جستجو
 • فروشگاه
 • تماس‌با‌ما
 • دمومحصولات
 • سوالات‌متداول
× Send

5 مهارت برتر تفکر انتقادی و نحوه بهبود آن ها

مهارت‌های تفکر انتقادی به شما این امکان را می‌دهد که موقعیت‌ها را بر اساس تمام حقایق و اطلاعات موجود درک کرده و به آن‌ها رسیدگی کنید. تفکر انتقادی در کار معمولا مستلزم تجزیه و تحلیل و سازماندهی حقایق، آمار و اطلاعات دیگر به منظور توصیف یک موضوع و ایجاد راه حل‌های موثر است.
5 مهارت برتر تفکر انتقادی و نحوه بهبود آن ها

آنچه در این مقاله میخوانید :

مهارت‌های تفکر انتقادی به شما این امکان را می‌دهد که موقعیت‌ها را بر اساس تمام حقایق و اطلاعات موجود درک کرده و به آن‌ها رسیدگی کنید. تفکر انتقادی در کار معمولا مستلزم تجزیه و تحلیل و سازماندهی حقایق، آمار و اطلاعات دیگر به منظور توصیف یک موضوع و ایجاد راه حل‌های موثر است.

ایده خوبی است که در مورد مهارت ‌های این نوع تفکر فکر کنید و مواردی را ممکن است نیاز داشته باشید در رزومه خود و در طول مصاحبه برجسته کنید. علاوه بر این، باید در نظر داشته باشید که اهدافی را تعیین و شیوه‌هایی را اتخاذ کنید تا به شما در ایجاد مهارت‌های این نوع تفکر برای موفقیت در شغلتان کمک کند.

در این مقاله، توضیح داده‌ایم که تفکر انتقادی چیست، چرا مهم است و چگونه می‌توانید مهارت‌های خود را در این زمینه بهبود بخشید.

مطالعه بیشتر: بصیرت در مدیریت سازمانی چیست؟

تفکر انتقادی چیست؟

تفکر انتقادی چیست

تفکر انتقادی عمل تجزیه و تحلیل واقعیت‌ها برای درک کامل یک مشکل یا موضوع است. فرآیند این نوع تفکر معمولاً شامل مراحلی مانند جمع آوری اطلاعات و داده ها، پرسیدن سؤالات متفکرانه و تجزیه و تحلیل راه حل‌های ممکن است. به عنوان مثال، اگر در منابع انسانی کار می‌کنید و نیاز به حل تعارض بین دو کارمند دارید، از این نوع تفکر برای درک ماهیت تعارض و اقداماتی که باید برای حل این وضعیت انجام دهید استفاده خواهید کرد.

5 مهارت برتر تفکر انتقادی

5 مهارت برتر تفکر انتقادی

در ادامه پنج مهارت متداول و تاثیرگذار تفکر انتقادی وجود دارد که ممکن است بخواهید در رزومه کاری خود یا در مصاحبه اشاره کنید:

1. مشاهده

مهارت‌های مشاهده نقطه شروع تفکر انتقادی است. افرادی که مراقب هستند می‌توانند به سرعت یک مشکل جدید را حس کرده و شناسایی کنند. افراد ماهر در مهارت مشاهده می‌توانند درک کنند که چرا و چه چیزی ممکن است مشکل باشد. آن‌ها حتی ممکن است بتوانند بر اساس تجربیات خود پیش بینی کنند که چه زمانی ممکن است مشکلی پیش از وقوع آن اتفاق بیفتد.

نکته‌ای که باید در این مهارت در نظر داشته باشید این است که با کاهش سرعت پردازش اطلاعات و آموزش توجه بیشتر به محیط اطراف، مهارت‌های مشاهده خود را بهبود بخشید. می‌توانید تکنیک ‌های تمرکز حواس، یادداشت ‌برداری یا گوش دادن فعال در حین و خارج از کار را تمرین کنید تا آنچه را که می‌شنوید یا می‌بینید به طور کامل بررسی کنید. سپس، در نظر بگیرید که آیا متوجه روندهایی در رفتار، تراکنش ‌ها یا داده‌‌هایی می‌شوید که ممکن است برای تیم شما مفید باشد.

مطالعه بیشتر: مشاهده پذیری داده چیست؟

2. تجزیه و تحلیل

هنگامی که یک مشکل شناسایی شد، مهارت‌های تحلیلی ضروری می‌شود. توانایی تجزیه و تحلیل و ارزیابی موثر یک موقعیت شامل دانستن حقایق، داده‌ها یا اطلاعات مربوط به مشکل است. این مهارت همچنین اغلب شامل جمع‌آوری تحقیقات بی‌طرفانه، پرسیدن سؤالات مرتبط در مورد داده‌‌ها برای اطمینان از دقیق بودن آن و ارزیابی عینی یافته ‌ها می‌باشد.
با کسب تجربیات جدید، مهارت‌های تحلیلی خود را بهبود بخشید. برای مثال، ممکن است کتابی در مورد مفهومی که با آن ناآشنا هستید بخوانید یا در یک کلاس ریاضی آنلاین شرکت کنید تا خود را به فکر کردن به روش‌های جدید و در نظر گرفتن ایده‌های جدید وادار کنید. انجام این کار می‌تواند به شما کمک کند تا مهارت‌هایی را برای تفسیر اطلاعات جدید و تصمیم گیری منطقی بر اساس تجزیه و تحلیل صحیح ایجاد کنید.

مطالعه بیشتر: چرا صاحبان مشاغل باید بر تجزیه و تحلیل کلان داده تمرکز کنند؟

3. استنباط

نتیجه گیری از داده‌هایی که جمع آوری می‌کنید مستلزم مهارت استنباط است که ممکن است نیاز به آموزش یا تخصص فنی یا صنعتی داشته باشد. وقتی استنباط می‌کنید، به این معنی است که در حال توسعه پاسخ‌ها بر اساس اطلاعات محدود هستید. برای مثال، یک مکانیک خودرو ممکن است نیاز داشته باشد که بر اساس اطلاعاتی که در اختیار دارد، استنباط کند که چه چیزی باعث از کار افتادن موتور خودرو در زمان ‌های ظاهراً تصادفی می‌ شود.

مهارت‌های استنباط خود را با تمرکز بر حدس زدن‌های آگاهانه به جای نتیجه گیری سریع، بهبود بخشید. این امر مستلزم کاهش سرعت برای جستجو و در نظر گرفتن هرچه بیشتر سرنخ‌ها (مانند تصاویر، داده‌ها یا گزارش‌ها) است که ممکن است به شما در ارزیابی یک موقعیت کمک کند.

مطالعه بیشتر: چگونه تصمیم گیری داده محور به شرکت‌ها مزیت رقابتی می‌دهد؟

4. ارتباطات

وقتی صحبت از توضیح و بحث درباره مشکلات و راه حل‌های بالقوه با همکاران و سایر ذینفعان می‌شود، مهارت‌های ارتباطی بسیار مهم است. مهارت‌های ارتباطی خود را در زمینه تفکر انتقادی با درگیر شدن در بحث‌های دشوار، به عنوان مثال، در موقعیت‌هایی که ممکن است شما و شرکت کننده دیگری در مورد موضوع اختلاف نظر داشته باشید، بهبود بخشید. عادات خوب ارتباطی مانند گوش دادن فعال و احترام را حفظ کنید تا سایر دیدگاه‌ها را درک کرده و بتوانید ایده‌های خود را به شیوه‌ای آرام و منطقی توضیح دهید. انجام این کار می‌تواند به شما کمک کند تا راه حل‌ها را با همکاران خود به طور مؤثرتری ارزیابی کنید.

مطالعه بیشتر: نکات مهم برای بهبود همکاری و سازگاری در محل کار

5. حل مسئله

پس از شناسایی و تجزیه و تحلیل یک مشکل و انتخاب راه حل برای آن، مرحله نهایی اجرای راه حل است. حل مسئله اغلب به تفکر انتقادی نیاز دارد تا بهترین راه حل را اجرا کند و بفهمد که آیا راه حل با هدف مرتبط است یا خیر.

مهارت‌های حل مسئله خود را با تعیین اهداف برای به دست آوردن دانش صنعت بیشتر در زمینه خود بهبود بخشید. حل مشکل در محل کار معمولاً آسان‌تر می‌شود اگر درک قوی از اطلاعات خاص صنعت داشته باشید. همچنین مشاهده چگونگی حل مشکلات اطرافیان در محل کار می‌تواند مفید باشد. به تکنیک‌های آن‌ها توجه داشته باشید و در مورد فرآیند آن‌ها سؤال بپرسید.

مهارت‌های تفکر انتقادی بیشتر

تفکر انتقادی

در حالی که پنج مهارت ذکر شده در بالا برای تفکر انتقادی موفق ضروری است، چندین مهارت دیگر وجود دارد که به تجزیه و تحلیل متفکرانه مربوط می‌شود. در ادامه پنج مهارت دیگر اشاره شده است که باید هنگام توسعه تفکر انتقادی خود در نظر بگیرید:

 • مهارت‌های فراشناختی
 • مهارت استدلال استقرایی
 • مهارت‌های خلاقیت
 • مهارت‌های تصمیم گیری
 • مهارت‌های تفکر مفهومی

مطالعه بیشتر: سلامت سازمانی چیست و چگونه می‌توان آن را ارزیابی و اجرا کرد؟

چرا تفکر انتقادی مهم است؟

چرا تفکر انتقادی مهم است

مهارت‌های تفکر انتقادی در هر صنعتی و هر سطح شغلی، از همکاران سطح پایه گرفته تا مدیران ارشد، ضروری است. متفکران انتقادی خوب می‌توانند هم به طور مستقل و هم با دیگران برای حل مشکلات کار کنند.

مسائلی مانند ناکارآمدی فرآیند، مدیریت یا امور مالی را می‌توان با استفاده از تفکر انتقادی بهبود بخشید. به همین دلیل، کارفرمایان برای نامزدهایی ارزش قائل می‌شوند که مهارت‌های تفکر انتقادی قوی از خود نشان می‌دهند.

چگونه انتقادی فکر کنیم؟

در ادامه مراحلی وجود دارد که ممکن است هنگام استفاده از تفکر انتقادی به منظور حل مسئله در محل کار انجام دهید:

 • یک موضوع یا مشکل را شناسایی کنید.
 • استنباط‌هایی در مورد اینکه چرا مشکل وجود دارد و چگونه می‌توان آن را حل کرد، ایجاد کنید.
 • جمع آوری اطلاعات یا داده‌ها در مورد موضوع از طریق تحقیق.
 • سازماندهی و مرتب سازی داده‌ها و یافته ها.
 • راه حل‌ها را توسعه و اجرا کنید.
 • تجزیه و تحلیل کنید که کدام راه حل‌ها کار می‌کنند و کدام یک کار نمی‌کنند.
 • راه‌های بهبود راه حل را شناسایی کنید.

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که عینی بودن بخش اساسی تفکر انتقادی است. این بدان معناست که مشکل را بدون تعصب، احساسات یا فرضیات شخصی که بر نحوه تفکر شما تأثیر بگذارد، تجزیه و تحلیل کنید. یک متفکر انتقادی قوی تنها بر اساس زمینه و حقایق جمع آوری شده پس از انجام تحقیقات کامل و بی‌طرفانه، مسئله را تحلیل می‌کند.

مطالعه بیشتر: راه‌های تطبیق فرهنگ سازمانی با ارزش‌های آن

نکاتی در مورد چگونگی بهبود مهارت‌های تفکر انتقادی

اگرچه ممکن است بسیاری از مهارت ‌های بالا را قبلاً داشته باشید، باز هم ممکن است در نظر گرفتن سایر زمینه‌‌ها به منظور بهبود به ‌ویژه برای مهارت‌‌های خاصی که در شرح شغل فهرست شده ‌اند، مفید باشد. شما همیشه می‌توانید مهارت‌های تفکر انتقادی خود را از طریق تمرین و فرصت‌های آموزشی گسترده بهبود بخشید.

برای بهبود بیشتر مهارت‌های تفکر انتقادی، برخی از مراحل زیر را در نظر بگیرید:

 • مهارت‌‌های فنی یا خاص صنعت خود را گسترش دهید تا به شما کمک کند آسان‌‌تر مشکلات را شناسایی کنید.
 • فعالانه برای حل مشکلات کارفرمای فعلی خود داوطلب شوید.
 • از متخصصان رشته یا صنعت مورد نظر خود مشاوره بگیرید.
 • بازی‌های انفرادی و مشارکتی را انجام دهید که به مهارت‌های تفکر انتقادی مانند تجزیه و تحلیل و استنتاج نیاز دارند.

درخواست از یک دوست، همکار یا مدیر برای ارزیابی مجموعه مهارت‌های فعلی شما نیز می‌تواند به شما کمک کند تا دیدی عینی از نقاط قوت خود داشته باشید. ممکن است برای شما مفید یا حتی ضروری باشد که مهارت‌های تفکر انتقادی خود را برای کمک به ساخت رزومه یا پیشرفت در حرفه خود تمرین کنید.

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر

شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) از پرکاربردترین ابزارها برای اندازه‌گیری پیشرفت به‌سوی اهداف تجاری هستند. شاخص‌های کلیدی عملکرد مانند نقطه مرجعی برای پیگیری اقدامات عملیاتی مختلف عمل می‌کنند و به سازمان‌ها اجازه نظارت فعال بر سلامت کلی کسب‌وکار خود را می‌دهند.
مدیریت عملکرد به مجموعه اقدامات و فرآیندهایی اشاره دارد که به منظور اندازه‌گیری، ارزیابی و بهبود عملکرد کارکنان انجام می‌شود. این فرآیند شامل تعیین اهداف و استانداردهای عملکرد، ارزیابی عملکرد کارکنان، ارائه بازخورد و پیشنهادات به کارکنان برای بهبود عملکرد، و اتخاذ اقدامات اصلاحی برای بهبود عملکرد می‌شود.
مدیریت عملکرد کارکنان یک رویکرد استراتژیک برای ایجاد و حفظ بهبود عملکرد کارکنان است که منجر به افزایش کارایی شرکت‌ها می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از آخرین اخبار و اطلاعات یسناپارس مطلع شوید!

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن