جستجو
 • فروشگاه
 • تماس‌با‌ما
 • دمومحصولات
 • سوالات‌متداول
× Send

5 روش کلیدی بهبود عملکرد کارکنان

توانایی یک سازمان برای دستیابی به اهداف خود تا حد زیادی به میزان کار و بهبود عملکرد کارکنان بستگی دارد. کارکنانی که سازنده هستند می‌توانند دارایی‌های ابزاری در هدایت سازمان به سمت موفقیت باشند. با وجود این، بسیاری از مدیران انگیزه دادن به کارکنان و بهبود عملکرد آن‌ها را چالش برانگیز می‌دانند. به عنوان یک مدیر، بسیار مهم است که به طور هدفمند ساختارها و پشتیبانی‌های محل کار را طراحی کنید چرا که می‌تواند به پیشرفت تیم شما کمک کند. در این مقاله، چرایی اهمیت بهبود عملکرد کارکنان را مورد بحث قرار می‌دهیم و چندین استراتژی مختلف را برای به حداکثر رساندن رضایت و بهره‌وری کارکنان بیان می‌کنیم.
5 روش کلیدی بهبود عملکرد کارکنان

آنچه در این مقاله میخوانید :

توانایی یک سازمان برای دستیابی به اهداف خود تا حد زیادی به میزان کار و بهبود عملکرد کارکنان بستگی دارد. کارکنانی که سازنده هستند می‌توانند دارایی‌های ابزاری در هدایت سازمان به سمت موفقیت باشند. با وجود این، بسیاری از مدیران انگیزه دادن به کارکنان و بهبود عملکرد آن‌ها را چالش برانگیز می‌دانند. به عنوان یک مدیر، بسیار مهم است که به طور هدفمند ساختارها و پشتیبانی‌های محل کار را طراحی کنید چرا که می‌تواند به پیشرفت تیم شما کمک کند. در این مقاله، چرایی اهمیت بهبود عملکرد کارکنان را مورد بحث قرار می‌دهیم و چندین استراتژی مختلف را برای به حداکثر رساندن رضایت و بهره‌وری کارکنان بیان می‌کنیم.

مطالعه بیشتر: مدیریت عملکرد کارکنان به چه معناست؟

 مقدمه

مدیریت عملکرد کارکنان

کار برای بهبود عملکرد کارکنان یک فرآیند مداوم است که شامل اندازه‌گیری، ارزیابی و برنامه‌ریزی می‌شود، اما گامی حیاتی برای دستیابی به اهداف شرکت است. اگرچه می‌توان فرآیندهایی را برای بهبود نتیجه کارکنان پیاده‌سازی کرد. بهترین راه‌حل‌ها اغلب راه‌حل‌های ساده هستند. ارتباطات بهتر، انتظارات روشن و بازخوردها به بهبود عملکرد کاری کمک می‌کند. همان طور که می‌دانیم موفقیت شرکت تا حد زیادی به این بستگی دارد که کارکنان چقدر وظایف خود را انجام می‌دهند. کارکنان نیرویی هستند که یک شرکت را به جلو می‌برند. بنابراین جای تعجب نیست که عملکرد روزانه نیروی کار به شدت بر موفقیت یا شکست یک تجارت تأثیر گذار باشد.

 چرا بهبود عملکرد کارکنان مهم است؟

افزایش بهبود عملکرد کارکنان برای کارایی می‌تواند به سازمان شما کمک کند تا اهداف خود را به موقع و مقرون به صرفه انجام شود. موفقیت هر سازمانی تا حد زیادی به عملکرد کارکنان آن بستگی دارد. زمانی که کارکنان، متعهد و با انگیزه باشند، می‌توانند به راحتی به اهدافی که شما به عنوان مدیر برای آن‌ها در نظر گرفته‌اید، برسند. نه تنها بهبود راندمان کارکنان می‌تواند به سازمان شما کمک کند تا به چشم انداز خود دست یابد، بلکه می‌تواند رضایت کارکنان را بهبود بخشد و جابجایی کارکنان را در طول زمان کاهش دهد.

در حالی که استعداد، تجربه و مهارت‌هایی که کارمندان برای یک نقش به ارمغان می‌آورند مهم هستند، مهارت آن‌ها همیشه برای کمک به تولید کار با کیفیت بالا کافی نیست بلکه نحوه راندمان و بهبود عملکرد کارکنان شما به عوامل مختلفی بستگی دارد. اغلب، زمانی که کارمندان با عملکرد خود دست و پنجه نرم می‌کنند، عوامل خارجی دیگری نیز وجود دارد که این چالش‌ها را به وجود می‌آورد که مدیران می‌توانند به طور ملموس به آن‌ها رسیدگی کنند، از جمله:

 • کمبود منابع یا پشتیبانی
 • درک نادرست بینش سازمانی
 • فقدان اهداف عملکردی قابل اندازه‌گیری
 • شغل یا آموزش مهارت ناکافی
 • فرصت‌های ناکافی برای توسعه
 • فرصت‌های کمی برای همکاری در بین تیم‌ها
 • درگیری بین اعضای تیم

از آنجایی که این عوامل اغلب خارج از کنترل یک کارمند قرار دارند، اینکار بر عهده مدیران است که با ایجاد تغییراتی در فرهنگ و سیستم‌های محل کار با چنین چالش‌هایی مقابله کنند تا به بهبود عملکرد کارکنان کمک شود. با تغییر ساختار فرهنگ سازمان خود به گونه‌ای که مکانیسم‌های پشتیبانی، فرصت‌های بازخورد، توسعه حرفه‌ای و موارد دیگر را شامل شود، می‌توانید به کارمندان کمک کنید تا با کار خود درگیر شوند و به اهدافی که برای آن‌ها تعیین کرده‌اید برسند.

مطالعه بیشتر: ضرورت استقرار نظام مدیریت عملکرد سازمانی

 5 روش برای بهبود عملکرد کارکنان

روش‌های بهبود عملکرد کارکنان

به‌عنوان یک رهبر سازمانی، می‌توانید استراتژی‌های مختلفی را اجرا کنید که ممکن است به تیم شما کمک کند تا احساس حمایت و الهام بیشتری برای انجام وظایف روزانه خود داشته باشند. در حالی که ویژگی‌های هر استراتژی ممکن است به نوع صنعتی که در آن کار می‌کنید و نیازهای فردی کارکنان شما بستگی داشته باشد، چند رویکرد اساسی وجود دارد که می‌توانید برای افزایش بهره‌وری و روحیه استفاده کنید. در ادامه 5 روش برای بهبود عملکرد کارکنان اشاره شده است:

1-تجزیه و تحلیل معیارهای عملکرد

پرداختن به عملکرد ناکافی بدون تشخیص اینکه کجا شکاف در گردش کار سازمانی شما وجود دارد می‌تواند چالش برانگیز باشد. برای کمک به درک عملکرد کارکنان، ایده خوبی است که معیارهای عملکرد را به طور منظم تجزیه و تحلیل کنید. انجام کارهای تجزیه و تحلیل به طور منظم می‌تواند به شما کمک کند تا درک بهتری از اینکه چرا کارکنان شما به اهداف خود دست نمی‌یابند یا به پتانسیل خود عمل نمی‌کنند را به دست آورید.

2-هنگام برقراری ارتباط هدفمند باشید

یکی از روش‌های بهبود عملکرد کارکنان این است که مدیران هنگام برقراری ارتباط هدفمند باشند. مدیرانی که به طور ناکارآمد ارتباط برقرار می‌کنند، می‌توانند کارمندان را به سردرگمی و بی‌تفاوتی از نقش‌هایشان سوق دهند. بنابراین، برای جلوگیری از چنین چالش‌هایی، باید بدون توجه به آنچه در حال برقراری ارتباط هستید، ارتباط مؤثر برقرار کنید. وقتی کارمندان شغل، وظایف و هدف خود را درک کنند، به احتمال زیاد به اهدافی که برایشان تعیین کرده‌اید می‌رسند. شروع کار کارکنان با شرح واضح و عملی مسئولیت‌هایشان می‌تواند به شما کمک کند تا معیارهای عملکردی مرتبط را به‌طور بی‌شک تعیین کنید.

3-انتظارات خود را مدیریت کنید

مدیریت کردن انتظارات یکی دیگر از روش‌های بهبود عملکرد کارکنان است. هنگام تعیین اهداف برای تیم خود، باید انتظارات خود را مدیریت کرده و دیدگاهی واقع بینانه داشته باشید. حتی اگر در مسیرهای خود شفاف باشید، اهداف و معیارهای طراحی مشخصی را ارائه دهید که از آن‌ها برای سنجش موفقیت تیم خود استفاده می‌کنید. نباید فشار زیادی بر تیم خود وارد کنید سخاوتمند باشید و به کارکنان زمان کافی برای رسیدن تولید کار با کیفیت بالا بدهید. این می‌تواند به اعضای تیم کمک کند تا در همکاری با یکدیگر برای رسیدن به یک هدف مشترک درگیر بمانند.

مطالعه بیشتر: مراحل گام به گام تدوین برنامه استراتژیک

4- بازخورد را تشویق کنید

ارزیابی عملکرد کارکنان

ایجاد فرصت‌های بازخورد در جریان کاری کارمندان می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا بفهمند عملکردشان چگونه با انتظارات شما مطابقت دارد. این فرصت‌های بازخورد باید در فواصل زمانی منظم رخ دهند و متقابل باشند. کارکنان خود را تشویق کنید تا به شما بازخورد ارائه دهند که چگونه می‌توانید از آن‌ها حمایت یا رهبری کنید. هنگام ارائه بازخورد، به کارمندان در مورد زمینه‌هایی که در آن‌ها عالی هستند و جایی که ممکن است به بهبود نیاز داشته باشند بگویید. پیاده‌سازی چنین سیستمی می‌تواند به شما و کارمندانتان کمک کند تا راهنمایی‌های واضح و قابل دسترس در مورد اینکه چگونه می‌توانید برای دستیابی به اهداف با هم کار کنید، دریافت کنید.

5- مشوق‌ها را ارائه دهید

یکی از بهترین روش‌ها برای بهبود عملکرد کارکنان، تشویق آن‌ها به کارآمدی بیشتر از طریق ارائه پاداش‌ها و سایر مزایا است. می‌توانید برای تشخیص اینکه چه زمانی کارمندانتان عملکرد بالایی دارند و کار عالی انجام می‌دهند، مشوق‌های خاصی ارائه دهید. از ستایش در سطح سازمان گرفته تا پاداش‌های پولی واقعی، می‌توانید برنامه‌های تشویقی مختلفی را القا کنید که ممکن است کارکنان را ترغیب کند تا در نقش‌های خود ابتکار عمل بیشتری به خرج دهند. ارائه مرخصی با حقوق اضافی، کارت‌های هدیه، پاداش، پاس‌های دیرهنگام، وعده‌های غذایی، برنامه‌های سلامتی یا فرصت‌های توسعه حرفه‌ای را در نظر بگیرید تا به کارکنان خود نشان دهید که برای ایجاد انگیزه در موفقیت آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اید.

مطالعه بیشتر: ارزیابی عملکرد سازمانی چیست ؟

 سخن پایانی

قطعا روش‌های بهبود عملکرد کارکنان به 5 روش بالا ختم نمی‌شود و فهرست زیادی از این روش‌ها وجود دارد تا مدیران آن را اجرا کنند. همان طور که در ابتدای مقاله اشاره شد بهبود عملکرد کارکنان مستلزم اختراع مجدد هنجارها و فرآیندهای مدیریت عملکرد است. کارمندان باید احساس کنند که توسط مدیران خود حمایت می‌شوند و برای انجام بهترین کار خود توانمند هستند. کارکنان به احتمال زیاد در محیط کاری که از تعادل بین کار و زندگی سالم پشتیبانی می‌کنند، پیشرفت خواهند کرد. بهبود عملکرد باید یک همکاری بین منابع انسانی، مدیران و کارکنان باشد. هنگامی که منابع انسانی معیارهای عملکردی واضحی را ارائه می‌دهد، مدیران و کارکنان می‌توانند پیشرفت خود را بسنجند.

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر

در دنیای امروزی که رقابت در صنایع مختلف به سطح بالاتری رسیده است، شرکت‌های پروژه‌محور برای بقا و رشد خود نیازمند بهبود معماری سازمانی هستند.
شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) از پرکاربردترین ابزارها برای اندازه‌گیری پیشرفت به‌سوی اهداف تجاری هستند. شاخص‌های کلیدی عملکرد مانند نقطه مرجعی برای پیگیری اقدامات عملیاتی مختلف عمل می‌کنند و به سازمان‌ها اجازه نظارت فعال بر سلامت کلی کسب‌وکار خود را می‌دهند.
مدیریت عملکرد به مجموعه اقدامات و فرآیندهایی اشاره دارد که به منظور اندازه‌گیری، ارزیابی و بهبود عملکرد کارکنان انجام می‌شود. این فرآیند شامل تعیین اهداف و استانداردهای عملکرد، ارزیابی عملکرد کارکنان، ارائه بازخورد و پیشنهادات به کارکنان برای بهبود عملکرد، و اتخاذ اقدامات اصلاحی برای بهبود عملکرد می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از آخرین اخبار و اطلاعات یسناپارس مطلع شوید!

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن