جستجو
  • فروشگاه
  • تماس‌با‌ما
  • دمومحصولات
  • سوالات‌متداول
× Send

آینده هوش مصنوعی چیست؟

آینده هوش مصنوعی (AI) امروزه به یک جنبه مهم تبدیل شده است. همین یک دهه پیش، فناوری هوش مصنوعی چیزی خارج از داستان علمی تخیلی به نظر می‌رسید. امروزه بدون اینکه متوجه باشیم از آن در زندگی روزمره استفاده می‌کنیم از تحقیقات هوشی گرفته تا تشخیص چهره و تشخیص گفتار و اتوماسیون. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین (M.L.) روش‌های محاسباتی سنتی را در اختیار گرفته ‌اند و تعداد صنایع را که عملیات روزانه خود را انجام می‌دهند تغییر داده است. از تحقیق و تولید گرفته تا نوسازی جریان‌های مالی و مراقبت‌های بهداشتی. هوش مصنوعی پیشرو همه چیز را در مدت زمان نسبتاً کوتاهی تغییر داده است. بنابراین، آینده هوش مصنوعی چیست؟

آنچه در این مقاله میخوانید :

آینده هوش مصنوعی (AI) امروزه به یک جنبه مهم تبدیل شده است. همین یک دهه پیش، فناوری هوش مصنوعی چیزی خارج از داستان علمی تخیلی به نظر می‌رسید. امروزه بدون اینکه متوجه باشیم از آن در زندگی روزمره استفاده می‌کنیم از تحقیقات هوشی گرفته تا تشخیص چهره و تشخیص گفتار و اتوماسیون. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین (M.L.) روش‌های محاسباتی سنتی را در اختیار گرفته ‌اند و تعداد صنایع را که عملیات روزانه خود را انجام می‌دهند تغییر داده است. از تحقیق و تولید گرفته تا نوسازی جریان‌های مالی و مراقبت‌های بهداشتی. هوش مصنوعی پیشرو همه چیز را در مدت زمان نسبتاً کوتاهی تغییر داده است. بنابراین، آینده هوش مصنوعی چیست؟

برای مطالعه بیشتر: هوش تجاری چیست و چگونه به سازمانها سود می‌رساند؟ 

هوش مصنوعی (AI) در حال حاضر

هوش مصنوعی در حال حاضر

قبل از اینکه در آینده هوش مصنوعی بپردازیم، ابتدا باید درک کرد که هوش مصنوعی چیست و در حال حاضر در چه مرحله‌ای است. می‌ توانیم هوش مصنوعی را این‌طور تعریف کنیم: «توانایی ماشین ‌ها یا ربات‌‌های کنترل ‌شده توسط رایانه برای انجام وظایفی است که با هوش مرتبط هستند». بنابراین، هوش مصنوعی علم کامپیوتر است که هدف آن توسعه ماشین ‌های هوشمندی است که می‌توانند رفتار انسان را تقلید کنند.

بر اساس قابلیت ها، هوش مصنوعی را می‌توان به سه نوع تقسیم کرد که عبارتند از:

  • هوش مصنوعی محدود: قادر است کارهای اختصاصی را با هوشمندی انجام دهد. مرحله فعلی هوش مصنوعی، هوش مصنوعی محدود است.
  • هوش عمومی مصنوعی: هوش عمومی مصنوعی یا AGI ماشین‌هایی را تعریف می‌کند که می‌توانند هوش انسان را نشان دهند.
  • سوپر هوش مصنوعی: یک هوش مصنوعی خودآگاه با ظرفیت‌های شناختی فراتر از ظرفیت‌های انسان است. این سطحی است که هر کاری را که یک فرد می‌تواند انجام دهد ماشین ‌هایی با توانایی ‌های شناختی می‌‌توانند آن را انجام دهند.

برای مطالعه بیشتر: هوش تصمیم گیری: چیست و چرا به آن نیاز است؟

 تاثیر آینده هوش مصنوعی در بخش‌های مختلف

1. مراقبت‌های بهداشتی:

آینده هوش مصنوعی در حوزه‌های مختلف

یکی از تاثیرات آینده هوش مصنوعی در بخش مراقبت‌های بهداشتی جهت تشخیص سریع و دقیق‌تر بیماری‌ها ایفا خواهد کرد. کشف داروی جدید با کمک هوش مصنوعی سریع‌تر و مقرون به صرفه‌تر خواهد بود. همچنین مشارکت بیمار در مراقبت از آن‌ها را بهبود می‌بخشد و برنامه ریزی قرار ملاقات و پرداخت صورت حساب را با خطاهای کمتر آسان‌تر می‌کند. جدا از این کاربردهای مفید، یکی از مسائل مهم هوش مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی، اطمینان از پذیرش آن در عملیات بالینی روزانه است.

2. امنیت سایبری:

امنیت سایبری یکی دیگر از تاثیرات آینده هوش مصنوعی می‌باشد. بدون شک امنیت سایبری اولویت هر سازمانی برای تامین امنیت داده هاست. برخی پیش بینی‌ها وجود دارد که امنیت سایبری با هوش مصنوعی تغییرات زیر را خواهد داشت:

  • با ابزارهای هوش مصنوعی، حوادث امنیتی رصد خواهند شد.
  • شناسایی منشا حملات سایبری با NLP.
  • اتوماسیون وظایف و فرآیندهای مبتنی بر قانون با کمک ربات‌های RPA.

با این حال، هوش مصنوعی به عنوان یک فناوری عالی، می‌تواند به عنوان یک تهدید توسط مهاجمان نیز مورد استفاده قرار گیرد. آن‌ها می‌توانند با استفاده از حملات خودکاری که ممکن است جلوگیری از آن‌ها غیرممکن باشد، از هوش مصنوعی به روشی غیر اخلاقی استفاده کنند.

3. حمل و نقل:

تاثیر هوش مصنوعی بر حمل و نقل آینده

از دیگر تاثیرات آینده هوش مصنوعی در بخش حمل و نقل است. وسیله نقلیه کاملاً خودمختار هنوز در بخش حمل و نقل توسعه نیافته است، اما محققان در حال دستیابی به این حوزه هستند. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در کابین خلبان برای کمک به کاهش حجم کار، کنترل استرس و خستگی خلبان و بهبود عملکرد به موقع در کابین استفاده می‌شوند. چالش‌های متعددی برای پذیرش هوش مصنوعی در حمل و نقل، به ویژه در حوزه‌های حمل و نقل عمومی از جمله خطر وابستگی بیش از حد به سیستم‌های خودکار و مستقل وجود دارد.

4. تجارت الکترونیک:

آینده هوش مصنوعی به زودی نقشی حیاتی در بخش تجارت الکترونیک ایفا خواهد کرد. این امر بر هر جنبه از بخش تجارت الکترونیک، از تجربه کاربر گرفته تا بازاریابی و توزیع محصولات، تأثیر مثبت خواهد گذاشت. می‌توانیم انتظار تجارت الکترونیکی با انبار و موجودی خودکار، شخصی‌سازی خریداران و استفاده از چت‌بات‌ها را در آینده داشته باشیم.

5. استخدام:

تاثیرات هوش مصنوعی بر استخدام در آینده

از دیگر تاثیرات آینده هوش مصنوعی استخدام و اشتغال می‌باشد. امروزه به دلیل استفاده از هوش مصنوعی، اشتغال برای افراد جویای کار آسان و برای کارفرمایان ساده شده است. هوش مصنوعی قبلاً در بازار کاریابی با قوانین و الگوریتم‌های سختگیرانه‌ای استفاده شده است که در صورت عدم برآورده کردن الزامات شرکت، رزومه کارمند را به طور خودکار رد می‌کند. در آینده هوش مصنوعی، امید است که اکثر برنامه‌های کاربردی مجهز به هوش مصنوعی، فرآیندهای استخدام از جمله علامت گذاری مصاحبه‌های کتبی تا انجام مصاحبه‌های تلفنی را کنترل کنند. برای جویندگان کار، برنامه‌های مختلف هوش مصنوعی به ساخت رزومه‌های عالی و یافتن بهترین شغل مطابق با مهارت‌های خود کمک می‌کند، مانند Rezi، Jobseeker و غیره. به غیر از بخش‌های فوق، آینده هوش مصنوعی در تولید، امور مالی و بانکی، سرگرمی و غیره از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای مطالعه بیشتر: هوش سازمانی چیست؟| چرا شرکت شما برای رقابت به آن نیاز دارد؟

 خلاصه تاثیرات هوش مصنوعی در آینه آمار

طبق آمار، انتظار می‌رود آینده هوش مصنوعی تا سال 2025 به 190 میلیارد دلار برسد. تا سال 2021، هزینه‌‌های جهانی برای سیستم ‌های شناختی و هوش مصنوعی به 6/57 میلیارد دلار خواهد رسید، در حالی که 75 درصد برنامه ‌های سازمانی از فناوری ‌های هوش مصنوعی استفاده خواهند کرد. از نظر تولید ناخالص، پیش بینی می‌شود که هوش مصنوعی، چین را تا 1/26درصد و ایالات متحده را 5/14 درصد تا سال 2030 تقویت خواهد کرد.

حدود 83 درصد از مشاغل می‌گویند که هوش مصنوعی یک اولویت استراتژیک است، در حالی که 31 درصد از متخصصان خلاق، بازاریابی و فناوری اطلاعات به دنبال سرمایه گذاری در فناوری‌های هوش مصنوعی در 12 ماه آینده هستند. به طور مشابه، حدود 61 درصد از متخصصان کسب و کار به هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی به عنوان مهم‌ترین ابتکار داده خود در سال آینده اشاره می‌کنند. علاوه بر این، حدود 95 درصد از مدیران تجاری که در استفاده از کلان داده مهارت دارند از فناوری‌های هوش مصنوعی استفاده می‌کنند.

برای مطالعه بیشتر: کلان داده چیست؟

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر

داشبورد مدیریتی، معیارها و اطلاعات کلیدی را به صورت گرافیکی و قابل فهم نمایش می‌دهد. مدیران می‌توانند با استفاده از این داشبورد، به سرعت تصمیمات تاکتیکی و استراتژیک را بر اساس اطلاعات قابل اعتماد بگیرند.
این سوال که هوش تجاری در فناوری اطلاعات چگونه جهت رشد و بهره وری استفاده می‌شود به عنوان یک سوال مهم امروزه مطرح است. سازمان‌ها حجم زیادی از داده‌ها را نگهداری و تجزیه و تحلیل می‌کنند. بخش‌های فناوری اطلاعات به سرعت در حال پر شدن از درخواست‌های گزارش دهی، آموزش و پشتیبانی کاربران هستند. ابتکارات هوش تجاری (BI) کلید کاهش حجم گزارش‌دهی موقت تحلیلگران، کاهش زمان پشتیبانی میز کار و افزایش امنیت داده‌های سازمان است. هوش تجاری فرآیند ذخیره سازی، دسترسی، تجزیه و تحلیل و تجسم داده‌ها برای اتخاذ تصمیمات تجاری بهتر است. BI و فناوری اطلاعات با مدیریت اطلاعات و داده‌ها سروکار دارند. هوش تجاری سلف سرویس به IT امکان می‌دهد به جای واکنش به هر درخواست گزارش و تماس پشتیبانی، فعال‌تر باشد و بر نظارت تمرکز کند.
تصمیم گیری مبتنی بر هوش مصنوعی چیست؟ داده‌ها ستون فقرات کسب و کارها هستند. به ما کمک می‌کند تصمیمات بهتری بگیریم و درباره مشتریان خود اطلاعات بیشتری کسب کنیم. اما با همه این داده‌ها یک مشکل به وجود می‌آید: مغز ما چگونه می‌تواند همه آن‌ها را پردازش کند؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از آخرین اخبار و اطلاعات یسناپارس مطلع شوید!

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن