جستجو
  • فروشگاه
  • تماس‌با‌ما
  • دمومحصولات
  • سوالات‌متداول
× Send

سلامت سازمانی: چیست و چگونه می‌توان آن را ارزیابی و اجرا کرد؟

سلامت سازمانی توانایی سازمان شما برای متحد شدن حول یک چشم انداز مشترک و مقابله با تغییرات برای دستیابی به اهداف شرکت است. اگر سازمان شما سالم است، کارمندان خوشحال و سازنده، مشتریان راضی و وفادار و شرکت به طور منظم از معیارهای صنعت برای عملکرد مالی منطبق یا فراتر می‌رود. در واقع، تحقیقات مک کینزی نشان می‌دهد که شرکت ‌های سالم بازدهی کلی برای سهامداران دارند که 3 برابر بیشتر از شرکت‌های ناسالم است.
سلامت سازمانی: چیست و چگونه می‌توان آن را ارزیابی و اجرا کرد؟

آنچه در این مقاله میخوانید :

سلامت سازمانی توانایی سازمان شما برای متحد شدن حول یک چشم انداز مشترک و مقابله با تغییرات برای دستیابی به اهداف شرکت است. اگر سازمان شما سالم است، کارمندان خوشحال و سازنده، مشتریان راضی و وفادار و شرکت به طور منظم از معیارهای صنعت برای عملکرد مالی منطبق یا فراتر می‌رود. در واقع، تحقیقات مک کینزی نشان می‌دهد که شرکت ‌های سالم بازدهی کلی برای سهامداران دارند که 3 برابر بیشتر از شرکت‌های ناسالم است.

در این مقاله، تعریفی کاربردی برای سلامت سازمانی و مبانی سازمان‌های سالم به همراه مثال‌ها و اصولی برای سنجش سلامت پرداخته ایم.

مطالعه بیشتر:آشنایی با نرم افزار داشبورد مدیریتی و امکانات آن

سلامت سازمانی چیست؟

سلامت سازمانی

سلامت سازمانی ظرفیت کسب و کار برای انطباق در دنیایی است که دائماً در حال تغییر است. به طور کلی به “توانایی یک سازمان برای مقابله با تغییرات و ادامه عملکرد با فرهنگ محیط کار با عملکرد بالا” اشاره دارد.

این روزها محیط کسب و کار همیشه در حال تغییر است. بسیاری از شرکت‌ها در سراسر صنایع در شرایط دشواری فعالیت می‌کنند. در سال 2021، گارتنر گزارش داد که 47 درصد از سازمان‌ها نوعی اختلال را تجربه کرده اند. کسب‌ و کارها به دلیل کمبود استعداد، کاهش تقاضای مشتری یا مقررات جدید با مشکل مواجه شدند. اینکه چقدر به این چالش‌ها پاسخ می‌دهید به سلامت سازمانی شما بستگی دارد.

مطالعه بیشتر: علائم و راه کارهای فرسودگی شغلی چیست؟

چگونه می‌توان سلامت سازمانی را بهبود بخشید؟

بهبود سلامت سازمانی

یک سازمان سالم، همسویی، وضوح، ارتباطات باز و تجربه کارکنان را در اولویت قرار می‌دهد. بروک ودل، شریک دفتر مک‌کینزی در واشنگتن، معتقد است که سازمان‌‌های سالم نیز نوآوری را تشویق می‌کنند و به تغییر رفتار مشتری پاسخ می‌دهند تا خود را «تجدید» کنند.

در ادامه عناصر سازمان‌های سالم آورده شده است.

1-همسویی سازمانی

همسویی در سازمان زمانی است که همه در شرکت از رهبری گرفته تا مدیران میانی و کارمندان در جهت دستیابی به یک هدف مشترک تلاش می‌کنند. همسویی سازمانی به دستیابی به اهداف شرکت کمک می‌کند. زیرا به افراد الگویی می‌دهد تا بفهمند موفقیت چگونه است و اولویت‌های روزانه را برای دستیابی به اهداف مشخص کند.

2-تمرکز بر رفاه کارکنان

یک سازمان سالم به کارکنان خود اهمیت می‌دهد و این نگرانی را از طریق طیف وسیعی از سیاست‌ها برای حمایت از نیروی کار نشان می‌دهد. مجله مطالعات مدیریت دریافته است که وقتی تیم‌های منابع انسانی برنامه‌هایی را برای اولویت دادن به رفاه کارکنان و به ویژه سلامت روان معرفی می‌کنند، عملکرد سازمان بهبود می‌یابد.

مطالعه بیشتر: آشنایی با راه کارهای ایجاد فرهنگ بازخورد در سازمان

3-تعهد به عدالت سازمانی

شرکت‌های سالم تضمین می‌کنند که همه کارکنان از رفتار یکسانی برخوردار می‌شوند چه در رابطه با پاداش، مزایا یا ارتقاء. برای بازتاب تعهد شرکتتان به عدالت، شفافیت پرداخت را در اولویت قرار دهید. شفافیت پرداخت برای دستمزدهای مبتنی بر مکان به ویژه از زمان افزایش کار از راه دور مهم شده است.

4-یک ساختار سازمانی واضح را به اشتراک بگذارید

ساختار سازمانی مدلی است که نقش ها، مسئولیت‌ها و روابط کارکنان را در سراسر کسب و کار مشخص می‌کند و نمودار سازمانی این ساختار را به تصویر می‌کشد. این تلاش‌ها درک کارمندان از نقش‌های مختلف (از جمله نقش‌های خودشان) را بهبود می‌بخشد و فرآیند کارآمدتری را ایجاد می‌کند.

5-فرصت‌های توسعه حرفه ای

یک محل کار سالم فرصت‌هایی را برای کارکنان فراهم می‌کند تا مهارت‌های جدید را بیاموزند و شغل خود را بر اساس نقاط قوت و اهداف منحصر به فرد خود رشد دهند.

6-کار هدفمند

از کارمندان در ارتباط دادن کارشان به هدف یا مجموعه‌ای از ارزش‌های بزرگتر حمایت کنید. به طور خلاصه، به مردم نشان دهید که کاری که انجام می‌دهند مهم است.

7- مدیریت مبتنی بر نقاط قوت

مدیریت مبتنی بر نقاط قوت، توانایی‌های هر کارمند را ارزیابی می‌کند و وظایفی را برای آن نقاط قوت (و توسعه) تعیین می‌کند. این امر می‌تواند به کارمندان کمک کند تا احساس کنند که سهم منحصر به فردی در اهداف شرکت دارند. گفتگوهای یک به یک بین کارمندان و مدیران می‌تواند به روشن شدن نقاط قوت کمک کند. این گفتگوها می‌تواند مسیر آینده هر کارمند را به سمت بهترین نقش خود در سازمان هدایت کند.

مطالعه بیشتر: آشنایی با 4 مرحله اصلی چرخه مدیریت عملکرد کارکنان

3 اصل کلیدی برای سنجش سلامت سازمانی

3 اصل کلیدی سنجش سلامت سازمانی

با این حال، دانستن اینکه چه چیزی بر سلامت سازمانی تأثیر می‌گذارد، تنها یک بخش از معادله است. شما باید بتوانید سلامت سازمانی خود را بسنجید تا بتوانید به طور منظم برای بهبود وضعیت خود اقدام کنید.

در نهایت، سه اصل کلیدی برای سنجش سلامت سازمانی وجود دارد:

1-چابکی

چابکی بر این تمرکز می‌کند که چقدر سریع و چند وقت یکبار می‌توانید بینش‌هایی در مورد سازمان جمع آوری کنید.

مطالعه بیشتر: مهمترین شاخص‌های سازمان چابک چیست؟

2-مسئولیت

مسئولیت به معنای شفاف بودن در مورد آنچه اندازه گیری می‌کنید، با هدف وارد کردن کل سازمان به گفتگو است. هرچه بیشتر بتوانید حس مسئولیت پذیری ایجاد کنید، بیشتر می‌توانید افراد را در تمام سطوح شرکت در طرح‌های سلامت سازمانی سرمایه گذاری کنید.

3-همسویی

تمرکز همسویی بر این است که اطمینان حاصل شود که همه درک یکسان از معیارهای کیفی و کمی دارند. هرچه هم ترازی بیشتری داشته باشید، فرآیندهای عادلانه‌تری می‌توانید طراحی کنید و به همه اجازه می‌دهد تا در همان صفحه با سرعت بیشتری پیشروی کنند.

مزایای بهبود سلامت سازمانی

مزایای بهبود سلامت سازمانی

بهبود سلامت سازمانی می‌تواند منجر به منافع کوتاه مدت و بلند مدت شود.

1-بهره وری و حل مسئله

سلامت سازمانی به شرکت‌ها کمک می‌کند تا کارکنان خود را تحت اهداف مشترک متحد کنند. هنگامی که کارکنان به خوبی هدایت، هماهنگ و با انگیزه باشند، می‌توانند وظایف را به نحو احسن انجام دهند و تصمیمات مستقل بگیرند که همه اینها باعث بهره وری بالا می‌شود.

2-استخدام کردن

همانطور که دیدیم، سلامت سازمانی مثبت می‌تواند به کارکنان با انگیزه‌تر منجر شود که در کار خود هدف پیدا می‌کنند. این امر به نوبه خود می‌تواند شهرت شرکت را از طریق گفتگوهای شفاهی و توصیفات بهبود بخشد و منجر به جذب استعدادهای برتر شود.

3-حفظ کارکنان

همان پدیده‌ای که استعدادها را جذب می‌کند می‌تواند به شرکت‌ها در حفظ استعدادها نیز کمک کند. شفافیت و کارایی می‌تواند علاوه بر افزایش انگیزه کارکنان، از مشکلاتی که کارکنان را دور می‌کند، جلوگیری کند. سلامت سازمانی قوی باعث ارتقای عملکرد خوب کارکنان می‌شود و سهمی در موفقیت کلی شرکت برای کارکنان فراهم می‌کند.

مطالعه بیشتر: موثرترین روش‌های توسعه کارکنان چیست؟

و در آخر…

سازمان‌های سالم می‌توانند تقریباً هر چیزی را مدیریت کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که آن‌ها به اندازه کافی قوی هستند تا رویدادهای غیرقابل پیش‌بینی در دنیای تجارت را تحمل کنند و به اندازه کافی انعطاف‌پذیر هستند تا با انتظارات مشتری در حال تغییر باشند. در نتیجه، آن‌ها به احتمال زیاد در بلند مدت رشد می‌کنند.

برای ایجاد یک سازمان سالم، تعیین کنید که کدام معیارها برای دستیابی به اهداف کلیدی شما اهمیت بیشتری دارند، رتبه شرکت را بر اساس این معیارها اندازه بگیرید و یک برنامه مشخص برای بهبود آن ایجاد کنید. در طول مسیر، به یاد داشته باشید که هر کسب و کاری متفاوت است و ابتدا باید یک خط پایه از معنای عملکرد و موفقیت شرکت خود را تعیین کنید.
اگر برای شروع بهبود سلامت سازمانی آماده هستید، مراقبت از کارکنان خود محل خوبی برای شروع است. مقاله تجربه کارمند ما به تیم‌های منابع انسانی نشان می‌دهد که چگونه تجربه کارمند را اولویت بندی کنند.

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر

در دنیای امروزی که رقابت در صنایع مختلف به سطح بالاتری رسیده است، شرکت‌های پروژه‌محور برای بقا و رشد خود نیازمند بهبود معماری سازمانی هستند.
شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) از پرکاربردترین ابزارها برای اندازه‌گیری پیشرفت به‌سوی اهداف تجاری هستند. شاخص‌های کلیدی عملکرد مانند نقطه مرجعی برای پیگیری اقدامات عملیاتی مختلف عمل می‌کنند و به سازمان‌ها اجازه نظارت فعال بر سلامت کلی کسب‌وکار خود را می‌دهند.
مدیریت عملکرد به مجموعه اقدامات و فرآیندهایی اشاره دارد که به منظور اندازه‌گیری، ارزیابی و بهبود عملکرد کارکنان انجام می‌شود. این فرآیند شامل تعیین اهداف و استانداردهای عملکرد، ارزیابی عملکرد کارکنان، ارائه بازخورد و پیشنهادات به کارکنان برای بهبود عملکرد، و اتخاذ اقدامات اصلاحی برای بهبود عملکرد می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از آخرین اخبار و اطلاعات یسناپارس مطلع شوید!

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن