جستجو
  • فروشگاه
  • تماس‌با‌ما
  • دمومحصولات
  • سوالات‌متداول
× Send

راهکارهای پیاده سازی استراتژی چابک در سازمان

در استراتژی چابک یک سازمان احتمالاً نمی‌توانیم همه چیز را از قبل بدانیم. بنابراین باید برنامه‌هایی طراحی کنیم که برای انطباق، تکامل و پاسخگویی به اطلاعات جدید باشد. دنیای امروز به سرعت در حال تغییر است. آینده، در بسیاری از موارد، نامشخص، پیچیده، و پیش بینی آن دشوار است. اما برای موفقیت، یک کسب و کار به جهت گیری مؤثر برای تمرکز تلاش‌ها، انتخاب بهتر، بهینه سازی سازمان‌ها برای انطباق با تغییر شرایط و عملکرد نیاز دارد. در این مقاله ما به معنای واقعی استراتژی چابک و اینکه چه چیزی آن را چابک می‌کند خواهیم پرداخت.
راهکارهای پیاده سازی استراتژی چابک در سازمان

آنچه در این مقاله میخوانید :

در استراتژی چابک یک سازمان احتمالاً نمی‌توانیم همه چیز را از قبل بدانیم. بنابراین باید برنامه‌هایی طراحی کنیم که برای انطباق، تکامل و پاسخگویی به اطلاعات جدید باشد. دنیای امروز به سرعت در حال تغییر است. آینده، در بسیاری از موارد، نامشخص، پیچیده، و پیش بینی آن دشوار است. اما برای موفقیت، یک کسب و کار به جهت گیری مؤثر برای تمرکز تلاش‌ها، انتخاب بهتر، بهینه سازی سازمان‌ها برای انطباق با تغییر شرایط و عملکرد نیاز دارد. در این مقاله ما به معنای واقعی استراتژی چابک و اینکه چه چیزی آن را چابک می‌کند خواهیم پرداخت.

مطالعه بیشتر: شناخت مهمترین شاخص‌های استراتژیک

 مقدمه

قبل از اینکه به تعریف استراتژی چابک بپردازیم توماس ادیسونبه قول معروفی می‌گوید: “دید بدون اجرا فقط توهم است.” به احتمال زیاد، چشم انداز محکمی برای آنچه می‌خواهید در سازمان خود به دست آورید این است که آیا به آن اهداف تعیین شده سازمان دست می‌یابید یا خیر، که این اهداف عمدتاً توسط اقدامات انجام شده برای دستیابی به آن‌ها تعیین می‌شود، و اقدام بدون برنامه، به نقل از یک آمریکایی مشهور فقط یک سخنرانی است. یکی از بزرگترین روندها در عملکرد کسب و کار در حال حاضر، تغییر فرآیندها به منظور ارائه سریع‌تر، بهتر و کارآمدتر است. در یک کلام، چابک‌تر بودن است!

محیط چابک ایده آل می‌تواند در عین استفاده از منابع کمتر و یا حداقل استفاده کارآمدتر از منابع، نتایج بهتری ایجاد کند. فرقی نمی‌کند در چه دپارتمانی باشید، تلاش برای چابک بودن باید با بازنگری در رویکردتان در استراتژی شروع شود.

 چه چیزی استراتژی را چابک می‌کند؟

آیا این واقعیت است که استراتژی به طور مداوم تغییر می‌کند و به روز می‌شود؟ متاسفانه نه. زمانی استراتژی چابک می‌شود که در ذهن مردم وجود داشته باشد و با آن زندگی و تنفس و همچنین آن را به روز کنند. معمولاً مشکل این است که کلمه استراتژی درک نمی‌شود. در اینجا یک توضیح ساده برای معنای استراتژی ارائه شده است. به این معنا است که چگونه شرکت به هدف خود می‌رسد. استراتژی در طول سال‌ها به واژه‌ای دشوار تبدیل شده است، بنابراین باید ابهام زدایی شود. زمانی می‌توان استراتژی را درک کرد که آن را واقعاً هیجان‌انگیز و درک آن را ساده کرد. به عبارتی دیگر می‌توان آن را پیاده‌سازی کرد.

مطالعه بیشتر: منظور از انعطاف پذیری استراتژیک چیست ؟

 استراتژی بین گوش‌ها

شاخص‌های استراتژیک

کارآفرینی که شرکتی را راه اندازی می‌کند، استراتژی را بین گوش‌های خود دارد. وقتی استراتژی به روز می‌شود آن‌ها متوجه نمی‌شوند. بعد از مدتی ممکن است با شرایطی روبرو شوند که باعث می‌شود استراتژی اشتباه شود. از آنجایی که استراتژی فقط در ذهن آن‌ها وجود دارد، آن به یک آشفتگی تبدیل می‌شود. در نهایت شرکت به طور ناگهانی دچار مشکل می‌شود و هرچه افراد بیشتری در شرکت استخدام شوند، مشکل بزرگتر می‌شود.

 تمرکز

انعطاف پذیری استراتژیک

در شرکتی با ده‌ها یا صدها نفر، عدم تمرکز شروع به خودنمایی می‌کند. مسیرهای بسیار زیادی به راحتی کشف می‌شوند. در این صورت، مدیر عامل یا مؤسس دیگر کنترلی بر اوضاع ندارند. زمانی فرا می‌رسد که مدیرعامل متوجه می‌شود چیزی باید کتبی کند.

 ساعت سالانه

استراتژی چابک سالانه

یکی از موارد استراتژی چابک ساعت سالانه است. برنامه سالانه زمانی است که در داخل شرکت‌ها اتفاق می‌افتد. شرکت‌های بزرگتر ساعت سالانه را برای اجرای موفقیت آمیز همه چیز تقریباً ضروری می‌دانند. این استراتژی در بهار ایجاد می‌شود، برنامه ریزی عملیات و بودجه در پاییز اتفاق می‌افتد. سال بعد دوباره تکرار می‌شود. از آنجایی که اشخاص حقوقی شرکتی معمولاً ملزم به انجام حسابداری هستند و دفاتر را در پایان دوره حسابداری، که معمولاً در پایان سال است، تحویل می‌دهند، تنظیم برنامه‌ای که دست به دست هم می‌دهد واقعاً وسوسه‌انگیز می‌شود. در ساعت سالانه اهداف سال آینده باید برنامه ریزی شود و اگر فرصتی برای آن وجود داشته باشد، سود سهام سالانه به مالکان پرداخت شود. بنابراین، استفاده از ساعت سالانه همچنین زمانی که به‌روزرسانی استراتژی انجام می‌شود، قابل درک است.

مطالعه بیشتر: ضرورت استقرار نظام مدیریت عملکرد سازمانی

 چکاپ‌های استراتژی هر سه ماه یکبار

چکاپ‌های استراتژی ماهانه

برای داشتن استراتژی چابک، انجام چکاپ‌های استراتژی فصلی را شروع کنید. در عمل، این بدان معنی است که هر سه ماه یک بار یک جلسه یا یک جلسه دو روزه برگزار شود. اولین چیز این است که به گذشته نگاه کنید و ببینید آیا اهداف سه ماهه قبل محقق شده است یا خیر. گام بعدی تعیین اهداف مربوطه است که باید در سه ماهه آینده گنجانده شود. این روش در دوی سرعت اتفاق می‌افتد و استراتژی چندین بار در سال بررسی می‌شود. روش‌های بسیار چابکی وجود دارد، و همچنین روش‌های بسیار ناکارآمدی نیز وجود دارد که همه چیز بستگی به طراحی جلسه و نحوه پیگیری امور دارد.

در طول روزهای استراتژی چابک، رهبران واحدهای مختلف توضیح می‌دهند که در ذهن آن‌ها هوشمندانه‌ترین حرکت در سه ماهه بعدی چیست. آن‌ها همچنین توضیح می‌دهند که چقدر به اهداف فصلی قبلی دست یافته‌اند. اگر چیزی به دست نیامد، این اهداف در سه ماهه بعدی برای لمس نهایی گنجانده می‌شوند.

مطالعه بیشتر: راهنمای جامع تدوین برنامه استراتژیک

 اهداف بعدی

اهداف بعدی استراتژیک

برای اینکه استراتژی چابک فصلی عملاً کار کند، نیاز داریم که استراتژی نه تنها در پاورپوینت، بر روی برد دیجیتال نمایش داده شود. برد دیجیتال عمومی به همه اجازه می‌دهد تا به آن نگاه کنند و محتویات را در صورت نیاز ویرایش کنند. اهداف به طور مداوم در جلسات بین چک آپ‌های فصلی پیگیری و به روز می‌شوند. این برد استراتژی دیجیتال از ستون‌هایی تشکیل شده است که در آن‌ها اهداف روی کارت‌ها نوشته می‌شود. اهداف را می‌توان با توجه به رنگ علامت گذاری کرد تا نشان دهد که چگونه کار در حال پیشرفت است. این بدان معنی است که استراتژی در رهبری روزمره دائماً جلوی چشم مردم است!

با این رویکرد، استراتژی چابک می‌شود، حتی اگر مردم به واقعیت توجه نداشته باشند. هنگامی که یک ناحیه فوکوس به پایان رسید، با یک ناحیه جدید جایگزین می‌شود که ممکن است سریع‌تر از سرعت سالانه اتفاق بیفتد. در خاتمه، می‌توان گفت که اجرای این کار در عمل بسیار آسان است، اما بدون استفاده از فناوری امکان پذیر نیست. جایگزین آنالوگ بسیار کند و دست و پا گیر است. اگر نمی‌خواهید از فناوری استفاده کنید، قطعا با چالش‌های عملی زیادی روبرو خواهید شد.

مطالعه بیشتر: منظور از مدیریت عملکرد کارکنان چیست ؟

 سخن پایانی

راه‌های رسیدن به استراتژی چابک

وقتی با رویکرد استراتژی چابک کار می‌کنیم، همه چیز با سرعت بیشتری شروع می‌شود. در برخی سازمان‌ها چک آپ‌های سه ماهه وجود دارد که یکباره برای کل سال رزرو می‌شود. کارها به موقع تمام می‌شوند. افراد شادتر هستند. چرا که در این حالت، عملیات بسیار سبک‌تر و در واقع بسیار کارآمدتر است. در غیر این صورت، به دلیل عجله زمان کافی برای فکر کردن در مورد چیزهای بزرگ وجود ندارد.

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر

استراتژی به عنوان یکی از اصول اصلی مدیریت و برنامه‌ریزی در هر سازمانی اهمیت بسیار زیادی دارد. اما متاسفانه، در بسیاری از موارد، استراتژی‌ها نتوانسته‌اند به دلایل مختلف به اهداف مورد نظر دست یابند و شکست خورده‌اند. این مقاله با بررسی عواملی که می‌توانند منجر به شکست استراتژی‌ها شوند، به دنبال دیدگاه‌های جدید و راهکارهایی برای پیشگیری از این اتفاقات غیرمطلوب می‌باشد.
چگونه می‌توان موانع رایج اجرای استراتژی را پشت سر گذاشت و استراتژی خود را به عمل تبدیل کرد؟ اجرای استراتژی فرایندی است که باهدف دستیابی به اهداف و مقاصد سازمانی، برنامه‌های استراتژیک را به عمل می‌اندازد.
در چشم‌انداز کسب و کار پویای امروز، اجرای موفق استراتژی سازمانی برای رشد و پایداری بلندمدت بسیار حیاتی است. برای هدایت پیچیدگی‌های بازار مدرن، سازمان‌ها به ابزارها و روش‌های موثری نیاز دارند که بتوانند نه تنها در تدوین استراتژی‌ها بلکه در اجرا و مدیریت آن‌ها به صورت کارآمد کمک کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از آخرین اخبار و اطلاعات یسناپارس مطلع شوید!

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن