• فروشگاه
 • تماس‌با‌ما
 • دمومحصولات
 • سوالات‌متداول
× Send

روش‌های انتخاب پروژه: تعریف، معیارها و فرآیند

شرکت‌ها نمی‌توانند از تمام منابع خود برای پیگیری هر فرصتی استفاده کنند. آن‌ها منابع محدودی دارند که باید برای دستیابی به حداکثر خروجی از هر طرحی به طور عاقلانه اجرا شوند.
روش‌های انتخاب پروژه

آنچه در این مقاله میخوانید :

شرکت‌ها نمی‌توانند از تمام منابع خود برای پیگیری هر فرصتی استفاده کنند. آن‌ها منابع محدودی دارند که باید برای دستیابی به حداکثر خروجی از هر طرحی به طور عاقلانه اجرا شوند.

برخی از پروژه‌ها ممکن است سودآور به نظر برسند، اما ممکن است در نهایت برای سازمان دچار مشکل شوند. انتخاب پروژه به شرکت کمک می‌کند تصمیم بگیرد کدام پروژه بالاترین اولویت را برای دستیابی به موفقیت دارد. روش‌های انتخاب پروژه به طور صحیح می‌تواند به سازمان‌ها در تصمیم گیری آگاهانه در هنگام انتخاب پروژه کمک کند. همچنین به همه ذینفعان دید بهتری از اهدافی که قرار است از طریق پروژه به دست آیند، استراتژی‌هایی که منجر به تکمیل پروژه می‌شود، جدول زمانی و بسیاری موارد دیگر می‌دهد.

این مقاله برخی از روش‌های انتخاب پروژه، مراحل و ابزارهای درگیر در این فرآیند را مورد بحث قرار می‌دهد، که به سازمان‌ها کمک می‌کند تصمیم بگیرند که کدام پروژه را ادامه دهند.

مطالعه بیشتر: آشنایی با نرم افزار مدیریت پروژه مپ

انتخاب پروژه چیست؟

انتخاب پروژه چیست

قبل از اینکه روش‌های انتخاب پروژه را ارائه کنیم برای درک بهتر ابتدا به تعریف انتخاب پروژه پرداخته ایم. انتخاب پروژه در مدیریت پروژه به فرآیندی اطلاق می‌شود که یک سازمان از بین بسیاری از پروژه‌ها یکی را انتخاب می‌کند تا پروژه بیشترین سود را در بر داشته باشد. پروژه‌ها باید بتوانند با اهداف سازمان هماهنگ شوند و اطمینان حاصل کنند که از منابع سوء استفاده نمی‌شود.

این امر یکی از حیاتی‌ترین اقدامات برای یک سازمان است. انتخاب پروژه ایده آلی که بیشترین پاداش را برای سازمان به ارمغان می‌آورد، شانسی نیست بلکه ارزیابی بینش‌های مبتنی بر داده‌ها برای پیروی از سودمندترین تکنیک‌ها و انتخاب بزرگ‌ترین پروژه‌ای است که بیشترین پاداش را برای شرکت داشته باشد. یک برنامه آموزشی مدیریت پروژه می‌تواند نکات فنی مرتبط با انتخاب پروژه را به شما آموزش دهد.

مطالعه بیشتر: انواع مدیریت پروژه

نقش مدیر پروژه در انتخاب پروژه

مدیر پروژه با توجه به تجربه خود در برنامه ریزی، اجرا و تحویل پروژه، نقش مهمی در فرآیند روش‌های انتخاب پروژه با ارائه ورودی‌ها و توصیه‌هایی به مدیریت ارشد در مورد امکان سنجی پروژه‌های پیشنهادی ایفا می‌کند. مدیر پروژه باید اطمینان حاصل کند که پروژه‌های انتخاب شده با استراتژی کلی سازمان مطابقت دارند و با توجه به منابع موجود و جدول زمانی قابل اجرا هستند.

روش‌های انتخاب پروژه

انتخاب پروژه نادرست می‌تواند باعث تخریب یک سازمان و مانع رشد آن شود. در زیر تعدادی از محبوب‌ترین ابزارهای انتخاب پروژه فهرست شده است که سازمان‌ها می‌توانند از آن برای درک پروژه‌ای که باید با آن ادامه دهند استفاده کنند.

1- روش‌های اندازه گیری مزایا

 • تجزیه و تحلیل هزینه و سود
 • دوره بازگشت سرمایه
 • جریان نقدی با تخفیف
 • هزینه‌های فرصت
 • روش رتبه بندی
 • مدل امتیاز دهی
 • فرآیند تحلیل سلسله مراتبی

2- روش‌های بهینه سازی محدود

 • برنامه ریزی خطی
 • برنامه نویسی غیر خطی
 • برنامه نویسی عدد صحیح
 • برنامه نویسی پویا

مراحل انتخاب پروژه چیست؟

در ادامه به مراحل روش‌های انتخاب پروژه اشاره شده است:

شناسایی پروژه‌های بالقوه: اولین گام در انتخاب پروژه، شناسایی پروژه‌های بالقوه است که با اهداف و مقاصد سازمان همسو هستند.

ارزیابی پروژه ها: امکان سنجی، مزایای بالقوه، خطرات، در دسترس بودن منابع، مدیریت ذینفعان و انطباق با مقررات پروژه‌های بالقوه را ارزیابی کنید.

اولویت بندی پروژه: پروژه‌های ارزیابی شده را به ترتیب اهمیت برای سازمان و تأثیر بالقوه بر اهداف سازمانی ترتیب دهید.

انتخاب پروژه ها: پروژه‌هایی را انتخاب کنید که بیشترین پتانسیل را برای افزودن ارزش به سازمان داشته باشند و در عین حال با اهداف و مقاصد آن همسو باشند.

ایجاد یک پرونده تجاری: یک پرونده تجاری ایجاد کنید که مزایا، هزینه ها، خطرات و جدول زمانی پروژه‌های انتخاب شده را مشخص کند.

دریافت تاییدیه: برای پروژه‌های انتخاب شده تاییدیه را از مدیریت ارشد یا حامی پروژه دریافت کنید.

مطالعه بیشتر: مراحل برنامه ریزی پروژه چیست؟

معیارهای انتخاب پروژه

معیار روش‌های انتخاب پروژه مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها یا استانداردهایی هستند که برای ارزیابی و اولویت بندی پروژه‌های بالقوه بر اساس همسویی استراتژیک آن‌ها با اهداف سازمانی، امکان سنجی، مزایای بالقوه، ارزیابی ریسک، در دسترس بودن منابع، مدیریت ذینفعان و انطباق با مقررات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این معیارها به عنوان یک چارچوب تصمیم گیری در طول فرآیند انتخاب پروژه عمل کرده و تضمین می‌کنند که پروژه‌های انتخاب شده با اهداف سازمان همسو هستند و بیشترین پتانسیل را برای ارائه دارند.

فرآیند روش‌های انتخاب پروژه

فرآیند روش‌های انتخاب پروژه

فرآیند روش‌های انتخاب پروژه باید لیستی از مراحل مشخص را دنبال کند تا اطمینان حاصل شود که کیفیت در هیچ مرحله‌ای از فرآیند انتخاب به خطر نمی‌افتد. مراحل انتخاب پروژه در زیر مورد بحث قرار گرفته است.

ایجاد فهرستی از پروژه ها: این اولین قدم برای شروع فرآیند انتخاب شماست. شما باید فهرستی از تمام پروژه‌هایی که سازمان برای تصمیم گیری در مورد آن‌ها تلاش می‌کند ایجاد کنید.

مقایسه پروژه ها: هنگامی که همه پروژه‌ها را در یک مکان جمع آوری کردید، شروع به مقایسه آن‌ها کنید. از ابزارهای ذکر شده در بالا استفاده کنید که می‌تواند به شما در اجرای دقیق انتخاب و برنامه ریزی پروژه کمک کند. فهرست کوتاهی از پروژه‌هایی که به سازمان شما کمک می‌کنند تا بیشترین مزایا را با حداقل مصرف منابع دریافت کند، فهرست کنید.

تجزیه و تحلیل نتایج: پس از پایان مقایسه، زمان آن فرا رسیده است که نتایج را تجزیه و تحلیل کنید. به دنبال پروژه‌هایی باشید که استفاده بهینه از منابع سازمان را تضمین می‌کند و سودآورترین نتایج را به دست می‌آورد.

انتخاب پروژه: پس از مقایسه کامل پروژه‌ها و تجزیه و تحلیل آن ها، می‌توانید سودآورترین پروژه را شناسایی کنید. بنابراین، پروژه‌ای را که می‌خواهید انجام دهید، با پیروی از بینش‌های به دست آمده از فرآیند روش‌های انتخاب پروژه تصمیم بگیرید و بهترین نتایج را به دست آورید.

مطالعه بیشتر: انواع خدمات و راه کارهای مشاوره مدیریت پروژه

چه کسی مسئول فرآیند انتخاب پروژه است؟

مسئول فرآیند انتخاب پروژه

در اکثر سازمان ها، مدیریت ارشد، به ویژه حامی پروژه یا مدیر پورتفولیو، مسئولیت فرآیند انتخاب پروژه را بر عهده دارد. آن‌ها مسئول شناسایی پروژه‌های بالقوه، ارزیابی آن‌ها در برابر اهداف و محدودیت‌های استراتژیک سازمان و انتخاب پروژه‌هایی هستند که بیشترین سود بالقوه را دارند.

حوزه‌های متمرکز مدیریت مشترک در انتخاب پروژه

در ادامه حوزه‌های متداول تمرکز مدیریت در انتخاب پروژه آمده است:

همسویی استراتژیک: پروژه‌ها باید با استراتژی و اهداف کلی سازمان همسو باشند.

امکان سنجی: پروژه‌های پیشنهادی باید در منابع، بودجه و جدول زمانی موجود قابل اجرا باشند.

مزایای تجاری: پروژه‌های انتخاب شده باید مزایای ملموسی مانند افزایش درآمد، بهبود رضایت مشتری یا صرفه جویی در هزینه‌ها را برای سازمان ارائه دهند.

ارزیابی ریسک: ریسک‌های بالقوه مرتبط با هر پروژه باید ارزیابی و مدیریت شوند.

در دسترس بودن منابع: در دسترس بودن منابع لازم، مانند پرسنل، تجهیزات و بودجه، باید قبل از انتخاب یک پروژه ارزیابی شود.

مدیریت ذینفعان: هنگام انتخاب پروژه باید نیازها و انتظارات ذینفعان در نظر گرفته شود.

انطباق با مقررات: پروژه‌ها باید با قوانین، مقررات و استانداردهای اخلاقی مرتبط مطابقت داشته باشند.

اهمیت انتخاب پروژه

با تصمیم گیری و برنامه ریزی مناسب پروژه، سازمان‌ها می‌توانند از منابع خود به نحو مطلوب استفاده کنند. اهمیت روش‌های انتخاب پروژه در زیر مورد بحث قرار گرفته است.

 1. درصد موفقیت بالاتر
 2. بازگشت سرمایه بهتر
 3. اجرای روانتر و کارآمدتر
 4. همسویی با اهداف شرکت

عوامل مهم در روش‌های انتخاب پروژه

عوامل مهم در روش‌های انتخاب پروژه

در ادامه عوامل مهم در روش‌های انتخاب پروژه اشاره شده است:

نیازهای کسب و کار: پروژه‌ها باید به یک نیاز تجاری خاص پاسخ دهند و با اهداف سازمانی هماهنگ باشند.

امکان سنجی: پروژه‌ها باید از نظر منابع موجود، بودجه، جدول زمانی و قابلیت‌های فنی قابل اجرا باشند.

مزایای بالقوه: پروژه‌ها باید مزایای ملموسی مانند افزایش درآمد، صرفه جویی در هزینه، بهبود رضایت مشتری یا مزیت رقابتی ارائه دهند.

ارزیابی ریسک: ریسک‌های بالقوه مرتبط با پروژه باید ارزیابی و مدیریت شوند.

مدیریت ذینفعان: نیازها و انتظارات ذینفعان باید در طول چرخه عمر پروژهشناسایی و مدیریت شوند.

انطباق با مقررات: پروژه باید با قوانین، مقررات و استانداردهای اخلاقی مرتبط مطابقت داشته باشد.

اولویت پروژه: پروژه‌ها باید بر اساس اهمیت آن‌ها برای سازمان و تأثیر بالقوه آن‌ها بر اهداف سازمان اولویت بندی شوند.

و در آخر…

تکنیک‌های انتخاب پروژه به شما کمک می‌کند پروژه مناسب را با بازگشت سرمایه بهتر انتخاب کنید. روش‌های اندازه‌گیری مزایا برای اکثر سازمان‌ها جهت رسیدن به یک تصمیم کافی است. بهتر است  شما از روش‌های بهینه سازی محدودیت برای پروژه‌های بزرگ و پیچیده استفاده کنید.

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر

مشاوره مدیریت پروژه دارایی‌ ارزشمندی برای هر سازمانی است. چرا که ذینفعان یک پروژه را قادر می‌سازد تا ناکارآمدی‌ها را در فرآیندها و جریان‌های کاری شناسایی و اصلاح کند. وظایف مشاور در مدیریت پروژه اغلب شامل مدیریت چندین پروژه مختلف به طور همزمان است که می‌تواند ابتکارات گسترده شرکت یا پروژه‌های تجاری خاص باشد. در این مطلب، ما به شما ایده روشنی از مشاغل مشاوره مدیریت پروژه، مسئولیت ها، روند حقوق و مهارت‌های مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک مشاوره در مدیریت پروژه موفق می‌دهیم.
مراحل بودجه ریزی یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های عملیاتی و استراتژیک شرکت‌ها است. 4 نوع بودجه بندی وجود دارد که عبارتند از: افزایشی، مبتنی بر صفر، مبتنی بر فعالیت و ارزش پیشنهادی که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. هر کدام از مراحل ذکر شده به نوع بودجه ریزی سازمان بستگی دارد. همان طور که می‌دانیم بودجه بندی یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های هر شرکتی است. در واقع، نظرسنجی اخیر مک کینزی از 127 مدیر مالی نشان داد که 43 درصد از پاسخ‌دهندگان در صدد ساده‌سازی مراحل بودجه ریزی خود هستند تا به کسب‌ و کارشان کمک کنند که به شوک‌‌هایی مانند همه‌گیری کووید-19 واکنش سریع‌تری نشان دهند. بودجه اصلی نقشه راه سازمان شما برای سال آینده است که که تضمین می‌کند منابع کافی برای اجرای کارآمد، پیگیری درآمد و هزینه‌ها و تعیین اهداف رشد معین (که می‌تواند با شاخص‌های عملکرد کلیدی اندازه گیری شود) وجود دارد.
اسکرام در مدیریت پروژه یکی از محبوب‌ترین چارچوب‌های چابکی است که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد و به درستی نیز از آن برای توسعه محصولات و سیستم‌های پیچیده استفاده می‌شود. نام اسکرام در اصل یک اصطلاح راگبی است. اسکرام مانند یک تیم راگبی است. تیم راگبی مجموعه‌ای از بازیکنان است که تلاش می‌کنند توپ را به دست آورند. در زمینه مدیریت پروژه، "اسکرام" به جلسات کوتاهی اطلاق می‌شود که در آن اعضای تیم گرد هم می‌آیند تا در مورد موفقیت‌های خود در رابطه با یک پروژه صحبت کنند، تا چه حد پیشرفت کرده اند، مراحل بعدی چیست و چالش‌های آینده را پیش بینی می‌کنند. جلسات کوتاه و متمرکز هستند و منجر به تحویل سریع محصول می‌شود که از کیفیت بالاتری برخوردار است. این مقاله مروری بر اسکرام در مدیریت پروژه و کاربرد آن ارائه می‌دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از آخرین اخبار و اطلاعات یسناپارس مطلع شوید!

پیمایش به بالا