کسب و کار خود آماده شوید:

از تجربه یاد بگیرید

از هر تجربه‌ای به عنوان یک فرصت یادگیری برای آماده شدن برای رویدادهای آینده استفاده کنید. آماده شدن برای رویدادهایی که غیرقابل پیش بینی هستند، چالش برانگیز است، اما داشتن ذهنیتی برای یادگیری به طور مداوم به توسعه استراتژی‌هایی برای تغییر کمک می‌کند.

اولویت‌های خود را ارزیابی کنید

یکی از راه‌های توسعه سازگاری استراتژیک کسب و کار این است که اطمینان حاصل کنید اولویت‌های شما منعکس کننده ارزش‌های اصلی کسب و کار شما هستند. به عنوان مثال، ارزش اصلی ممکن است کیفیت بر سود باشد، به این معنی که استراتژی شما به جای کاهش هزینه، تولید و ایجاد یک محصول باکیفیت باشد و یا می‌تواند کیفیت تولید را کاهش دهد تا سود بیشتری کسب کند. تعیین اولویت‌ها می‌تواند به ایجاد سابقه‌ای برای پاسخ به تغییر کمک کند. مدیران می‌توانند از این دستورالعمل‌ها برای توسعه استراتژی‌ها استفاده کنند.

مطالعه بیشتر: تفکر استراتژیک به چه معناست

از عوامل تغییر آگاه باشید

یکی از جنبه‌های کلیدی سازگاری استراتژیک، آگاهی از عواملی است که می‌توانند تغییر کنند و چگونه بر تجارت شما تأثیر می‌گذارند. به عنوان مثال، عرضه و تقاضای بازار می‌تواند بدون هشدار تغییر کند، اما دانستن اینکه عرضه و تقاضا یک عامل مهم تجاری است می‌تواند به شما در پیگیری و ایجاد پیش‌بینی برای عرضه و تقاضا کمک کند. سایر عوامل تغییر عبارتند از:

 • محیط سیاسی
 • اقتصاد
 • جامعه
 • فناوری
 • بلایای طبیعی
 • تغییر آب و هوا
 • زیر ساخت
 • رقبا

 سخن پایانی

استراتژی‌های سازگاری اغلب تأکید زیادی بر ارتباطات دارند که به حفظ روابط سالم بین مدیران و کارکنان کمک می‌کند. هنگامی که مدیران به طور مؤثری به این موضوع پی می‌برند که چرا کسب‌ و کار تغییر می‌کند و وظایف کارکنان چگونه ممکن است تغییر کند، کارمندان احساس راحتی بیشتری می‌کنند و می‌توانند به راحتی خود را وفق دهند. زیرا موقعیت را درک می‌کنند. اعتماد به کارمندان با مسئولیت‌های اضافی در واکنش به تغییر، روابط را تقویت می‌کند، چرا که آن‌ها برای کسب‌ و کار احساس ارزش می‌کنند. روابط خوب مدیر و کارمند می‌تواند بهره وری، خلاقیت و رضایت شغلی را افزایش دهد.

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر

سیستم‌های مدیریت عملکرد به افراد کمک می‌کنند تا به طور پیوسته توسعه یابند - اما بیشتر شرکت‌ها بهترین روش‌ها را به کار نمی‌برند. یک مجموعه از انتخاب‌های طراحی تعریف شده می‌تواند به رهبران کمک کند تا به سمت جلو هدایت شوند.
طبقه‌بندی نرم‌افزارهای مدیریت پروژه نقش اساسی در انتخاب و استفاده از منابع مناسب برای هر پروژه دارد. این طبقه‌بندی می‌تواند بر اساس ویژگی‌های مختلفی انجام شود از جمله قابلیت‌ها، اندازه پروژه، نوع صنعت و مدل مدیریت پروژه.
هیچ پروژه ای دقیقاً طبق برنامه اجرا نمی شود، اما یک رویکرد مدیریت ریسک قوی به تیم های پروژه کمک می کند تا چالش ها را مرور کنند - و از فرصت ها استفاده کنند. در اینجا پنج تمرین برای تقویت بازی ریسک/پاداش آورده شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از آخرین اخبار و اطلاعات یسناپارس مطلع شوید!

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن