جستجو
 • فروشگاه
 • تماس‌با‌ما
 • دمومحصولات
 • سوالات‌متداول
× Send

هوش تصمیم گیری: چیست و چرا به آن نیاز است؟

هوش تصمیم گیری (DI) یک دانش نسبتاً جدید است که اخیراً توجه صنعت را بیشتر به خود جلب کرده است، به ویژه زمانی که همه‌گیری COVID-19 و اختلال دیجیتال، پیچیدگی مشکلات تجاری و فرآیندهای تصمیم‌گیری را بزرگ‌تر می‌کند. سازمان‌ها سعی دارند در دریایی از داده‌ها شناور بمانند. استفاده از هوش تصمیم به عنوان حلقه گمشده بین داده‌ها و تصمیم‌گیری بهبود یافته عمل می‌کند. حوزه‌هایی مانند خدمات مالی، مراقبت‌های بهداشتی و زنجیره تامین امروزه نیاز شدیدی به تصمیم‌گیری قابل اعتماد دارند و هوشمندی تصمیم می‌تواند آن‌ها را قادر سازد تا از داده‌های خود حداکثر استفاده را ببرند و پتانسیل هوش مصنوعی را بهینه کنند. هوش تصمیم‌گیری به عنوان راه‌حلی در حال ظهور است که می‌تواند پشتیبانی تصمیم، مدیریت تصمیم‌گیری و برنامه‌های کاربردی سیستم‌های پیچیده را به هم متصل کند. در این مطلب درباره هوش تصمیم، ویژگی‌های آن و... بحث کرده‌ایم.
هوش تصمیم گیری: چیست و چرا به آن نیاز است؟

آنچه در این مقاله میخوانید :

هوش تصمیم گیری (DI) یک دانش نسبتاً جدید است که اخیراً توجه صنعت را بیشتر به خود جلب کرده است، به ویژه زمانی که همه‌گیری COVID-19 و اختلال دیجیتال، پیچیدگی مشکلات تجاری و فرآیندهای تصمیم‌گیری را بزرگ‌تر می‌کند. سازمان‌ها سعی دارند در دریایی از داده‌ها شناور بمانند. استفاده از هوش تصمیم به عنوان حلقه گمشده بین داده‌ها و تصمیم‌گیری بهبود یافته عمل می‌کند. حوزه‌هایی مانند خدمات مالی، مراقبت‌های بهداشتی و زنجیره تامین امروزه نیاز شدیدی به تصمیم‌گیری قابل اعتماد دارند و هوشمندی تصمیم می‌تواند آن‌ها را قادر سازد تا از داده‌های خود حداکثر استفاده را ببرند و پتانسیل هوش مصنوعی را بهینه کنند. هوش تصمیم‌گیری به عنوان راه‌حلی در حال ظهور است که می‌تواند پشتیبانی تصمیم، مدیریت تصمیم‌گیری و برنامه‌های کاربردی سیستم‌های پیچیده را به هم متصل کند. در این مطلب درباره هوش تصمیم، ویژگی‌های آن و… بحث کرده‌ایم.

مطالعه بیشتر:  آشنایی با مهمترین شاخص‌های استراتژیک

 هوش تصمیم گیری چیست؟

هوش تجاری

برای اینکه از داده‌های خود بیشترین استفاده را ببرید و اطمینان حاصل کنید که اقداماتی را انجام می‌دهید به نفع کسب و کار شما است، باید فرآیندهای تصمیم گیری خود را توسعه دهید. وقتی روش‌های جدیدی را برای تعامل با داده‌های حیاتی کسب‌ و کار ترکیب می‌کنید، به سطح جدیدی از تصمیم‌گیری مبتنی بر داده می‌رسید که گارتنر آن را هوش تصمیم‌گیری می‌نامد، DI سبب می‌شود تیم‌ شما قادر باشد اقدامات قطعی را انجام دهد که منجر به نتایج کسب ‌و کار بهینه ‌شود.

گارتنر پیش‌بینی می‌کند که بیش از 33 درصد از سازمان‌های بزرگ، تا سال 2023 تحلیل‌گرانی خواهند داشت که هوش تصمیم‌گیری را تمرین خواهند کرد. این دانش چارچوبی را برای کمک به متخصصان داده‌ها و تحلیل‌ها در توسعه، مدل‌سازی، تراز، پیاده‌سازی، پیگیری و اصلاح مدل‌ها و فرآیندهای مرتبط با نتایج و عملکرد کسب و کار ارائه می‌کند.

DI، علم داده را در چارچوب مشکلات تجاری به کار می‌گیرد و با در نظر گرفتن رفتارهای ذینفعان در جهت تأثیرگذاری بر پذیرش و تصمیم گیری به دست می‌آید. اغلب، این تلفیقی از هوش تجاری، علم داده، مدیریت و مدل‌سازی تصمیم است.

مطالعه بیشتر: هوش تجاری چیست و چگونه به سازمانها سود می‌رساند؟

 ویژگی‌های هوش تصمیم‌گیری

ویژگی‌های هوش تصمیم‌گیری

 • رکن اصلی آن این است که تصمیم‌گیری‌ها به تصور ما از اینکه چگونه اقدامات منجر به نتایج می‌شود بستگی دارد.
 • DI شامل روش‌های مختلف تصمیم گیری مانند رویکردهای مبتنی بر قوانین به ML و AI
 • می‌توان از آن به عنوان راه حلی برای مشکلات تجاری در صنایع مختلف استفاده کرد.
 • به کاهش زمان و تلاش مرتبط با ایجاد، توسعه و استقرار منطق تجاری پیچیده کمک می‌کند.
 • به حل اختلافات بین شیوه‌های تصمیم‌گیری و ماهیت پیچیده شرایطی که در آن تصمیمات رخ می‌دهد کمک می‌کند.

 چرا هوش تصمیم گیری مهم است؟

دلایل اهمیت هوش تصمیم گیری

هوش تصمیم‌گیری به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که از هوش مصنوعی و داده‌ها برای تصمیم‌گیری سریع، دقیق و منسجم و رفع نیازها و مشکلات خاص در تجارت خود استفاده کنند. همچنین این اجازه را می‌دهد تا داده‌ها با یادگیری ماشین جمع آوری و مدل سازی شوند تا نتایج دقیقی برای تصمیم‌گیری تجاری بهینه، پیش بینی شود.

هوش تصمیم گیری، حذف کامل انسان‌ها از فرآیند تصمیم گیری نیست. DI در مورد توانمندسازی انسان‌ها با هوش مصنوعی و یک دید جامع‌تر و قابل دسترس‌تر از همه داده‌های کسب و کارشان است تا آن‌ها را قادر سازد بهترین تصمیم ممکن را بگیرند. علاوه بر این، شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا با استفاده از داده‌ها برای تصمیم‌گیری آگاهانه‌تر در هر سطح از شرکت، پردازش و پیش‌بینی کنند و در عین حال که نتایج تجاری را تغییر می‌دهد، دید بهتری نسبت به عملیات خود ایجاد می‌کند.

 • صرف نظر از اینکه چه تصمیمی می‌گیرید تحقیقات نشان می‌دهد که داده‌های بیشتر همیشه بهتر است.
 • 75 درصد از شرکت‌ها تا پایان سال 2024 از هوش مصنوعی عملیاتی مانند یادگیری ماشین و پردازش زبان طبیعی (NLP) استفاده خواهند کرد تا بینش قدرتمندی در مورد عملیات و زنجیره تامین ارائه کنند.
 • 33 درصد از سازمان‌های بزرگ تا سال 2023 از هوش تصمیم‌گیری، از جمله مدل‌سازی  برای کمک به تصمیم‌گیری استفاده خواهند کرد.
 •  IDC پیش‌بینی می‌کند که شرکت‌هایی که با DI پیشرفت نکرده‌اند، همان تأثیرات کسب ‌و کارهایی که دیر به اینترنت پیوسته‌اند، احساس خواهند کرد.

پذیرش گسترده هوش تصمیم‌گیری و افزایش استفاده از هوش مصنوعی در تصمیم‌گیری یک مورد «اگر» نیست، بلکه «وقتی که» است. DI برای اینکه به مهم‌ترین دسته نرم افزار برای یک نسل تبدیل شود و نحوه کار جهان را تغییر دهد؛ در حال رشد است. هر کسب ‌و کاری به هوشی نیاز دارد که از تک تک داده‌ها استفاده کند و از آن برای کمک به مردم در تصمیم‌گیری به روشی استفاده کند که قبلاً نمی‌توانستند.

مطالعه بیشتر: مدیریت عملکرد سازمانی به چه معناست؟

 تفاوت بین هوش تصمیم گیری و هوش مصنوعی (AI) چیست؟

هوش مصنوعی (AI)

هوش مصنوعی، تئوری و توسعه الگوریتم‌هایی است که می‌توانند وظایف خاصی را که به طور سنتی فقط انسان‌ها انجام می‌دادند، انجام دهد، مانند تصمیم‌گیری، پردازش زبان یا ادراک بصری. با این حال، هوش تصمیم یک کاربرد عملی هوش مصنوعی به طور خاص در فرآیند تصمیم گیری تجاری است. AI اقدامات توصیه شده‌ای را ارائه می‌دهد که به یک نیاز تجاری خاص پاسخ می‌دهد یا یک مشکل تجاری خاص را حل می‌کند. در حالی که DI همیشه تمرکز تجاری دارد و به تصمیم‌گیری تجاری در مقیاس سازمان‌ها در صنایع مختلف قدرت می‌دهد.

به عنوان مثال، یک هوش مصنوعی ممکن است الگوریتمی باشد که قادر به پیش‌بینی تقاضای آینده برای مجموعه خاصی از محصولات باشد. با این حال، تنها زمانی به «هوش تصمیم‌گیری» تبدیل می‌شود که یک تیم تجاری بتواند از یک رابط برای تصمیم‌گیری خرید و مدیریت سهام بر اساس این پیش‌بینی اولیه مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده کند.

 نمونه‌هایی از هوش تصمیم گیری

نمونه‌هایی از هوش تصمیم گیری

هوش تصمیم خارج از توصیفات نظری چگونه به نظر می‌رسد؟ چگونه می‌تواند بر کسب و کار تأثیر بگذارد؟ در ادامه به چند نمونه اشاره شده است:

1- موتورهای پیشنهادکننده

این ابزارها از تجزیه و تحلیل استفاده می‌کنند تا پیش بینی کنند که مشتریان چه محصولات یا خدماتی را می‌خواهند یا چه فیلم یا برنامه تلویزیونی را در آینده تماشا ‌کنند. این ابزارها به کاربر نهایی کمک می‌کند تا با زمینه تصمیم گیری کند.

2- بهینه سازی فروش

ابزارهای خودکار می‌توانند داده‌های مربوط به مشتریان احتمالی را تجزیه و تحلیل و به اولویت بندی سرنخ‌های فروش کمک کنند. از هوش تصمیم‌گیری برای درک و تمرکز بر فعالیت‌های فروش با تاثیر بالا، شناسایی فرصت‌ها استفاده کنید و حتی به نمایندگان اجازه دهید تا پیش بینی‌های فروش خود را در زمان واقعی به روز کنند. یا می‌توانید ببینید کدام معاملات در کسب و کار شما بیشتر در معرض خطر هستند، درآمد آینده را با استفاده از نرخ تبدیل تاریخی و زمان بسته شدن پیش بینی کنید، و این اطلاعات را به تیم‌هایی در خط مقدم که به آن نیاز دارند، برسانید.

3- قیمت گذاری

سیستم‌های خودکار می‌توانند قیمت‌ها را بر اساس آستانه داده‌ها تنظیم کنند. با حجم زیاد تراکنش‌ها، شرکت‌ها می‌توانند چارچوب‌های تصمیم‌گیری متعددی را برای آزمایش، تکرار و اصلاح فرآیندهای تصمیم‌گیری و مدل‌های هوش مصنوعی اعمال کنند. از برنامه‌های هوشمند برای تجزیه منابع و دریافت داده‌ها در سراسر سازمان استفاده کنید تا مطمئن شوید که به روزترین اطلاعات را در اختیار دارید. این امر به ویژه برای تجارت‌های سنگین از جمله خطوط هوایی و شرکت‌های داروسازی مفید است.

4- مدیریت استعداد

در طول فرآیند استخدام و ارزیابی کارمندان از هوش تصمیم‌گیری و برنامه‌های هوشمند استفاده کنید. بخش‌های منابع انسانی می‌توانند از برنامه‌های هوشمند برای ردیابی کارمندان بالقوه از طریق درخواست، مصاحبه و فرآیند استخدام استفاده کنند. همچنین می‌توان رضایت کارکنان فعلی را برای درک بهتر حفظ و پیش بینی نیازهای استخدامی آینده نظارت کرد.

5- مدیریت فروشگاه‌های خرده فروشی

از برنامه‌های هوشمند برای جمع‌آوری اطلاعات واقعی در مورد فروشگاه‌های خرده‌فروشی و عملکرد استفاده کرده تا بتوان تصمیمات هدفمندتری که بر عملکرد تأثیر می‌گذارد گرفته شود. به عنوان مثال، با ردیابی عملکرد فروشگاه‌های فردی در ارتباط با جمعیت شناسی مشتری و روندهای جغرافیایی، می‌توان با چابکی بیشتری واکنش نشان داد و تصمیمات و پیش بینی‌های دقیق‌تری گرفت.

به طور خلاصه آنچه که در این مقاله صحبت کردیم این بود که هوش تصمیم‌گیری انواع تکنیک‌های تصمیم‌گیری را با هوش مصنوعی (AI)، اتوماسیون، هوش تجاری (BI) و تصمیم‌گیرندگان آینده‌نگر ترکیب می‌کند تا تأثیر معناداری بر سازمان شما داشته باشد و به بازدهی بالاتری از داده‌ها و فناوری پیشرفته‌تان دست یابید. سرمایه گذاری، به شما این فرصت را می‌دهد تا اطلاعات عملی را جمع آوری کنید که تصمیمات مترقی‌تر را تقویت می‌کند. امروزه با DI، می‌توان بر اساس بیش از عملکرد گذشته تصمیم بگیرید و از داده‌ها و ابزارهای خود برای تجزیه و تحلیل روابط داده‌های ظریف استفاده کنید و سؤالاتی مانند «این تصمیم چه تأثیری بر شرکت من در سال آینده خواهد گذاشت؟» را بپرسید.

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر

داشبورد مدیریتی، معیارها و اطلاعات کلیدی را به صورت گرافیکی و قابل فهم نمایش می‌دهد. مدیران می‌توانند با استفاده از این داشبورد، به سرعت تصمیمات تاکتیکی و استراتژیک را بر اساس اطلاعات قابل اعتماد بگیرند.
آینده هوش مصنوعی (AI) امروزه به یک جنبه مهم تبدیل شده است. همین یک دهه پیش، فناوری هوش مصنوعی چیزی خارج از داستان علمی تخیلی به نظر می‌رسید. امروزه بدون اینکه متوجه باشیم از آن در زندگی روزمره استفاده می‌کنیم از تحقیقات هوشی گرفته تا تشخیص چهره و تشخیص گفتار و اتوماسیون. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین (M.L.) روش‌های محاسباتی سنتی را در اختیار گرفته ‌اند و تعداد صنایع را که عملیات روزانه خود را انجام می‌دهند تغییر داده است. از تحقیق و تولید گرفته تا نوسازی جریان‌های مالی و مراقبت‌های بهداشتی. هوش مصنوعی پیشرو همه چیز را در مدت زمان نسبتاً کوتاهی تغییر داده است. بنابراین، آینده هوش مصنوعی چیست؟
این سوال که هوش تجاری در فناوری اطلاعات چگونه جهت رشد و بهره وری استفاده می‌شود به عنوان یک سوال مهم امروزه مطرح است. سازمان‌ها حجم زیادی از داده‌ها را نگهداری و تجزیه و تحلیل می‌کنند. بخش‌های فناوری اطلاعات به سرعت در حال پر شدن از درخواست‌های گزارش دهی، آموزش و پشتیبانی کاربران هستند. ابتکارات هوش تجاری (BI) کلید کاهش حجم گزارش‌دهی موقت تحلیلگران، کاهش زمان پشتیبانی میز کار و افزایش امنیت داده‌های سازمان است. هوش تجاری فرآیند ذخیره سازی، دسترسی، تجزیه و تحلیل و تجسم داده‌ها برای اتخاذ تصمیمات تجاری بهتر است. BI و فناوری اطلاعات با مدیریت اطلاعات و داده‌ها سروکار دارند. هوش تجاری سلف سرویس به IT امکان می‌دهد به جای واکنش به هر درخواست گزارش و تماس پشتیبانی، فعال‌تر باشد و بر نظارت تمرکز کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از آخرین اخبار و اطلاعات یسناپارس مطلع شوید!

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن