جستجو
 • فروشگاه
 • تماس‌با‌ما
 • دمومحصولات
 • سوالات‌متداول
× Send

آیا کسب و کار شما به مشاوره مدیریت استراتژیک نیاز دارد؟

مشاوره مدیریت استراتژیک درباره تصمیماتی که از سطح بالایی برخوردارند جهت تعیین و برنامه ریزی استراتژی سازمان با کمک دانش عمیق، به‌ صورت کاملاً بی‌طرفانه، به منظور ارائه بهترین نتایج مشاوره می‌دهد. به عنوان مثال اگر یک سازمان بخواهد در هزینه ‌های خود صرفه ‌جویی کند برای این کار اقدام به تعطیل کردن بخشی از کارخانه یا یکی از فروشگاه‌ها می‌کند. مشاوره مدیریت استراتژیک بیان می‌کند که آیا این عمل ارزشمند است و یا خیر و استراتژی‌های لازم برای بهبود شرایط را ارائه می‌دهد.

آنچه در این مقاله میخوانید :

مشاوره مدیریت استراتژیک درباره تصمیماتی که از سطح بالایی برخوردارند جهت تعیین و برنامه ریزی استراتژی سازمان با کمک دانش عمیق، به‌ صورت کاملاً بی‌طرفانه، به منظور ارائه بهترین نتایج مشاوره می‌دهد. به عنوان مثال اگر یک سازمان بخواهد در هزینه ‌های خود صرفه ‌جویی کند برای این کار اقدام به تعطیل کردن بخشی از کارخانه یا یکی از فروشگاه‌ها می‌کند. مشاوره مدیریت استراتژیک بیان می‌کند که آیا این عمل ارزشمند است و یا خیر و استراتژی‌های لازم برای بهبود شرایط را ارائه می‌دهد.

 

 مدیریت استراتژیک چیست؟

 

مدیریت استراتژیک

قبل از اینکه به توضیح درباره مشاوره مدیریت استراتژیک بپردازیم بهتر است ابتدا با مفهموم مدیریت استراتژیک آشنا شویم. مدیریت استراتژیک عبارت است از برنامه ریزی، نظارت، تجزیه و تحلیل و ارزیابی مستمر تمامی نیازهای یک سازمان برای دستیابی به اهداف و مقاصد خود. تغییرات در محیط‌های کسب ‌و کار، سازمان ‌ها را ملزم می‌کند که استراتژی ‌های موفقیت خود را به طور مداوم ارزیابی کنند. فرآیند مدیریت استراتژیک به سازمان‌ها کمک می‌کند تا وضعیت فعلی خود را ارزیابی کنند، استراتژی‌ها را به کار گیرند و اثربخشی استراتژی‌های مدیریت اجرا شده را تجزیه و تحلیل کنند. استراتژی‌های مدیریت استراتژیک شامل پنج استراتژی اساسی است و بسته به محیط اطراف می‌تواند در اجرا متفاوت باشد.

هنگامی که یک مشاوره مدیریت استراتژیک پروژه جدیدی را انجام می‌دهد، معمولاً با انجام تجزیه و تحلیل عمیق از اهداف تجاری مشتری خود شروع می‌کند. هدف این تجزیه و تحلیل این است که بفهمیم آیا شیوه ‌های فعلی آن ‌ها با آنچه می‌خواهند به دست آورند، همسو است یا خیر. بر اساس تجزیه و تحلیل، آن‌ها توصیه‌های استراتژیکی را ارائه می‌دهند که شرکت می‌تواند برای رسیدن به نتایج بهتر اجرا کند.

برای مطالعه بیشتر: مدیریت استراتژیک چیست؟| معرفی کاربردها و روش‌های مدیریت استراتژیک

 مشاور استراتژی چه می‌کند؟

در مشاوره مدیریت استراتژیک، مشاوران علاوه بر تجزیه و تحلیل کسب و کار خود می‌توانند در زمینه تحقیقات بازار و چشم انداز رقابتی تخصص داشته باشند تا مشتری بتواند تصمیمات آگاهانه‌ای اتخاذ کند که به نفع سلامت شرکت است. هنگام کار با یک مشاور استراتژی، یک شرکت می‌تواند در موارد زیر راهنمایی دریافت کند:

 • مشاوره بودجه: ورودی در مورد بهترین شیوه‌ها برای کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمد.
 • استراتژی‌های تولید: توصیه‌هایی برای افزایش کارایی ایجاد محصول خود.
 • مدیریت فرصت: برجسته کردن فرصت‌های جدید برای درآمد یا ارائه محصول.

پس از ارائه توصیه‌های صحیح به مشتریان خود، مشاوران ممکن است این فرصت را داشته باشند که از فرآیند اجرا پشتیبانی کنند.

برای مطالعه بیشتر : تعریف استراتژی دقیقا چیست؟

 مفهوم مشاوره در مدیریت

 

مشاوره در مدیریت

مشاوره مدیریت استراتژیک سازمان‌ها در مورد عملیات تجاری آن‌ها یا هدایت اجرای این مشاوره متمرکز است. مشاور مدیریت به سازمان‌ها کمک می‌کند تا بهینه‌تر عمل کرده و مشکلات را حل کنند.

مشاور برای دوره‌های کوتاه مدت برای شرکت‌ها کار می‌کند. بنابراین شما به عنوان یک مشاوره مدیریت استراتژیک به طیف گسترده‌ای از مهارت‌ها و دانش گسترده نیاز دارید. مواردی که به شما مربوط می‌شود شامل دوام یک شرکت و وضعیت بازاری است که سازمان در آن فعالیت می‌کند. این افراد باید بتوانند سودآوری واحدهای سازمانی را تجزیه و تحلیل کنند و استراتژی‌‌هایی را توسعه دهند که می‌تواند به پیشرفت شرکت کمک کند.

شما به عنوان یک مشاور مدیریت، وظایف مختلفی به عنوان مشاور استراتژیک برای شرکت‌ها و سازمان‌ها دارید. این فعالیت‌ها از جمله به تخصص شما و وظیفه‌ای که برای آن منصوب شده‌اید بستگی دارد. در نقش مشاور بیشتر بر روی یک کارکرد تحقیق تمرکز خواهید کرد. وقتی از شما خواسته می‌شود که بر اجرای مشاوره نظارت داشته باشید، به عنوان مشاور مدیریت، یک موقعیت مدیریتی نیز دارید.

به عنوان یک مشاور مدیریت، این در عمل به این معنی است که شما باید مجموعه گسترده‌ای از مهارت‌ها و دانش برخوردار باشید. بنابراین به عنوان یک مشاور مدیریت باید انعطاف پذیر باشید و بتوانید دائماً مسائل جدید را حل کنید. برخی از فعالیت‌های اولیه یک مشاور مدیریت عبارتند از:

 • انجام تحلیل‌های اقتصادی کسب و کار.
 • مشاوره در مورد استراتژی و نوآوری آینده
 • پشتیبانی و انتقال رهبری
 • گزارش و ارائه مشاوره

برای مطالعه بیشتر: شاخص‌های استراتژیک را بهتر بشناسید

 تفاوت مشاوره مدیریت و مشاوره استراتژیک

 

 مشاوره مدیریت و مشاوره استراتژیک

مشاوره استراتژیک نوعی مشاوره مدیریت است که بیشتر بر اهداف خاص و مشاوره مدیریت بر عملکرد کلی شرکت متمرکز است.

Alastair McKee، مدیر استراتژی کسب و کار جهانی و مدیر عملیات در Google و شریک توسعه محتوای Forage، توضیح می‌دهد: «بسیاری از مردم از این اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده می‌کنند. اما مشاوره استراتژیک زیر مجموعه‌ای از مشاوره مدیریت است که به طور خاص برای کمک به شرکت جهت رفتن از A به B در یک موضوع خاص متمرکز است، نه اینکه به طور کلی به کسب و کار به عنوان یک کل نگاه کند.

در رابطه با مشاوره مدیریت استراتژیک هنگام استخدام مشاوران استراتژی، کسب و کارها به دنبال تغییرات جهت دار در مقیاس بزرگ بوده که اغلب به شدت بر درآمد متمرکز هستند. این تغییرات معمولاً در بالادست با مدیرعامل شروع می‌شود و یک جهت تعیین کننده برای آینده ارائه می‌دهد. سوالات مرتبط با مشاوره مدیریت استراتژیک عبارتند از:

 • چه کاری باید انجام دهیم؟
 • چرا باید این کار را انجام دهیم؟

با مشاوره مدیریت استراتژیک، کار بیشتر در مورد استراتژی داخلی است. مشاوره مدیریت اغلب بر روی اجرا متمرکز است و تغییرات زیادی در پایین دست سازمان رخ می‌دهد. سوالات مرتبط عبارتند از:

 • چگونه و چه زمانی باید آن را انجام دهیم؟
 • چه کسی قرار است آن را انجام دهد؟

به عنوان مثال، شرکتی که با چندین مشکل در سراسر سازمان مواجه است، ممکن است به دنبال خدمات مشاوره مدیریتی برای کمک به شناسایی و اصلاح مشکلات شرکت به طور کلی باشد. از سوی دیگر، یک مشاوره مدیریت استراتژیک با ارائه استراتژی ‌های هدفمند به مسائل مدیریتی خاص می‌ پردازد.

 خدمات مشاوره استراتژیک

 

مشاوره استراتژیک

همان طور که در بالا اشاره شد بیشتر مشاوران بر یک حوزه تخصصی مشخص تمرکز دارند. اما از خمات مشاوره مدیریت استراتژیک خوب این است که یک تیم عالی مشاوره مدیریت به طور جامع بر روی کمک به رهبری سازمان جهت ارتقاء عملکرد و عملیات آن تمرکز دارد. از دیگر خدمات مشاوره مدیریت این است که این افراد معمولا با مدیران عالی سازمان و درباره مشکلات پیچیده سر و کار دارند. به عنوان مثال برخی از شرکت‌های مشاوره مدیریت استراتژیک بر یک حوزه تمرکز دارند. از جمله این حوزه‌ها می‌توان به حوزه سلامت، IT یا بازاریابی اشاره کرد. برخی دیگر از شرکت‌ها رویکردی جامع دارند یا بر مشکلات کسب و کار مانند مشارکت کارکنان یا الزامات قانونی تمرکز می‌کنند. یک مشاوره مدیریت استراتژیک باید خدمات خود را به صورت تخصصی برروی برنامه ریزی و پیاده سازی مدیریت استراتژیک متمرکز کند.

برای مطالعه بیشتر : مشاوره تدوین برنامه استراتژیک

 خدمات مدیریت استراتژیک یسنا

ارائه خدمات مشاوره در حوزه مدیریت استراتژیک همان رهنمودهایی هستند که به عنوان نقشه راه به سازمان‌ها کمک می‌کند تا مسائل مدیریتی و فرصت‌های خود را شناسایی نموده و آن‌ها را تجزیه و تحلیل کنند. مشاوره مدیریت، راه حل‌هایی را توصیه و یا فعالیت‌هایی را با توجه به شرایط منحصر به فردی که هر سازمان دارد پیشنهاد می‌کند که پس از تایید کارفرما، می‌تواند در پیاده سازی و اجرایی کردن آن نیز همراهی داشته باشد.

 

 معرفی نرم افزار مدیریت استراتژیک یسنا

نرم ‌افزار مدیریت استراتژیک تسما در همه مراحل برنامه ریزی استراتژیک در سازمان کمک کننده شما خواهد بود و علاوه بر آن ابزاری را در اختیار مدیران قرار می‌دهد که می‌توان اهداف، استراتژی‌‌ها و برنامه ‌های عملیاتی خود در یک دوره زمانی معین، امکان پایش میزان پیشرفت برنامه ‌ها، میزان تحقق اهداف پیش‌بینی شده و نتایج و دستاوردهای حاصله در آن تعریف کرد.

مدیران در نرم افزار مدیریت استراتژیک تسما قادر خواهند بود بودجه‌ای که جهت تحقق اهداف نیازمند است را به درستی برآورد و بر وضعیت هزینه‌‌های انجام شده در برنامه ‌های عملیاتی و پروژه‌‌ای سازمان نظارت کنند. از ویژگی‌های برتر این نرم افزار این است که امکان عملیاتی نمودن کلیه برنامه‌های استراتژیک تدوین شده با مدل‌های علمی و مرسوم بدون هیچ‌گونه محدودیتی را دارد. و همچنین این نرم افزار قابلیت کنترل کامل پروژه‌‌های سازمانی را دارد و از اتلاف منابع و زمان به طور چشم‌گیری پیش‌گیری خواهد کرد.

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر

استراتژی به عنوان یکی از اصول اصلی مدیریت و برنامه‌ریزی در هر سازمانی اهمیت بسیار زیادی دارد. اما متاسفانه، در بسیاری از موارد، استراتژی‌ها نتوانسته‌اند به دلایل مختلف به اهداف مورد نظر دست یابند و شکست خورده‌اند. این مقاله با بررسی عواملی که می‌توانند منجر به شکست استراتژی‌ها شوند، به دنبال دیدگاه‌های جدید و راهکارهایی برای پیشگیری از این اتفاقات غیرمطلوب می‌باشد.
چگونه می‌توان موانع رایج اجرای استراتژی را پشت سر گذاشت و استراتژی خود را به عمل تبدیل کرد؟ اجرای استراتژی فرایندی است که باهدف دستیابی به اهداف و مقاصد سازمانی، برنامه‌های استراتژیک را به عمل می‌اندازد.
در چشم‌انداز کسب و کار پویای امروز، اجرای موفق استراتژی سازمانی برای رشد و پایداری بلندمدت بسیار حیاتی است. برای هدایت پیچیدگی‌های بازار مدرن، سازمان‌ها به ابزارها و روش‌های موثری نیاز دارند که بتوانند نه تنها در تدوین استراتژی‌ها بلکه در اجرا و مدیریت آن‌ها به صورت کارآمد کمک کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از آخرین اخبار و اطلاعات یسناپارس مطلع شوید!

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن