جستجو
  • فروشگاه
  • تماس‌با‌ما
  • دمومحصولات
  • سوالات‌متداول
× Send

از آخرین وضعیت اندازه بازار هوش تجاری چه می‌دانید؟

آیا شما نیز ضرورت داده محور شدن سازمانتان را احساس کرده‌اید؟ عدم قطعیت، ریسک، پیچیدگی، تغییرات سریع و ناپایداری دنیای امروزی باعث شده است که شرکت ‌ها و سازمان ‌ها در تصمیم‌گیری ‌هایشان مدام با چالش ‌های زیادی روبه رو شوند. چالش‌‌هایی که همه ما آگاه هستیم که نمی‌توان به راحتی با روش‌های قدیمی و سنتی مدیریت کرد.
از آخرین وضعیت اندازه بازار هوش تجاری چه می‌دانید؟

آنچه در این مقاله میخوانید :

آیا شما نیز ضرورت داده محور شدن سازمانتان را احساس کرده‌اید؟ عدم قطعیت، ریسک، پیچیدگی، تغییرات سریع و ناپایداری دنیای امروزی باعث شده است که شرکت ‌ها و سازمان ‌ها در تصمیم‌گیری ‌هایشان مدام با چالش ‌های زیادی روبه رو شوند. چالش‌‌هایی که همه ما آگاه هستیم که نمی‌توان به راحتی با روش‌های قدیمی و سنتی مدیریت کرد.

مطالعه بیشتر: هوش تجاری چیست؟

بسیاری از سازمان ‌ها به اهمیت استفاده از هوش تجاری پی برده‌‌اند تا بتوانند با تحلیل داده ‌ها و تصمیم‌گیری ‌های درست، بهبود و بهره ‌وری سازمان خود را افرایش دهند. در سال 2020، نرخ پذیرش هوش تجاری جهانی 26 درصد گزارش شد. این بدان معنی است که دریک دپارتمان با 100 کارمند، به طور متوسط 26 نفر به طور منظم از ابزارهای BI استفاده می‌کنند.

نتایج بررسی ‌ها نشان می‌‌دهد سازمان ‌های داده‌ محور 77% احتمال موفقیت بیشتری در کسب و کار خود دارند. با وجود توسعه رویکردهای تصمیم ‌گیری داده محور، هنوز سازمان ‌هایی هستند که از روش‌‌های سنتی و یا بعضا سلیقه ‌ای استفاده می‌‌کنند. اگر شما نیز همچنان در استفاده از ابزارهای هوش تجاری به منظور داده محور شدن سازمانتان تردید دارید، شاید آمارهایی که در ادامه بررسی می‌کنیم، برای شما نیز جالب باشد!

مطالعه بیشتر: هوش تجاری چیست و چگونه به سازمانها سود می‌رساند؟

اندازه بازار هوش تجاری

اندازه بازار هوش تجاری جهانی در سال 2022 به 24/27 میلیارد دلار رسید و پیش بینی می‌شود تا سال 2032 به حدود 9/54 میلیارد دلار برسد که در دوره پیش بینی شده از 2023 تا 2032 با رشد 26/7 درصدی روبرو خواهد شد.

اندازه بازار هوش تجاری

سهم بازار هوش تجاری از منظر کاربر نهایی

بر اساس بینش کاربر نهایی، بازارهای جهانی هوش تجاری به تولید، مراقبت‌های بهداشتی، خرده فروشی و کالاهای مصرفی، بانکداری، امور مالی، خدمات، بیمه (BFSI)، فناوری اطلاعات و ارتباطات تقسیم می‌شوند. بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات از راه دور بیش از 26 درصد از سهم درآمد را در سال 2021 به خود اختصاص داده است. انتظار می‌رود بخش BFSI بر بازار هوش تجاری در طول دوره پیش‌بینی تسلط داشته باشد.

مطالعه بیشتر: تصمیم گیری مبتنی بر هوش مصنوعی چیست؟

شکل زیر سهم بازار هوش تجاری از منظر کاربر نهایی را نشان می‌دهد:

سهم بازار هوش تجاری

کسب و کارهایی که از هوش تجاری استفاده می‌کنند، پنج برابر بیشتر احتمال دارد به تصمیمات سریع‌تری دست یابند. آمار صنعت هوش تجاری به وضوح مزایای استفاده از ابزارهای هوش تجاری را نشان می‌دهد. از آنجایی که هوش تجاری دائماً در حال جمع ‌آوری داده ‌ها است، منطقی است که این کسب ‌و کارها از اقدامات خود اطلاعات بیشتری داشته باشند. علاوه بر این، داشتن اطلاعات به راحتی در دسترس به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا به تغییرات بازار سریع‌تر و مناسب‌تر پاسخ دهند. این در نهایت منجر به تصمیم گیری بهتر و افزایش احتمال موفقیت شرکت می‌شود. سریع‌ترین بخش در حال رشد BI، تجزیه و تحلیل ابری با نرخ رشد 23 درصدی است.

طبق آمار هوش تجاری، بخش تجزیه و تحلیل در بستر رایانش ابری سریع ‌ترین نرخ رشد را با 23 درصد نشان می‌‌دهد و انتظار می‌‌رود ارزش بازار آن از 2/23 میلیارد دلار در سال 2020 به 4/65 میلیارد دلار تا سال 2025 برسد.

مطالعه بیشتر: نقش هوش تجاری (BI) در فناوری اطلاعات

نمودار زیر رشد جهانی هوش تجاری در بستر رایانش ابری را نشان می‌دهد:

رشد جهانی هوش تجاری در بستر رایانش ابری

داده‌‌های ارائه شده نمایانگر افزایش آگاهی صاحبان کسب و کار به منظور داده محور شدن است. در این راستا، استفاده از ابزارهای هوش تجاری به عنوان بستری برای رسیدن به این هدف، رشد چشمگیری داشته است. اگر شما نیز ترغیب شده ‌اید که از مزایای داده محور بودن سازمانتان بهره ببرید، قبل از هرچیزی باید سطح بلوغ داده سازمان شما ارزیابی شود.

مطالعه بیشتر: هوش سازمانی چیست؟

گام‌‌های ارزیابی بلوغ داده توسط تیم علم داده یسناپارس:

  • بررسی و ارزیابی میدانی سازمان
  • انتخاب مدل ارزیابی بلوغ حکمرانی داده
  • طراحی پرسشنامه ارزیابی بلوغ حکمرانی داده
  • تهیه گزارش نهایی و تعیین سطح بلوغ حکمرانی داده سازمان
  • ارائه خدمات و مشاوره در زمینه ارتقا بلوغ حکمرانی داده سازمان

پس از ارزیابی اولیه، سطح بلوغ داده سازمان شما در یکی از سطوح زیر قرار می‌گیرد. سپس با توجه به سطح بلوغ داده در سازمان شما، اقدامات اجرایی جهت ارتقا سطح بلوغ داده سازمان در قالب انجام پروژه و یا مشاوره ارائه می‌شود.

ارزیابی اولیه سطح بلوغ داده سازمان

اگر تمایل دارید ارزیابی اولیه سطح بلوغ داده سازمان شما در کوتاه  ‌ترین زمان و رایگان صورت گیرد، با ما در تماس باشید.

تهیه و تنظیم: لیلاناز اکبری

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر

داشبورد مدیریتی، معیارها و اطلاعات کلیدی را به صورت گرافیکی و قابل فهم نمایش می‌دهد. مدیران می‌توانند با استفاده از این داشبورد، به سرعت تصمیمات تاکتیکی و استراتژیک را بر اساس اطلاعات قابل اعتماد بگیرند.
آینده هوش مصنوعی (AI) امروزه به یک جنبه مهم تبدیل شده است. همین یک دهه پیش، فناوری هوش مصنوعی چیزی خارج از داستان علمی تخیلی به نظر می‌رسید. امروزه بدون اینکه متوجه باشیم از آن در زندگی روزمره استفاده می‌کنیم از تحقیقات هوشی گرفته تا تشخیص چهره و تشخیص گفتار و اتوماسیون. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین (M.L.) روش‌های محاسباتی سنتی را در اختیار گرفته ‌اند و تعداد صنایع را که عملیات روزانه خود را انجام می‌دهند تغییر داده است. از تحقیق و تولید گرفته تا نوسازی جریان‌های مالی و مراقبت‌های بهداشتی. هوش مصنوعی پیشرو همه چیز را در مدت زمان نسبتاً کوتاهی تغییر داده است. بنابراین، آینده هوش مصنوعی چیست؟
این سوال که هوش تجاری در فناوری اطلاعات چگونه جهت رشد و بهره وری استفاده می‌شود به عنوان یک سوال مهم امروزه مطرح است. سازمان‌ها حجم زیادی از داده‌ها را نگهداری و تجزیه و تحلیل می‌کنند. بخش‌های فناوری اطلاعات به سرعت در حال پر شدن از درخواست‌های گزارش دهی، آموزش و پشتیبانی کاربران هستند. ابتکارات هوش تجاری (BI) کلید کاهش حجم گزارش‌دهی موقت تحلیلگران، کاهش زمان پشتیبانی میز کار و افزایش امنیت داده‌های سازمان است. هوش تجاری فرآیند ذخیره سازی، دسترسی، تجزیه و تحلیل و تجسم داده‌ها برای اتخاذ تصمیمات تجاری بهتر است. BI و فناوری اطلاعات با مدیریت اطلاعات و داده‌ها سروکار دارند. هوش تجاری سلف سرویس به IT امکان می‌دهد به جای واکنش به هر درخواست گزارش و تماس پشتیبانی، فعال‌تر باشد و بر نظارت تمرکز کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از آخرین اخبار و اطلاعات یسناپارس مطلع شوید!

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن