جستجو
  • فروشگاه
  • تماس‌با‌ما
  • دمومحصولات
  • سوالات‌متداول
× Send

انگیزه دادن به کارمندان | تعریف، اهمیت و انواع ایجاد راه‌های آن

هنگامی که در مورد نحوه انگیزه دادن به کارمندان صحبت می‌کنید، واقعیت این است که آن‌ها از قبل انگیزه دارند. به عنوان یک مدیر، وظیفه شما این است که بفهمید چگونه از این انگیزه برای دستیابی به اهداف کاری استفاده کنید. انگیزه کارکنان میزان انرژی، تعهد و خلاقیتی است که کارکنان یک شرکت به شغل خود می‌آورند. چه اقتصاد در حال رشد باشد و چه در حال کوچک شدن، یافتن راه‌هایی برای ایجاد انگیزه در کارکنان همیشه یکی از دغدغه‌های مدیریت است. تئوری‌های رقابتی بر انگیزه‌ها یا مشارکت کارکنان (توانمندسازی) تاکید دارند.
انگیزه دادن به کارمندان | تعریف، اهمیت و انواع ایجاد راه‌های آن

آنچه در این مقاله میخوانید :

هنگامی که در مورد نحوه انگیزه دادن به کارمندان صحبت می‌کنید، واقعیت این است که آن‌ها از قبل انگیزه دارند. به عنوان یک مدیر، وظیفه شما این است که بفهمید چگونه از این انگیزه برای دستیابی به اهداف کاری استفاده کنید. انگیزه کارکنان میزان انرژی، تعهد و خلاقیتی است که کارکنان یک شرکت به شغل خود می‌آورند. چه اقتصاد در حال رشد باشد و چه در حال کوچک شدن، یافتن راه‌هایی برای ایجاد انگیزه در کارکنان همیشه یکی از دغدغه‌های مدیریت است. تئوری‌های رقابتی بر انگیزه‌ها یا مشارکت کارکنان (توانمندسازی) تاکید دارند.

انگیزه دادن به کارمندان گاهی اوقات می‌تواند به ویژه برای مشاغل کوچک مشکل ساز باشد. مدیران اغلب سال‌ها را صرف ساختن یک شرکت کرده‌اند و بنابراین تفویض مسئولیت‌های معنادار به دیگران برایش دشوار است. اما کارآفرینان باید به چنین مشکلاتی توجه داشته باشند: اثرات انگیزه پایین کارکنان بر مشاغل کوچک می‌تواند مضر باشد. چنین مشکلاتی شامل رضایت، بی‌علاقگی، حتی دلسردی گسترده است. چنین نگرش‌هایی می‌تواند به بحران تبدیل شود.

اما کسب ‌و کار کوچک همچنین می‌تواند فضای ایده‌آلی برای انگیزه دادن به کارمندان را فراهم کند: کارمندان نتایج مشارکت‌های خود را مستقیماً می‌بینند. بازخورد سریع و قابل مشاهده است. نیروی کار با انگیزه نیز مدیران را از کارهای روزمره برای فکر کردن به توسعه بلندمدت رها می‌کند. علاوه بر این، پاداش ملموس و احساسی می‌تواند به معنای حفظ کارکنان مطلوب باشد. افراد در محیط‌های کاری خلاقانه پیشرفت می‌کنند و تفاوت ایجاد کنند. در حالت ایده‌آل، خود نتیجه کار به آن‌ها احساس موفقیت می‌دهد اما برنامه‌های پاداش و شناسایی خوب ساختار یافته می‌توانند بر این پیامد تأکید کنند.

مطالعه بیشتر: مراحل اصلی چرخه مدیریت عملکرد کارکنان

 انگیزه کارکنان چیست؟

انگیزه کارکنان چیست؟

انگیزه کارکنان عبارت است از اشتیاق، سطح انرژی، تعهد و میزان خلاقیتی که یک کارمند به طور روزانه به سازمان وارد می‌کند.

انگیزه از کلمه لاتین “movere” گرفته شده است که در لغت به معنای حرکت است. بنابراین تمام تعاریفی که در کتاب‌ها یا فرهنگ لغت می‌خوانید به این موضوع مربوط می‌شود که انگیزه رفتار است و برای رسیدن به اهداف و نتایج مطلوب باید این رفتار را کانالیزه کرد. متعاقباً، انگیزه کارکنان به این بستگی دارد که یک کارمند چقدر درگیر اهداف سازمان است و چقدر احساس قدرت می‌کند. انگیزه دو نوع است:

  • انگیزه درونی
  • انگیزه بیرونی

مطالعه بیشتر: بررسی راه‌های توانمندسازی کارکنان

 انواع انگیزه کارکنان

انواع انگیزه کارکنان

دو نوع انگیزه وجود دارد، درونی و بیرونی. بنابراین، یک سازمان باید به درستی درک کند که کارکنان شبیه به هم نیستند، بلکه افرادی با ویژگی‌های متفاوت هستند. بنابراین انگیزه دادن به کارمندان به طور موثر مدیران نیاز به درک عمیق‌تری از انواع و روش‌های مختلف انگیزه خواهند داشت. بنابراین مدیران قادر خواهند بود تا کارکنان خود را بهتر دسته بندی کنند و از بهترین نوع انگیزه برای افزایش سطح مشارکت کارکنان و رضایت کارکنان استفاده کنند. برخی از کارکنان به انگیزه درونی بهتر پاسخ می‌دهند در حالی که برخی دیگر ممکن است به انگیزه بیرونی بهتر پاسخ دهند.

انگیزه درونی

انگیزه درونی به این معناست که یک فرد از درون برانگیخته می‌شود. به عبارتی کارمند میل به عملکرد خوب در محل کار دارد. چرا که نتایج مطابق با سیستم اعتقادی او است. بنابراین، باورهای ریشه‌دار یک فرد معمولاً قوی‌ترین عوامل انگیزشی هستند. چنین افرادی ویژگی‌های مشترکی مانند پذیرش، کنجکاوی، افتخار، تمایل به دستیابی به موفقیت را نشان می‌دهند.

تحقیقات نشان داده است که تحسین، انگیزه درونی و بازخورد مثبت کارکنان را نیز افزایش می‌دهد. بنابراین اگر شما یک مدیر، سرپرست یا در نقش رهبری هستید، لطفاً در بازخورد یا تمجید خود عمدی باشید. چرا که موجب انگیزه دادن به کارمندان می‌شوید.

انگیزه بیرونی

از طرف دیگر، انگیزه بیرونی به این معنی است که انگیزه یک فرد توسط عوامل خارجی (پاداش‌ها و شناخت) تحریک می‌شود. بنابراین، برخی از افراد ممکن است هرگز انگیزه درونی نداشته باشند و تنها انگیزه بیرونی برای انجام وظایف روی آن‌ها کار می‌کند.

علاوه بر این، تحقیقات می‌گویند که پاداش‌های بیرونی گاهی می‌توانند تمایل فرد را برای یادگیری یک مجموعه مهارت جدید افزایش دهند. به‌علاوه، پاداش‌هایی مانند پرداخت اضافه، انعام، جوایز و غیره می‌توانند به مردم انگیزه دهند یا بازخورد ملموسی را ارائه دهند.

مطالعه بیشتر: ضرورت پیاده سازی نظام ارزیابی عملکرد کارکنان

 10 روش برتر برای ایجاد انگیزه در کارکنان

10 روش برتر برای ایجاد انگیزه در کارکنان

اگر به دنبال راه‌هایی برای انگیزه دادن به کارمندان خود هستید، در اینجا 8 راه ساده برای کارآمد کردن آن وجود دارد:

1.نظرسنجی انگیزه کارکنان:از یک نرم افزار یا پلت فرم نظرسنجی آنلاین برای انجام نظرسنجی انگیزه کارکنان استفاده کنید.

2.نظرسنجی رضایت کارکنان: رضایت کارکنان به عوامل متعددی مانند محیط کار، زیرساخت ها، نقش‌ها و مسئولیت‌ها و… بستگی دارد.

3.روی پاداش‌های درونی تمرکز کنید: پاداش‌های بیرونی خیلی سریع محو می‌شوند. بر انگیزه دادن به کارمندان خود از درون تمرکز کنید.

4.خودمختاری نه بوروکراسی: مدیریت خرد بدترین کاری است که می‌توانید به عنوان یک مدیر انجام دهید. اگر افرادی را استخدام کرده‌اید که مهارت‌های خاصی دارند، اجازه دهید کارشان را انجام دهند، یک کمک ‌کننده باشید، نه یک دیکتاتور.

5.یک محیط کاری شگفت انگیز ایجاد کنید: ایجاد یک فضای خوب باعث ایجاد انگیزه در کارکنان شما می‌شود.

6.بینا باشید: با بصیرت رهبری کنید. کارمندان باید بدانند که تلاش‌هایشان باعث ایجاد کمک به سازمان خواهد شد.

7.ایده‌ها و پیشنهادات را بخواهید، به آن‌ها عمل کنید: اکنون که نظرسنجی انجام داده اید، بازخوردی از کارمندان خود دریافت کرده اید. اطمینان حاصل کنید که ایده‌ها، پیشنهادها، شکایاتی که آن‌ها مطرح کرده‌اند به موقع بررسی شده و به آن‌ها رسیدگی می‌شود.

8.ایجاد انعطاف پذیری: همه کارمندان شبیه هم نیستند. بنابراین، باید در حد منطقی انعطاف پذیری داشته باشید اینکار موجب انگیزه دادن به کارمندان شما خواهد شد.

مطالعه بیشتر: بهترین روش‌های افزایش بهره وری کارکنان 2022

 اهمیت انگیزه دادن به کارمندان چیست؟

اهمیت انگیزه دادن به کارمندان

انگیزه دادن به کارمندان از اهمیت بالایی برخوردار است. به گفته روانشناسان، خودشناسی یک امر بسیار انسانی است. علاوه بر این، این طبیعت اصلی ما است که چیزی را پرورش دهیم و شکوفایی آن را ببینیم، این امر برای اکثر کارهایی که در زندگی روزمره خود انجام می‌دهیم قابل استفاده است. از این رو، این امر هم برای معاشرت و هم برای فضاهای اجتماعی صادق است.

بدون شک انگیزه عامل بسیار مهمی در زندگی انسان است. بنابراین، انگیزه دادن به کارمندان موجب ابتکار عمل آن‌ها و مشتاق شدن کارکنان در جهت به عهده گرفتن مسئولیت‌های اضافی خواهند بود.

کارکنان با انگیزه اطمینان حاصل می‌کنند:

  • جو مثبتی در سازمان وجود دارد
  • همکاران خوشحال هستند و در محل کار احساس امنیت می‌کنند
  • اطمینان حاصل می‌کنند که مشتریان راضی هستند
  • آن‌ها همیشه نتایج بهتری نسبت به همتایان خود کسب می‌کنند

بنابراین انگیزه عامل بسیار مهمی است و تضمین می‌کند که کارکنان فعال باقی می‌مانند و به بهترین شکل ممکن در سازمانشان مشارکت می‌کنند. علاوه بر این، سطح بالای انگیزه منجر به کاهش سطح جابجایی کارکنان می‌شود.

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر

در دنیای امروزی که رقابت در صنایع مختلف به سطح بالاتری رسیده است، شرکت‌های پروژه‌محور برای بقا و رشد خود نیازمند بهبود معماری سازمانی هستند.
شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) از پرکاربردترین ابزارها برای اندازه‌گیری پیشرفت به‌سوی اهداف تجاری هستند. شاخص‌های کلیدی عملکرد مانند نقطه مرجعی برای پیگیری اقدامات عملیاتی مختلف عمل می‌کنند و به سازمان‌ها اجازه نظارت فعال بر سلامت کلی کسب‌وکار خود را می‌دهند.
مدیریت عملکرد به مجموعه اقدامات و فرآیندهایی اشاره دارد که به منظور اندازه‌گیری، ارزیابی و بهبود عملکرد کارکنان انجام می‌شود. این فرآیند شامل تعیین اهداف و استانداردهای عملکرد، ارزیابی عملکرد کارکنان، ارائه بازخورد و پیشنهادات به کارکنان برای بهبود عملکرد، و اتخاذ اقدامات اصلاحی برای بهبود عملکرد می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از آخرین اخبار و اطلاعات یسناپارس مطلع شوید!

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن