جستجو
 • فروشگاه
 • تماس‌با‌ما
 • دمومحصولات
 • سوالات‌متداول
× Send

ریسک در مدیریت پروژه چیست؟

ریسک، هر رویداد غیرمنتظره‌ای است که می‌تواند پروژه شما را چه خوب و چه بد تحت تأثیر قرار دهد. ریسک در مدیریت پروژه می‌تواند بر هر چیزی تأثیر بگذارد: افراد، فرآیندها، فناوری و منابع. تمایز مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که ریسک‌ها با مسائل یکسان نیستند. مشکلات چیزهایی هستند که می‌دانید باید با آنها دست و پنجه نرم کنید، و حتی ممکن است تصوری از زمان وقوع آن‌ها داشته باشید، مانند تعطیلات برنامه ریزی شده یکی از اعضای تیم، یا افزایش شدید تقاضای محصول در حوالی تعطیلات. ریسک‌ها رویدادهایی هستند که ممکن است اتفاق بیفتند، و شما ممکن است نتوانید زمان آن را تشخیص دهید. مانند فصل آنفولانزا که به یکباره تیم شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در این مبحث درباره ریسک در مدیریت پروژه خواهیم پرداخت.
ریسک در مدیریت پروژه چیست؟

آنچه در این مقاله میخوانید :

ریسک، هر رویداد غیرمنتظره‌ای است که می‌تواند پروژه شما را چه خوب و چه بد تحت تأثیر قرار دهد. ریسک در مدیریت پروژه می‌تواند بر هر چیزی تأثیر بگذارد: افراد، فرآیندها، فناوری و منابع. تمایز مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که ریسک‌ها با مسائل یکسان نیستند. مشکلات چیزهایی هستند که می‌دانید باید با آنها دست و پنجه نرم کنید، و حتی ممکن است تصوری از زمان وقوع آن‌ها داشته باشید، مانند تعطیلات برنامه ریزی شده یکی از اعضای تیم، یا افزایش شدید تقاضای محصول در حوالی تعطیلات. ریسک‌ها رویدادهایی هستند که ممکن است اتفاق بیفتند، و شما ممکن است نتوانید زمان آن را تشخیص دهید. مانند فصل آنفولانزا که به یکباره تیم شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در این مبحث درباره ریسک در مدیریت پروژه خواهیم پرداخت.

مطالعه بیشتر:آشنایی با امکانات یک نرم افزار مدیریت پروژه

 5 عنصر در هنگام تعیین ریسک در مدیریت پروژه

نرم افزار مدیریت پروژه

 • رویداد ریسک: چه اتفاقی ممکن است روی پروژه شما تأثیر بگذارد؟
 • بازه زمانی ریسک: چه زمانی احتمال وقوع آن وجود دارد؟
 • احتمال: احتمال وقوع آن چقدر است؟
 • تأثیر: نتیجه مورد انتظار چیست؟
 • عوامل: چه رویدادهایی ممکن است رویداد خطر را پیش‌بینی کرده یا آغاز کنند؟

برای درک بهتر انواع خطراتی که پروژه شما با آن مواجه است و پیامدهای احتمالی آنها، ارزیابی ریسک را آماده کنید. در ادامه به چگونگی مدیریت ریسک‌ها در یک پروژه اشاره کرده ایم.

 مدیریت ریسک در مدیریت پروژه چیست؟

مدیریت ریسک، فرآیند به حداقل رساندن هرگونه مشکل بالقوه‌ای است که ممکن است بر جدول زمانی پروژه تاثیر منفی بگذارد. “ریسک” هر رویداد غیرمنتظره‌ای است که ممکن است بر افراد، فرآیندها، فناوری و منابع درگیر در یک پروژه تأثیر بگذارد. برخلاف «مسائل» که قطعاً اتفاق می‌افتند، ریسک‌ها رویدادهایی هستند که ممکن است رخ دهند و ممکن است نتوانید زمان آن را تشخیص دهید. به دلیل این عدم قطعیت، ریسک پروژه نیاز به آماده سازی برای مدیریت کارآمد دارد.

بنابراین، مدیریت ریسک در مدیریت پروژه در حال آماده سازی و رسیدگی به موانع و مشکلاتی است که ممکن است موفقیت پروژه شما را به چالش بکشد.

مطالعه بیشتر: مهمترین مراحل کنترل پروژه

 ریسک‌های مثبت در مدیریت پروژه چیست؟

کنترل پروژه

در مورد تفاوت بین منفی و مثبت بودن ریسک در مدیریت پروژه، تصورات غلط زیادی وجود دارد. بسیاری از مردم با شنیدن اصطلاح “ریسک” به پیامدهای بد فکر می‌کنند، بنابراین به اشتباه “ریسک مثبت” را با یک چیز خوب بیش از حد مرتبط می‌دانند که منجر به چیزی وحشتناک می‌شود.

اما مثبت بودن ریسک در مدیریت پروژه در واقع مورد خوبی برای پروژه‌ها است. برخی از عوامل موفقیت حیاتی شما برای مدیریت ریسک پروژه می‌توانند بر ریسک‌های مثبت تکیه کنند. در زیر به درستی تعریف و نمونه‌هایی از ریسک‌های مثبت ارائه می‌کنیم، در مورد اینکه چگونه می‌توانید این خطرات را پیش‌بینی کنید و به آن‌ها واکنش نشان دهید و همچنین نکاتی در مورد بهتر مدیریت آن‌ها ارائه خواهیم داد.

 تفاوت بین ریسک‌های مثبت و منفی در مدیریت پروژه چیست؟

خطرات می‌تواند خوب یا بد رخ دهد. هنگامی که اکثر مردم به رویدادهای بالقوه‌ای فکر می‌کنند که می‌تواند بر یک پروژه تأثیر بگذارد، معمولاً به خطرات منفی فکر می‌کنند. موارد بدی که در صورت وقوع باعث آسیب پروژه شما می‌شود. اما رویدادهایی که برای پروژه شما خوب هستند نیز ممکن است اتفاق بیفتند. این‌ها را ریسک‌های مثبت می‌نامند.

برای کمک به تمایز بین مثبت و منفی بودن ریسک‌ در مدیریت پروژه، برخی از افراد ترجیح می‌‌دهند ریسک ‌های مثبت را فرصت و ریسک‌‌های منفی را تهدید بدانند.

 نمونه‌هایی از ریسک‌های مثبت

مدیریت سبد پروژه

در اینجا برخی از ریسک‌های مثبت در مثال‌های مدیریت پروژه آورده شده است:

 • یک تغییر احتمالی در سیاست که می‌تواند به نفع پروژه شما باشد.
 • فناوری در حال توسعه که در صورت انتشار در وقت شما صرفه جویی می‌کند.
 • کمک هزینه‌ای که برای آن درخواست داده‌اید و منتظر هستید تا متوجه شوید که آیا تأیید شده است یا خیر.
 • درخواست منابع، مواد، ابزار یا آموزش اضافی که در صورت ارائه پروژه شما را کارآمدتر می‌کند.

مطالعه بیشتر: مدیریت سبد پروژه به چه معناست ؟

 نحوه پاسخگویی به ریسک‌های مثبت در مدیریت پروژه

چهار راه اصلی وجود دارد که می‌توان برای پاسخ به مثبت بودن ریسک در مدیریت پروژه انتخاب کرد:

 • از آن بهره برداری کنید: بهره برداری از یک ریسک مثبت به معنای اقدام به روش‌هایی است که به افزایش احتمال وقوع آن کمک می‌کند. اگر به بودجه اضافی پروژه امیدوار هستید، پیگیری و درخواست پرونده شما می‌تواند به بهره برداری از خطر کمک کند.
 • به اشتراک بگذارید: به اشتراک گذاشتن یک ریسک به معنای همکاری با دیگران خارج از پروژه شما است که می‌توانند از آن سود ببرند تا از آن بهره برداری کنند. اگر سایر تیم‌های پروژه بتوانند از فناوری جدید بهره ببرند، می‌توانید برای سرعت بخشیدن به تاریخ انتشار با یکدیگر همکاری کنید.
 • آن را تقویت کنید: افزایش ریسک مثبت به معنای تلاش برای افزایش فرصت یا نتیجه مثبت است. اگر به دنبال پول کمک مالی هستید، می‌توانید برای چندین کمک هزینه مختلف درخواست دهید تا کل مبلغی را که ممکن است دریافت کنید افزایش دهید.
 • قبول کردن آن:پذیرش آن به این معنی است که شما هیچ کاری انجام نمی‌دهید و منتظر می‌مانید تا ببینید آیا رویداد به طور طبیعی به خودی خود رخ می‌دهد یا خیر.

مطالعه بیشتر: آشنایی با شاخص‌های سازمان پروژه محور

 تفاوت ریسک‌های مثبت و منفی در مدیریت پروژه

ریسک در مدیریت پروژه

در مورد تمایز بین مثبت و منفی بودن ریسک در مدیریت پروژه، چند تفاوت کلیدی وجود دارد که باید از آن‌ها آگاه باشید.

ریسک مثبت

ریسک منفی

فرصتی برای بهبود پروژه شما

تهدیدی برای موفقیت پروژه شما

اغلب نتایج بهبود یافته‌ای می‌دهد

منجر به یک نتیجه منفی یا حتی شکست برای پروژه شما می‌شود

باید تصرف و گسترش یابد

باید اجتناب کرد، به حداقل رساند یا حذف کرد

مدیریت ریسک‌های مثبت می‌تواند شامل بهره برداری، به اشتراک گذاری و افزایش ریسک باشد

مدیریت ریسک‌های منفی می‌تواند شامل اجتناب، انتقال یا کاهش ریسک باشد

ریسک در مدیریت پروژه پیچیده است. ثبت یا الگوی ریسک شروع خوبی است، اما شما به نرم افزار مدیریت پروژه قوی نیاز دارید تا فرآیند مدیریت ریسک را آسان‌تر کنید. شما به یک نرم افزار مدیریت پروژه مبتنی بر ابر که محیط مشترکی را که برای رفع خطرات تقویت می‌کند و اطلاعات را به موقع می‌دهد نیاز دارید. در این صورت شما همیشه بر اساس داده‌های دقیق عمل خواهید کرد.

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر

در دنیای امروز، سازمان های پروژه محور یک نقش بسیار مهم در توسعه و پیشرفت اقتصادی و اجتماعی دارند. این سازمان ها به منظور انجام یک پروژه خاص تشکیل می شوند و برای مدت زمان معین فعالیت می کنند.
آینده مدیریت پروژه با بینش هایی از آمار، نظرسنجی ها و داده های مدیریت پروژه مورد توجه قرار می گیرد و مدیران پروژه را قادر می سازد از این اطلاعات برای ایجاد مسیر خود در محیط کاری در حال تغییر استفاده کنند.
در دنیای امروز، تکنولوژی ها و نرم افزارها به عنوان ابزارهای اساسی در مدیریت پروژه ها شناخته می شوند. از آنجا که تکنولوژی ها به سرعت پیشرفت می کنند و امکانات جدیدی برای بهبود عملکرد مدیریت پروژه ها ارائه می دهند، استفاده از آنها برای بهبود کارایی در انجام پروژه ها بسیار حیاتی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از آخرین اخبار و اطلاعات یسناپارس مطلع شوید!

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن