جستجو
  • فروشگاه
  • تماس‌با‌ما
  • دمومحصولات
  • سوالات‌متداول
× Send

مشارکت کارکنان در سازمان چیست و چرا اهمیت دارد؟

کارمندانی که در کار خود مشارکت و روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند، می‌توانند یک محیط مشارکتی را ایجاد کنند که در آن افراد روابط قوی و معنی‌داری دارند. تشویق مشارکت کارکنان در سازمان در فرآیند برنامه ریزی و تصمیم گیری برای یک کسب و کار ممکن است رضایت کارکنان، سلامت روانی آنان و بهره وری و کارایی کسب و کار را بهبود بخشد. یادگیری نحوه ترویج مشارکت در محل کار می‌تواند برای یک سازمان تحول آفرین باشد. در این مقاله، مفهوم مشارکت کارکنان در سازمان را با تعریف، چرایی اهمیت و نکاتی در مورد چگونگی بهبود مشارکت در یک سازمان مورد بحث قرار داده ایم.
مشارکت کارکنان در سازمان چیست و چرا اهمیت دارد؟

آنچه در این مقاله میخوانید :

کارمندانی که در کار خود مشارکت و روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند، می‌توانند یک محیط مشارکتی را ایجاد کنند که در آن افراد روابط قوی و معنی‌داری دارند. تشویق مشارکت کارکنان در سازمان در فرآیند برنامه ریزی و تصمیم گیری برای یک کسب و کار ممکن است رضایت کارکنان، سلامت روانی آنان و بهره وری و کارایی کسب و کار را بهبود بخشد. یادگیری نحوه ترویج مشارکت در محل کار می‌تواند برای یک سازمان تحول آفرین باشد. در این مقاله، مفهوم مشارکت کارکنان در سازمان را با تعریف، چرایی اهمیت و نکاتی در مورد چگونگی بهبود مشارکت در یک سازمان مورد بحث قرار داده ایم.

مطالعه بیشتر: 4 مرحله اصلی چرخه مدیریت عملکرد کارکنان

مشارکت کارکنان چیست؟

مشارکت کارکنان

مشارکت کارکنان در سازمان فرآیندی است که کارکنان به طور فعال در تصمیم گیری یک سازمان یا کسب و کار درگیر می‌شوند. این در تضاد با مشاغل و محل‌های کاری است که در آن کارکنان از دستورات و درخواست‌های مدیران ارشد و رهبران پیروی می‌کنند. مشارکت شکلی از توانمندسازی کارکنان است که در آن کارکنان می‌توانند احساس کنند که در جهت گیری شرکت مشارکت می‌کنند و احساس مالکیت و تعلق به شرکت یا پروژه‌ای که در آن مشارکت دارند به دست می‌آورند. معمولاً اقدام و مشارکت جمعی، از جمله پروژه‌های گروهی، که در آن چندین کارمند با هم در یک ابتکار با یک هدف مشترک کار می‌کنند.

کارمندان در برخی از تصمیماتی که مدیران و رهبران شرکت معمولاً ممکن است به عنوان بخشی از فرآیند اتخاذ کنند، مشارکت می‌کنند یا مسئولیت آن‌ها را بر عهده می‌گیرند. این امر می‌تواند به معنای اجرای طرح ‌های پیشنهادی کارکنان، مشاوره ‌ها، انجمن‌های باز با مدیران باشد که در آن رهبران، کارکنان را تشویق به ارائه ایده‌ها می‌کنند، یا گروه‌های کاری و پروژه‌هایی که مدیران مسئولیت را به گروهی از کارکنان واگذار می‌کنند. کارمندان می‌توانند مسئولیت تصمیم گیری در مورد برنامه‌های پاداش کارکنان، مزایا، آموزش، برنامه ریزی مناسبت‌های اجتماعی یا دستورالعمل‌ها و مقررات اداری را بر عهده بگیرند. رهبران همچنین ممکن است بخواهند کارکنان را در تصمیم گیری‌های تجاری، از جمله بودجه بندی، هدایت استراتژیک، تیم سازی و برنامه ریزی برای آینده مشارکت دهند.

مطالعه بیشتر: همکاری چگونه باعث افزایش بهره‌وری در سازمان می‌شود؟

چرا مشارکت کارکنان در سازمان مهم است؟

اهمیت مشارکت کارکنان

تشویق کارکنان به مشارکت در فعالیت‌ها و تصمیمات تجاری می‌تواند ابزار ارزشمندی برای بهبود رضایت و حفظ کارکنان و ایجاد یک شرکت مولد و کارآمد باشد. برخی از مزایای مشارکت به شرح زیر است:

1-افزایش شادی کارکنان

یکی از مزایای اصلی طرح‌های مشارکت کارکنان در سازمان، افزایش احساس رضایت است که برای کارکنان به ارمغان می‌آورد. کارمندان بیشتر در کار خود احساس ارزشمندی، شادی و رضایت می‌کنند. طرح ‌های مشارکت می‌‌تواند به کارکنان کمک کند تا در سازمان و فعالیت‌‌های تجاری آن احساس تعلق داشته باشند و رهبران برای نظر و مشارکت آن ‌ها ارزش قائل باشند.

مطالعه بیشتر: راهکارهای ایجاد فرهنگ بازخورد در سازمان

2-سلامت روان بهتر

سلامت روان بهتر می‌تواند یک نتیجه مثبت قابل توجه از طرح‌های مشارکت کارکنان در سازمان باشد. اگرچه سلامت روان ممکن است یکی از محرک‌های اصلی برای ایجاد عناصر مشارکتی در یک سازمان نباشد، اما اگر کارکنان به طور فعال در تصمیم گیری مشارکت داشته باشند، طبیعتاً استرس کمتر و در محل کار احساس آرامش بیشتری خواهند داشت. مشارکت همچنین می‌تواند به کارکنان کمک کند تا روابط بهتری با همکاران برقرار کنند. در نتیجه این امر به بهبود سلامت روانی کارکنان نیز کمک خواهد کرد.

مطالعه بیشتر: بررسی موثرترین روش‌های توسعه کارکنان

3-ارتباط باز

برنامه‌های مشارکت کارکنان در سازمان می‌توانند ارتباطات قوی‌تر و بازتر بین کارکنان و مدیران را تشویق کنند. کارمندانی که در یک عنصر مشارکتی کار خود شرکت می‌کنند، با ارائه نظرات خود به همکاران احساس راحتی بیشتری کرده و با اعتماد به نفس بیشتری با مدیران و رهبران کسب و کار ارتباط برقرار می‌کنند. این امر به ایجاد یک فرهنگ کاری کمک می‌کند که در آن همه صدا داشته باشند و خطوط ارتباطی از بالا به پایین باز باشد.

مطالعه بیشتر: راه‌های توانمندسازی کارکنان در محل کار

4-حفظ کارکنان

داشتن کارکنان راضی و متعهد منجر به افزایش حفظ کارکنان می‌شود. مشارکت کارکنان در سازمان می‌ تواند به کسب ‌و کارها کمک کند تا مشکلات مربوط به جابجایی و حفظ کارکنان را حل و تیم ‌هایی بسازد که برای مدت طولانی ‌تری در کنار هم بمانند تا زمانی که فرآیندهای تجاری آن‌ها را از تصمیم ‌گیری و تاثیر حذف کند. اگر احساس می‌کنید که تیم شما برای شما ارزش قائل است و روابط قوی با گروهی از کارمندان یا یک تیم برقرار کرده اید، احتمال اینکه در جاهای دیگر به دنبال کار بگردید بسیار کمتر است.

5-بهره وری بیشتر

تمام مزایای ذکر شده در بالا می‌تواند ترکیب شود تا نیروی کار و شرکت سازنده‌تری ایجاد کند. کارمندانی که احساس شادی، سلامت، ارزشمندی و مشارکت دارند، با ارتباطات باز و روابط واقعی در محل کار، احتمالاً در کار خود سازنده خواهند بود. کارکنان همچنین می‌توانند در طرح ‌های مشارکتی برای بررسی و ساده ‌سازی فرآیندهای تجاری و شیوه ‌های کاری برای بهبود خروجی شرکت و ایجاد یک محیط مثبت و حمایتی همکاری کنند.

مطالعه بیشتر: راهکارهای افزایش بهره وری کارکنان

6-بهبود در کیفیت

به طور مشابه، مشارکت کارکنان در سازمان می‌تواند منجر به بهبود کیفیت خروجی یک شرکت شود. کارکنان راضی و متعهد می‌توانند علاوه بر بهره وری و تولید بیشتر، کار و محصولات با کیفیت بالاتر را ارائه دهند. کانال‌‌های ارتباطی باز و احساس مالکیت در فرآیند کسب ‌و کار می‌‌تواند منجر به افزایش غرور و سرمایه‌گذاری شخصی کارکنان در کارشان شود.

نحوه افزایش مشارکت کارکنان

نحوه افزایش مشارکت کارکنان

اگر علاقه مند به معرفی عناصر و ابتکارات مشارکت کارکنان در سازمان هستید، گزینه‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا محیط کار مشارکتی‌تری ایجاد و تغییراتی به وجود آورید که کنترل و مشارکت بیشتری را برای کارکنان در عناصر مختلف اداره کسب و کار فراهم می‌کند. در ادامه چند مرحله اساسی برای افزایش مشارکت در میان تیم شما آمده است:

1-ایجاد گروه‌های کاری برای فعالیت‌های تجاری خاص

گروه‌های کاری راهی ایده آل برای شروع تشویق کارکنان به مشارکت در فعالیت‌های تجاری هستند. شما می‌توانید گروه‌های کاری را برای عناصر مختلف کسب و کار ایجاد کنید و از شرکت کنندگان دعوت کنید یا تیم‌هایی را انتخاب کنید تا مسئولیت هر حوزه کاری را بر عهده بگیرند. گروه ‌های کاری می‌ توانند مسئولیت یک پروژه خاص را بر عهده بگیرند، سیاست‌‌ها و رویه ‌های شرکت را بررسی یا به توسعه استراتژی کسب ‌و کار کمک کنند.

مطالعه بیشتر: اهمیت و انواع ایجاد راه‌های انگیزه دادن به کارمندان

2-یک برنامه پیشنهادی کارکنان را معرفی کنید

برنامه‌های پیشنهادی کارمندان می‌توانند صدایی را برای کارمندان فراهم کنند و به آن‌ها کمک کنند تا احساس کنند تیم مدیریت برای نظرات آن‌ها ارزش قائل است. موفقیت برنامه‌های پیشنهادی بستگی به میزان جدی گرفتن پیشنهادات توسط مدیریت و قابل مشاهده بودن تغییراتی دارد که به دلیل اجرای تغییرات رخ داده است. یک برنامه پیشنهادی که به ندرت یا هرگز منجر به تغییر معنی‌ دار نمی‌‌شود، می‌‌تواند نیروی کار ضعیف ‌تر و بی‌‌انگیزه‌‌تری ایجاد کند، بنابراین زمانی را برای رسیدگی به پیشنهادات در جلسات تیم اختصاص دهید و پیشنهادهایی را برای پذیرش یا بررسی بیشتر انتخاب کنید.

3-ارتباط کارکنان با مدیران را افزایش دهید

افزایش ارتباطات کارکنان و زمان صرف شده رو در رو با مدیران می‌تواند به کارکنان کمک کند تا احساس کنند می‌توانند بر اداره یک کسب و کار یا سازمان و تصمیمات کلیدی رهبران تأثیر بگذارند. ایجاد فرهنگی که در آن مدیران در دسترس و آماده گفتگو با کارکنان باشند، برای یک محل کار سالم و کارآمد حیاتی است. اختصاص زمانی برای دسترسی مدیران به کارکنان در همه سطوح، اطمینان از مشارکت مدیریت در رویدادهای اجتماعی و ترویج یک محیط کاری با برنامه باز به جای اینکه مدیران دفاتر خصوصی را اشغال کنند، همگی می‌توانند در این زمینه کمک کنند.

مطالعه بیشتر: راه کارهای مدیریت عملکرد به منظور افزایش تعهد کارکنان

4-جلسات بررسی به طور منظم برگزار کنید

برگزاری جلسات به طور منظم

جلسات بررسی منظم می‌تواند به کارمندان کمک کند که در جهت گیری استراتژیک و فرآیند تصمیم گیری کسب و کار مشارکت بیشتری داشته باشند. جلسات بررسی فرصتی برای تأمل در اولویت‌های شرکت، اقدامات آتی و ساختار سازمان است. ممکن است بخواهید جلسات بررسی را به عنوان یک انجمن باز برای کارمندان ایجاد کنید تا در مورد آینده شرکت بحث کنند یا آن‌ها را حول یک عنصر خاص از تجارت، یک پروژه خاص یا یک دوره زمانی از پیش تعریف شده ساختار دهید. جلسات بررسی می‌تواند یک محیط باز باشد که در آن مدیران به نظرات کارمندان در همه سطوح گوش می‌دهند.

5-انتقال کنترل فعالیت‌ها و تصمیمات تجاری خاص

یک راه پیشرو برای افزایش مشارکت کارکنان در سازمان این است که کنترل عناصر خاصی از کسب و کار یا تصمیمات خاص را به کارمندان یا گروه‌های کاری واگذار کنیم. این سطح از کنترل و مالکیت می‌تواند الهام بخش همکاران باشد و به آن‌ها کمک کند که واقعاً در کسب و کار مشارکت داشته باشند و سرمایه گذاری کنند. عناصر و تصمیماتی که تحویل می‌دهید ممکن است به نوع و اندازه کسب و کار و نوع گروه کاری در سازمان بستگی داشته باشد. این امر می‌تواند شامل مسئولیت انتخاب و سازماندهی برنامه‌ها و فرصت‌های آموزشی، مسئولیت توسعه برنامه‌های مزایا و پاداش یا مدیریت بودجه و برنامه فعالیت‌های اجتماعی باشد.

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر

ارزیابی عملکرد کارکنان از مهمترین سازه های مورد بحث در پژوهش‌های مدیریتی است و بدون شک مهم‌ترین معیار سنجش موفقیت در شرکت‌های تجاری به حساب می‌آید ارزیابی عملکرد به معنای اطمینان از مطابقت عمکرد با برنامه و مقایسه عملکرد واقعی با اهداف از قبل تعیین شده می باشد.
بررسی مدیریت عملکرد کارکنان در هر سازمانی از اهمیت بسزایی برخورد هست و تنها زمانی کاربردی هست که به صورت اصولی انجام گیرد . فرآیند مدیریت عملکرد سیستماتیک همانطور که فواید بسیاری را به همراه دارد ، چالش هایی هم به همراه دارد که برخی از چالش های مدیریت عملکرد را می توان پیش از اجرا از بین برد
برای مدیریت موفق در انواع سازمان‌ها بصیرت به معنای تجسم مثبت از آینده و در کنار آن شناخت کافی و تنظیم برنامه‌های بلند مدت و همه جانبه جهت آینده مطلوب ضروری است. این مولفه از عوامل اثربخشی سازمان هاست. برخورداری مدیران از بصیرت مدیریتی، توجه به چشم انداز استراتژیک، تفکر استراتژیک، استفاده از برنامه ریزی استراتژیک در سازمان‌ها می‌تواند زمینه ساز ایجاد آینده ی مطلوب در نظام سازمان شود. در این مطلب سعی شده است مفهوم بصیرت در مدیریت و ضرورت برخورداری مدیران از آن مورد بررسی قرار داده ایم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از آخرین اخبار و اطلاعات یسناپارس مطلع شوید!

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن