جستجو
  • فروشگاه
  • تماس‌با‌ما
  • دمومحصولات
  • سوالات‌متداول
× Send

همکاری چگونه باعث افزایش بهره‌وری در سازمان می‌شود؟

برداشتن گام‌هایی برای بهبود بهره‌وری سازمان شامل ایجاد انگیزه در کارکنان و ارائه بهترین ابزار ممکن برای انجام کارشان است. اصول بهره وری می‌تواند به عنوان طرح اولیه برای یک شرکت نوپا و همچنین سازمان‌های غیرانتفاعی که به دنبال افزایش اشتیاق داوطلب هستند، عمل کند. هر کسب و کار موثر و موفقی اهمیت بهره وری در محل کار را درک می‌کند. بهره وری می‌تواند به شرکت در افزایش و استفاده از ظرفیت نیروی انسانی خود کمک کند. اکثر شرکت‌های مولد دارای کارکنان شاد و سالم بوده که اساس یک سازمان موفق هستند.
همکاری چگونه باعث افزایش بهره‌وری در سازمان می‌شود؟

آنچه در این مقاله میخوانید :

برداشتن گام‌هایی برای بهبود بهره‌وری سازمان شامل ایجاد انگیزه در کارکنان و ارائه بهترین ابزار ممکن برای انجام کارشان است. اصول بهره وری می‌تواند به عنوان طرح اولیه برای یک شرکت نوپا و همچنین سازمان‌های غیرانتفاعی که به دنبال افزایش اشتیاق داوطلب هستند، عمل کند. هر کسب و کار موثر و موفقی اهمیت بهره وری در محل کار را درک می‌کند. بهره وری می‌تواند به شرکت در افزایش و استفاده از ظرفیت نیروی انسانی خود کمک کند. اکثر شرکت‌های مولد دارای کارکنان شاد و سالم بوده که اساس یک سازمان موفق هستند.

همه ما در سازمان‌ها افرادی را می‌شناسیم که سرشار از هوش و نبوغ هستند، اما با روش‌های اشتباه مدیریتی این هوش و نبوغ نادیده گرفته می‌شود و در راستای اهداف سازمان به کار گرفته نمی‌شود. در این مقاله توضیح می‌دهیم که چطور یک نظام مدیریت عملکرد کارکنان باعث می‌شود کارکنان به درستی ارزیابی شده و در راستای اهداف سازمان گام بردارند. اگر تمایل دارید به جای خواندن این مقاله نسخه صوتی آن را بشنوید می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید

نسخه صوتی

پادکست کلینیک مدیریتپل کروگمن” برنده جایزه نوبل اقتصاد یک جمله‌ی معروف دارد که می‌گوید بهره‌وری در سازمان همه چیز نیست اما در طولانی مدت تقریباً همه چیز است. اینجاست که متوجه می‌شویم موضوع بهره‌وری خیلی جدی است. از گذشتۀ دور تا امروز بهره‌وری در نگاه کلان نقش بسیار مهمی در کیفیت زندگی بشر داشته است، وقتی بهره‌وری سالانه سه درصد رشد دارد استانداردهای زندگی هر نسلی را دو برابر می‌کند، این به این معنی است که هر نسل دو برابر والدینشان ثروت دارند، حالا تصور کنید که بهره‌وری فقط یک درصد رشد داشته باشد سه نسل طول می‌کشد که استانداردهای زندگی دو برابر شود و در این فرآیند مردم زیادی نسبت به والدینشان ثروت کمتری خواهند داشت، سهم‌شان از همه چیز کمتر خواهد بود، دسترسی کمتری به تحصیلات، ویتامین‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ها، واکسیناسیون و به همه‌چیز  خواهند داشت و همۀ این مشکلات ریشه در بحران بهره‌وری دارد. پس باید به بهره‌وری در سازمان به چشم یک شاخص کلان اقتصادی نگاه کنیم که تک تک افراد جامعه در آن سهیم هستند. به این جمله توجه کنید: به لطف همکاری، “کل” ارزش بیشتری از “جمع اجزاء” دارد. شاعرانه نیست، فیلسوفان هم نیست، ریاضیات است، می‌توانیم نتیجه بگیریم که معجزه همکاری، انرژی و هوش را در اقدامات بشر چند برابر می‌کند و اینجاست که به سه‌گانه کلیشه‌ای و مقدس شفافیت، اندازه‌گیری و پاسخگو بودن می‌رسیم.

مطالعه بیشتر: آشنایی با امکانات نرم افزار مدیریت عملکرد سازمانی

 شفافیتشفافیت

گزارش‌های مدیریتی پر از شکایت درباره عدم شفافیت، عدم تطابق حسابرسی‌ها و تشخیص‌های مشاوره‌ای است.  برای اینکه بهره‌وری در سازمان بالاتری داشته باشیم باید در سازمان شفافیت ایجاد کنیم. اینکه نقش هر فرد در سازمان و رسیدن به هدفش مشخص باشد تقریباً نیمی از مسیر موفقیت سازمان محسوب می‌شود، برخی سازمان‌ها هستند که وقتی یک کارمند را در یکی از معاونت‌های اصلی آن سازمان صدا می‌زنید و از او می‌خواهید تأثیر وجودی خودش را در موفقیت سازمان بیان کند حرفی برای گفتن ندارد.

مطالعه بیشتر: راه حل‌های هوش تجاری در رشد سازمان

 پاسخگو بودنارزیابی کارکنان

 ما مدام تلاش داریم پاسخگویی را گردن دیگران بیندازیم. چه کسی مسئول این فرایندها است؟ ما به دنبال فردی هستیم که پاسخگوی این فرایند باشد. اما نظام پاسخگویی فقط یک بخش مکمل در رسیدن به موفقیت و بهره‌وری در سازمان بالا است. آیا هدف واقعی این است که فقط به دنبال شخص گناهکار در صورت عدم موفقیت باشیم؟ در این صورت ما سازمان‌هایی را خلق می‌کنیم که قادر به شکست خوردن باشند؛ اما به روشی فرمان بردارانه. طوریکه در هنگام شکست شخصی را داشته باشیم که به وضوح پاسخگو باشد و پاسخگویی در حین شکست را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

پاسخگو بودنارزیابی کارکنان

مطالعه بیشتر: مدیریت عملکرد کارکنان

 اندازه‌گیری

کسب موفقیت با اندازه‌گیری میسر می‌شود اما همکاری را چطور می‌شود اندازه‌گیری کرد؟ در این شرایط همه چیز خیلی پیچیده می‌شود چون در این همکاری خیلی چیزها دخیل است؟ و این را هم باید از خود بپرسیم که اصلا چرا یک فرد باید در همکاری با بقیه نهایت تلاش‌اش را بگذارد در صورتی که نتیجه به نفع همه است؟ اینجاست که نظام‌های ارزیابی عملکرد کارکنان و سازمان به هم گره می‌خورند و نیاز داریم هردو بعد را در سازمان بررسی کنیم. شفافیت پاسخگو بودن و اندازه‌گیری زمانی موثر بودند که دنیا ساده‌تر بود اما امروزه کسب و کارها خیلی پیچیده‌تر شده، امروزه جذب و نگهداری مشتریان و تأیید عملکرد از جانب سازمان‌های بالادستی و مدیران نیاز به استفاده از رویکرد‌های پیچیده‌تر و علمی‌تر را دارد، حتی مشاهده شده که سازمان‌ها راه را اشتباه رفتند و به اشتباه نظام‌های غیر علمی و غیرمتعارف را برای سازمان خودشان انتخاب کردند که به معنای واقعی هدر رفت زمان و هزینه بوده، این روش‌ها شرایط را پیچیده‌تر کرده و فهم درست آسیب‌ها و عارضه‌ها را بالا برده است.

 چگونه می‌توان بهره وری را در یک سازمان افزایش داد؟

چگونه می‌توان بهره وری را در یک سازمان افزایش داد؟

1.یکی از راه‌های افزایش بهره وری در سازمان این است که اهداف کوتاه مدت و بلندمدت سازمان خود و یک چارچوب زمانی معقول برای دستیابی به آن اهداف را فهرست کنید. یک روش کیفی و کمی برای اندازه گیری پیشرفت انتخاب کنید. از پرسنل دخیل در این فعالیت‌ها دعوت کنید. کمیته‌های داخلی را تعیین کنید تا مشخص کنند که چه منابعی در حال حاضر در دسترس هستند و چه چیزهایی هنوز برای دستیابی به اهداف مشخص مورد نیاز است.

2.دومین راه برای افزایش بهره وری در سازمان بررسی عملکرد کارکنان برای اندازه گیری اینکه آیا کارگران استانداردهای صنعت را رعایت می‌کنند یا خیر می‌باشد. در صورت لزوم، آموزش بیشتری ارائه دهید یا به کارگران مسئولیت و نقش رهبری بیشتری اختصاص دهید.

3.سومین راه برای افزایش بهره وری در سازمان این است که کارها را ساده، ادغام، به روز رسانی، برون سپاری یا حذف کنید تا در زمان و هزینه شرکت خود صرفه جویی کنید. تکنولوژی قدیمی را جایگزین کنید. در صورت لزوم، یک مشاور خارجی بیاورید که بتواند عملیات شما را به طور عینی ارزیابی کند.

4.برای ایجاد محیطی مثبت در محل کار و رسیدگی به شایعات و اضطراب‌هایی که مانع از بهره‌وری می‌شوند، آشکارا ارتباط برقرار کنید. اینکار موجب افزایش بهره وری در سازمان می‌شود. مسائل روحی را اصلاح کنید تا کارکنانی که منفی، پارانوئید یا مقاوم در برابر هر نوع تغییری هستند، مانع از دستیابی همکارانشان به پتانسیل خود یا اعتماد به تصمیمات خط مشی تعیین شده توسط مدیریت نشوند.

5.مشوق‌هایی مانند زمان انعطاف‌پذیر، پاداش‌ها و مرخصی‌های پولی که ابتکار بهره‌وری در سازمان را تشویق می‌کنند و همچنین همه را در فرآیند انجام بهتر مشارکت می‌دهد. به کارکنان برای تلاش‌هایشان پاداش دهید و تقویت کنید که موفقیت سازمان به دلیل سطح تعهدی قوی است که از خود نشان داده‌اند.

6.سود مشتری: بهره وری در سازمان اغلب به خدمات و تعامل خوب با مشتری تبدیل می‌شود. این تجربه کلی، کلید جلب رضایت مشتریان است و تقریباً همه شرکت‌های با بهره‌وری بالا از آن برای به دست آوردن وفاداری مشتری استفاده می‌کنند. زمانی که مشتری به کسب و کار شما وفادار باشد، تجربیات خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارد که این مزیت بازاریابی ناشی از سطوح بالای بهره وری است.

7.شرکت: کارمندان، خود یک سرمایه گذاری هستند و مانند هر سرمایه گذاری باید بازدهی سالم یا ارزشمندی برای شرکت داشته باشند. بنابراین، زمانی که کارمندان دارای بهره وری بالایی هستند، شرکت در وهله اول به اهداف خود یعنی سرمایه گذاری روی آن‌ها دست می‌یابد. بهره وری در سازمان همچنین به ایجاد انگیزه در فرهنگ محیط کار و تقویت اخلاقیات کمک می‌کند و محیط شرکت بهتری را ایجاد می‌کند.

شرکت کارمندان خود یک سرمایه گذاری هستند

8.نیروی کار: اغلب اوقات، زمانی که یک سازمان بهره‌وری بالایی دارد، در نهایت موفق می‌شود. و به همین دلیل، مشوق‌هایی در اختیار کارکنان قرار می‌گیرد. اینها شامل افزایش حقوق، پاداش، بیمه درمانی و غیره است. این کار باعث ایجاد انگیزه در کارمندان می‌شود و فرصت‌های شغلی بیشتری را با رشد شرکت به آن‌ها می‌دهد. بهره وری در سازمان یکی از جنبه‌های مهم هر شرکتی است و وقتی مدیریت ارشد این مفهوم را درک کند، موفقیت در گوشه و کنار نمایان خواهد شد. با این حال، اگر شرکت شما انگیزه‌ای برای افزایش بهره وری به شما نمی‌دهد، ممکن است بخواهید به دنبال شغل دیگری بگردید زیرا رگ حیات شرکت شما در حال اتمام است.

مطالعه بیشتر: ارزیابی عملکرد کارکنان

یادمان باشد که اجرای اصولی و علمی فرایند‌های استقرار نظام بهره‌وری در سازمان و ارزیابی عملکرد موضوعی نیست که سلیقه‌ای انجام شود و نیاز به مطالعه دارد و باید از نظر کارشناسان و دست‌اندرکاران بی‌طرف تغذیه شود. همه ما در سازمان افرادی را می‌شناسیم که سرشار از هوش و نبوغ هستند، با روش‌های اشتباه نباید به کار و فعالیت آنها آسیب بزنید. لازمه رشد و بهره‌وری در سازمان و تعالی سازمان‌ها همکاری و تعهد و نگاه مثبت به رویکردهای علمی مدیریت عملکرد است.  ما نباید جزو سازمان‌هایی باشیم که هوش بشری را تلف می‌کند. وقتی آدم‌ها همکاری نمی‌کنند چارچوب ذهنی نگرش و شخصیتی را مقصر ندانید، به شرایط کاری نگاه کنید آیا همکاری کردن یا نکردن واقعا به نفع فردی آنهاست؟ اگر وقتی همکاری می‌کنند از لحاظ فردی بدتر هستند چرا همکاری کنند؟ وقتی شخصیت آنها را سرزنش می‌کنید به جای شایسته سالاری، بی‌عدالتی را به ناکارآمدی اضافه می‌کنیم و اینجاست که نقش مدیریت پررنگ می‌شود. شما هم اگر مدیریت یک مجموعه را به عهده دارید و تاکنون با مزایای نظام مدیریت عملکرد کارکنان آشنایی نداشتید توصیه می‌کنیم به لینک زیر مراجعه کنید.

 نرم‌افزار مدیریت عملکرد کارکنان تسما

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر

شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) از پرکاربردترین ابزارها برای اندازه‌گیری پیشرفت به‌سوی اهداف تجاری هستند. شاخص‌های کلیدی عملکرد مانند نقطه مرجعی برای پیگیری اقدامات عملیاتی مختلف عمل می‌کنند و به سازمان‌ها اجازه نظارت فعال بر سلامت کلی کسب‌وکار خود را می‌دهند.
مدیریت عملکرد به مجموعه اقدامات و فرآیندهایی اشاره دارد که به منظور اندازه‌گیری، ارزیابی و بهبود عملکرد کارکنان انجام می‌شود. این فرآیند شامل تعیین اهداف و استانداردهای عملکرد، ارزیابی عملکرد کارکنان، ارائه بازخورد و پیشنهادات به کارکنان برای بهبود عملکرد، و اتخاذ اقدامات اصلاحی برای بهبود عملکرد می‌شود.
مدیریت عملکرد کارکنان یک رویکرد استراتژیک برای ایجاد و حفظ بهبود عملکرد کارکنان است که منجر به افزایش کارایی شرکت‌ها می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از آخرین اخبار و اطلاعات یسناپارس مطلع شوید!

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن