جستجو
 • فروشگاه
 • تماس‌با‌ما
 • دمومحصولات
 • سوالات‌متداول
× Send

چگونه هوش مکانی افق‌های جدیدی را برای کسب و کارها باز می‌کند؟

"کسی که صاحب اطلاعات است، صاحب جهان است." این بیانیهناتان روچیلد در عصر دیجیتال معنای جدیدی پیدا می‌کند. امروزه یک شرکت می‌تواند اطلاعات ارزشمندی را تقریباً از هر داده‌ای در مورد مشتریان، رقبا و بازار استخراج کند. تجزیه و تحلیل داده‌ها با اتخاذ تصمیمات استراتژیک در ابعاد مختلف به رشد سریع‌تر کسب و کارها کمک می‌کند. در این مقاله، شرح داده‌ایم که چگونه تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ و فناوری‌های هوش مکانی بر کسب‌وکارها تأثیر می‌گذارند و چه چشم‌اندازهایی در این زمینه انتظار می‌رود.
چگونه هوش مکانی افق‌های جدیدی را برای کسب و کارها باز می‌کند؟

آنچه در این مقاله میخوانید :

“کسی که صاحب اطلاعات است، صاحب جهان است.” این بیانیهناتان روچیلد در عصر دیجیتال معنای جدیدی پیدا می‌کند. امروزه یک شرکت می‌تواند اطلاعات ارزشمندی را تقریباً از هر داده‌ای در مورد مشتریان، رقبا و بازار استخراج کند. تجزیه و تحلیل داده‌ها با اتخاذ تصمیمات استراتژیک در ابعاد مختلف به رشد سریع‌تر کسب و کارها کمک می‌کند. در این مقاله، شرح داده‌ایم که چگونه تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ و فناوری‌های هوش مکانی بر کسب‌وکارها تأثیر می‌گذارند و چه چشم‌اندازهایی در این زمینه انتظار می‌رود.

حوزه دیگری که امروزه از داده‌های بزرگ به طور فعال استفاده می‌شود، تجزیه و تحلیل کلان داده مبتنی بر هوش مکانی است. این یک فناوری است که داده‌های جغرافیایی را به عنوان مبنا قرار می‌دهد و آن را برای حل چالش‌های تجاری تجزیه و تحلیل می‌کند که بر اساس ژئوانفورماتیک پدید آمد. ژئوانفورماتیک، علمی است که روش‌های دیجیتال پردازش اطلاعات جغرافیایی را مطالعه می‌کند. داده‌ها برای تجزیه و تحلیل از منابع مختلف به عنوان مثال، از یک ماهواره به دست آمده می‌آید.

مطالعه بیشتر:هوش تجاری چیست ؟

 هوش مکانی چیست؟

هوش تجاری

هوش مکانی (LI) از طریق تجسم و تجزیه و تحلیل داده‌های مکانی به دست می‌آید. تجزیه و تحلیل داده‌های جغرافیایی درک، بینش، تصمیم گیری و پیش بینی را افزایش می‌دهد. با افزودن لایه‌هایی از داده‌های جغرافیایی مانند جمعیت‌شناسی، ترافیک و آب‌وهوا به یک نقشه هوشمند یا داشبورد، سازمان‌ها می‌توانند از ابزارهای اطلاعاتی برای شناسایی محل وقوع یک رویداد، درک دلیل وقوع آن و کسب بینشی در مورد علت وقوع آن استفاده کنند. به عنوان بخشی از تحول دیجیتال، بسیاری از سازمان‌ها برای ایجاد اطلاعات مکانی به فناوری سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) تکیه می‌کنند.

 چرا هوش مکانی مهم است؟

بسیاری از چالش‌هایی که در کسب و کار و دولت با آن‌ها روبرو هستیم، به پرسش‌های مبتنی بر مکان مرتبط است. موارد استفاده از هوش مکانی به اندازه پیشرفت پایداری و برابری، رسیدگی به بحران آب و هوا و استفاده از تجزیه و تحلیل به موقع برای به دست آوردن اطلاعات عملیاتی در مشاغلی مانند املاک تجاری و خرده فروشی متفاوت است. هوش مکانی که توسطGISارائه می‌شود، برای تصمیم گیری‌های تجاری بسیار مهم است. بدون در نظر گرفتن جغرافیا، اطلاعات کلیدی را که می‌تواند به درک افراد کمک کند را از دست می‌دهیم.

مطالعه بیشتر: نقش هوش سازمانی در رقابت‌های سازمانی چیست ؟

 هوش مکانی برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

 موارد استفاده از هوش مکانی

امروزه هوش مکانی در زمینه‌های زیر اعمال می‌شود:

 • ارتباطات و انتقال داده: برنامه ریزی و طراحی شبکه
 • خدمات مالی: بهینه سازی موقعیت شعب، تجزیه و تحلیل بازار و تصمیم گیری در مورد ادغام یا خرید، تجزیه و تحلیل صنعت، مدیریت ریسک
 • دولت و جامعه: به روز رسانی داده‌های سرشماری، تجزیه و تحلیل جرم و وضعیت جرم زا توسط منطقه به درخواست سازمان‌های مجری قانون، واکنش اضطراری، تقسیم مجدد، تعیین منطقه صلاحیت مالیاتی، برنامه ریزی شهری
 • حفاظت از محیط زیست: شاخص زیست محیطی و ردیابی تغییرات آب و هوا، مدیریت منطقی منابع
 • مراقبت‌های بهداشتی: تقسیم‌بندی بازار پزشکی، جستجوی جهت‌‌های رشد، برنامه ‌ریزی ساخت تأسیسات پزشکی
 • آموزش: برنامه ریزی پذیرش دانشجو، کمک در انتخاب مدرسه، محوطه دانشگاه و طراحی ساختمان آموزشی
 • کشاورزی: ​​برنامه ریزی موثر کاربری زمین، تجزیه و تحلیل عملکرد و توزیع زمین برای کاشت محصولات مختلف
 • هتل‌ها و رستوران ها: تجزیه و تحلیل مشخصات مشتری، بازاریابی، برنامه ریزی توسعه و مکان‌هایی برای افتتاح فروشگاه‌های جدید
 • بیمه: تأیید آدرس مشتری، مدیریت ریسک و ادعا
 • بازاریابی و رسانه: هدف گذاری تبلیغات، ارزیابی جمعیت شناختی مصرف کننده، رسانه و برنامه ریزی تبلیغات
 • املاک و مستغلات: تجزیه و تحلیل جمعیت شناختی، تجزیه و تحلیل داده‌های مشتری، قیمت گذاری، طراحی
 • خرده فروشی: انتخاب سایت، راه‌های افزایش فروش برای هر فروشگاه، شناسایی فروشگاه‌های ناکارآمد، تجزیه و تحلیل تقاضا، تجزیه و تحلیل عرضه رقبا
 • حمل و نقل: نظارت و برنامه ریزی مسیر، لجستیک کارآمد

هوش مکانی وسیله‌ای برای بهینه سازی عملکرد بسیاری از خطوط تجاری با تجزیه و تحلیل داده‌ها و شناسایی الگوها فراهم می‌کند.

مطالعه بیشتر: هوش تصمیم گیری به چه معناست ؟

 سازمان‌ها چگونه از داده‌های مکان استفاده می‌کنند؟

حکمرانی داده

اکثر نقاط داده با مکان‌ها و زمان‌های واقعی ارتباط دارند. اما مکان فقط پیوندی نیست که منابع داده‌های مختلف را متحد کند و سیلوهای منابع را از بین ببرد بلکه اغلب انقلابی‌ترین اکتشافات را ارائه می‌دهد.

سازمان‌های پیشرو از تجزیه و تحلیل داده‌های مکان برای حل مشکلات تجاری و کشف فرصت‌های جدید استفاده می‌کنند. راه‌حل‌های هوش مکانی، افزوده‌ای حیاتی به ابزارهای هوش تجاری (BI) هستند.

فناوریGISیک چارچوب نرم افزاری را برای مدیریت، تجسم، تجزیه و تحلیل و در نهایت درک اهمیت اطلاعات مکان فراهم می‌کند.GISکه ریشه در علم دارد، به کسب ‌و کارها کمک می‌کند تا با یکپارچه ‌سازی انواع داده‌ ها، بینش عملی کسب کنند. هوش مکانی، با استفاده ازGIS، کسب‌ و کارها و سازمان ‌ها را در طیف وسیعی از صنایع متحول می‌کند.

مطالعه بیشتر: حکمرانی داده چیست و چه کاربردهایی دارد؟

 آنچه که هوش مکانی با کیفیت بالا نیاز دارد

تجسم خوب برای تجزیه و تحلیل فضایی ضروری است. به همین دلیل است که ابزارهای هوش مکانی از مدل‌ سازی سه بعدی و فناوری ‌های AR/VR استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، هنگام برنامه ریزی برای ساخت یک سکوی نفتی در یک منطقه دورافتاده، در مراحل اولیه، تجزیه و تحلیل اطلاعات هوش مکانی برای درک مکان قرار دادن آن کافی است. ترکیبی از فناوری‌های سه بعدی و AR/VR به تجسم دقیق این مناطق کمک می‌کند.

مثال‌های زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد چگونه LI به کسب ‌و کارها اجازه می‌دهد تا رشد کنند و دنیا را به سمت بهتر شدن تغییر دهند. لازم به ذکر است که این حوزه مورد توجه شرکت‌های توسعه نرم افزار سفارشی می‌باشد. هوش مکانی به طور فعال در حال توسعه است و از تمام روش‌ها و فن آوری‌های جدید استفاده می‌کند.

کلان داده و هوش مکانی امکان کشف فرصت‌های جدید از کسب و کارها را فراهم می‌کند که داده‌های صنایع مختلف را ترکیب می‌کند. بنابراین، داده‌های قابل اعتماد، مرتبط و بصری اطلاعات مفیدی در مورد محصولات و بازار ارائه می‌دهد، فرآیندهای تجاری را بهینه می‌کند و مزایای اقتصادی قابل توجهی را برای شرکت‌ها به همراه دارد.

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر

داشبورد مدیریتی، معیارها و اطلاعات کلیدی را به صورت گرافیکی و قابل فهم نمایش می‌دهد. مدیران می‌توانند با استفاده از این داشبورد، به سرعت تصمیمات تاکتیکی و استراتژیک را بر اساس اطلاعات قابل اعتماد بگیرند.
آینده هوش مصنوعی (AI) امروزه به یک جنبه مهم تبدیل شده است. همین یک دهه پیش، فناوری هوش مصنوعی چیزی خارج از داستان علمی تخیلی به نظر می‌رسید. امروزه بدون اینکه متوجه باشیم از آن در زندگی روزمره استفاده می‌کنیم از تحقیقات هوشی گرفته تا تشخیص چهره و تشخیص گفتار و اتوماسیون. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین (M.L.) روش‌های محاسباتی سنتی را در اختیار گرفته ‌اند و تعداد صنایع را که عملیات روزانه خود را انجام می‌دهند تغییر داده است. از تحقیق و تولید گرفته تا نوسازی جریان‌های مالی و مراقبت‌های بهداشتی. هوش مصنوعی پیشرو همه چیز را در مدت زمان نسبتاً کوتاهی تغییر داده است. بنابراین، آینده هوش مصنوعی چیست؟
این سوال که هوش تجاری در فناوری اطلاعات چگونه جهت رشد و بهره وری استفاده می‌شود به عنوان یک سوال مهم امروزه مطرح است. سازمان‌ها حجم زیادی از داده‌ها را نگهداری و تجزیه و تحلیل می‌کنند. بخش‌های فناوری اطلاعات به سرعت در حال پر شدن از درخواست‌های گزارش دهی، آموزش و پشتیبانی کاربران هستند. ابتکارات هوش تجاری (BI) کلید کاهش حجم گزارش‌دهی موقت تحلیلگران، کاهش زمان پشتیبانی میز کار و افزایش امنیت داده‌های سازمان است. هوش تجاری فرآیند ذخیره سازی، دسترسی، تجزیه و تحلیل و تجسم داده‌ها برای اتخاذ تصمیمات تجاری بهتر است. BI و فناوری اطلاعات با مدیریت اطلاعات و داده‌ها سروکار دارند. هوش تجاری سلف سرویس به IT امکان می‌دهد به جای واکنش به هر درخواست گزارش و تماس پشتیبانی، فعال‌تر باشد و بر نظارت تمرکز کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از آخرین اخبار و اطلاعات یسناپارس مطلع شوید!

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن