جستجو
  • فروشگاه
  • تماس‌با‌ما
  • دمومحصولات
  • سوالات‌متداول
× Send

تنظیم استراتژی موفق به منظور تخصیص پاداش کارکنان

پاداش کارکنان ترکیبی از حقوق، دستمزد و مزایایی است که کارکنان در ازای انجام یک کار خاص دریافت می‌کنند. این پرداختی می‌تواند شامل حقوق سالانه یا دستمزد ساعتی همراه با پرداخت پاداش، مزایا و مشوق‌ها باشد. نوع دیگر پاداش‌ها شامل کمک‌های بازنشستگی و بیمه کوتاه مدت از کار افتادگی است. جمع آوری یک بسته جامع پاداش کارکنان و مزایا می‌تواند سخت باشد. چرا که این بسته نه تنها باید از مزایای حقوقی کارمندان پیروی کند، بلکه باید قابل رقابت با سایر شرکت‌ها بوده به طوریکه که کارمندان با استعدادی را جذب و حفظ کرده که این امر می‌تواند به پیشرفت کسب ‌وکار شما کمک کند. در این مقاله در مورد انواع و مزایای پاداش‌ کارکنان صحبت خواهیم کرد.
تنظیم استراتژی موفق به منظور تخصیص پاداش کارکنان

آنچه در این مقاله میخوانید :

پاداش کارکنان ترکیبی از حقوق، دستمزد و مزایایی است که کارکنان در ازای انجام یک کار خاص دریافت می‌کنند. این پرداختی می‌تواند شامل حقوق سالانه یا دستمزد ساعتی همراه با پرداخت پاداش، مزایا و مشوق‌ها باشد. نوع دیگر پاداش‌ها شامل کمک‌های بازنشستگی و بیمه کوتاه مدت از کار افتادگی است. جمع آوری یک بسته جامع پاداش کارکنان و مزایا می‌تواند سخت باشد. چرا که این بسته نه تنها باید از مزایای حقوقی کارمندان پیروی کند، بلکه باید قابل رقابت با سایر شرکت‌ها بوده به طوریکه که کارمندان با استعدادی را جذب و حفظ کرده که این امر می‌تواند به پیشرفت کسب ‌وکار شما کمک کند. در این مقاله در مورد انواع و مزایای پاداش‌ کارکنان صحبت خواهیم کرد.

مطالعه بیشتر: ارزیابی عملکرد کارکنان به چه معناست ؟

 مقدمه

ارزیابی عملکرد کارکنان

پاداش چیست و آیا این کلمه دیگری برای دستمزد یا حقوق است؟ تعریف پاداش کارکنان عبارت است از هرگونه پول یا مزایایی که در ازای کار به کارمند پرداخت می‌شود. از دیدگاه کارمندان، پاداش تمام چیزی است که آن‌ها برای کاری که انجام می‌دهند دریافت می‌کنند. کسب ‌و کارهای مختلف به روش‌های متفاوتی به کارکنان خود پاداش می‌دهند. برخی از کارمندان فقط دستمزد می‌گیرند. سایر کارمندان حقوق پایه و سپس پاداش یا پورسانت دریافت می‌کنند. در موارد خاص، پاداش می‌تواند شامل مواردی مانند اختیار خرید سهام، خودروهای شرکتی یا حتی مسکن باشد.

 دسته بندی اصلی انواع پاداش کارکنان کدام موارد هستند؟

پرداخت پایه

وقتی یک شرکت حقوق و دستمزد را به عنوان حقوق پایه فهرست می‌کند، به طور کلی به این معنی است که هم درآمد ثابت و هم درآمد متغیر را پرداخت می‌کند. اکثر موقعیت‌های دارای حقوق پایه دارای نوعی پاداش متغیر هستند که بالاتر و فراتر از حقوق پایه پرداخت می‌شود. این نوع پاداش کارکنان می‌تواند براساس فروش یک کارمند، بخش یا حتی خود شرکت باشد. دستمزد پایه در مشاغل فروشندگی که حقوق پایه پایین است بسیار رایج است و کارمند می‌تواند با افزایش فروش، خود حقوق خود را افزایش دهد.

مطالعه بیشتر: راهکارهای افزایش بهره وری مدیریت عملکرد کارکنان

کمیسیون

مدیریت عملکرد کارکنان

هنگامی که یک کارمند بر اساس کارمزد پاداش دریافت می‌کند، بر طبق اقدام کارمند به آن‌ها نرخ توافقی داده می‌شود. اغلب اوقات، کمیسیون براساس فروش است.

پرداخت اضافه کاری

اضافه کاری به کارکنانی تعلق می‌گیرد که بیش از 40 ساعت در هفته کار می‌کنند. این نوع دستمزد می‌تواند بحث برانگیز باشد. زیرا نظارت بر کارگرانی که ساعتی دستمزد می‌گیرند بسیار سخت است. کارمندان ساعتی مجبورند در ساعت مشخصی وارد و خارج شوند و اگر ساعات کاری آن‌ها بیشتر از 40 باشد، با نرخ بالاتری برای آن زمان حقوق دریافت می‌کنند. کارمندان حقوق بگیر فنی نیز باید تحت قوانین اضافه کاری قرار گیرند، اما از آنجایی که آن‌ها برای زمان پیگیری نمی‌شوند، بیشتر کارمندان حقوق بگیر فنی حقوق اضافه کاری دریافت نمی‌کنند.

جوایز/ تقسیم سود

جایزه مقدار یا درصد تعیین شده‌ای است که براساس اهداف به دست آمده است. پاداش‌ها با پورسانت‌ها متفاوت هستند. زیرا معمولاً بالاتر و فراتر از حقوق معمولی یک کارمند پرداخت می‌شوند. جوایز ممکن است به صورت فردی برای رسیدن به اهداف یا اهداف مورد توافق پرداخت شود. برخی از شرکت‌ها براساس عملکرد کلی شرکت به صورت درصدی پاداش می‌دهند. مشارکت در سود نوعی پاداش کارکنان است که بر اساس عملکرد و سود شرکت در یک سال یا یک چهارم به کارکنان داده می‌شود. تقسیم سود معمولاً درصدی از سود دوره است که بین کارکنان واجد شرایط تقسیم می‌شود.

مطالعه بیشتر: مدیریت عملکرد سازمانی به چه معناست ؟

گزینه‌های سهام

یکی از راه‌هایی که یک شرکت می‌تواند به کارکنان خود پاداش بدهد، گزینه‌های سهام شرکت است. اگر یک شرکت به صورت عمومی معامله شود، آن‌ها می‌توانند سهام خاصی از شرکت را به عنوان بخشی از بسته پاداش کارکنان خود در نظر بگیرند. گزینه‌های سهام به عنوان روشی جذاب برای ترغیب کارمندان به عملکرد بیشتر در جهت بهبود شرکت در نظر گرفته می‌شود در حالی که نیازی به پرداخت نقدینگی ندارند.

کمک هزینه‌ها

کمک هزینه‌ها یک روش پاداش است که به کارکنان برای هزینه کارهایی مانند حمل و نقل، مسکن یا غذا پرداخت می‌شود.

 استراتژی پاداش چگونه باید باشد؟

شاخص‌های استراتژیک پرداخت به کارمندان

استراتژی پاداش کارکنان باید مقرون به صرفه، ساختارمند و رقابتی منطقی باشد. استراتژی پاداش شما باید به گونه‌ای طراحی شود که شرایط منحصر به فرد کسب و کار شما را به بهترین نحو برآورده کند. به عنوان یک استارتاپ، ممکن است نتوانید با شرکت‌های بزرگ در زمینه حقوق رقابت کنید. بنابراین، شما باید ترکیبی از گزینه‌ها را برای جذب و حفظ کارکنان کلیدی در نظر بگیرید.

مطالعه بیشتر: بررسی مهمترین شاخص‌های استراتژیک

جذب و حفظ استعدادهای برتر

مدیریت عملکرد سازمانی

یک بسته پاداش با حقوق رقابتی و مزایای سخاوتمندانه بهترین شرط شما برای برنده شدن در جنگ با استعداد است. بسیاری از کارمندان در صورت داشتن بسته‌های مزایای جذاب، به ویژه مزایای سلامتی قوی، زمان تعطیلات سخاوتمندانه و برنامه کاری انعطاف‌پذیر، پیشنهادهایی با حقوق کمتر را نیز قبول خواهند کرد. پاداش کارکنان سخاوتمندانه به شما کمک می‌کند تا بهترین استعدادها را نیز حفظ کنید.

افزایش انگیزه

درست همانطور که گزینه‌های سهام به کارمندان شما انگیزه می‌دهد که مدت طولانی‌تری با شما بمانند، پاداش‌ها، کمیسیون‌ها و حقوق‌های مبتنی بر عملکرد می‌توانند کارمندان شما را برای بهره‌وری بیشتر ترغیب کنند. جوایز و پورسانت‌ها پاداش‌های بیرونی مشخصی هستند که مستقیماً تلاش اضافی را جبران می‌کنند.

کاهش فرسودگی شغلی

فرسودگی شغلی می‌تواند بر بهره وری و روابط شخصی و حرفه‌ای تأثیر بگذارد. حتی اگر کارمندان شما عاشق کاری باشند که انجام می‌دهند، فرسودگی شغلی یک واقعیت خطرناک است. مرخصی با حقوق و توانایی گرفتن مرخصی طولانی مدت بهترین دفاع در برابر فرسودگی شغلی است و اگر برنامه‌های سلامتی (مانند عضویت در باشگاه، برنامه‌های کمک به کارمندان، یا ناهارهای یارانه‌ای) را به این ترکیب اضافه کنید، تیمی از کارمندان مولد و آرام به دست خواهید آورد.

بهبود بخشیدن فرهنگ شرکت و تجربه کارکنان

حقوق بالا می‌تواند استعدادها را جذب و حفظ کند، اما طبق برخی مطالعات، برای ارائه یک تجربه مثبت کارمند کافی نیست. پیوند بین فرهنگ شرکت و بسته پاداش کارکنان بیشتر بر مزایایی است که شما ارائه می‌دهید. اگر برنامه‌های بهداشت روانی و مربیگری یا شب‌های ورزشی و عضویت در باشگاه دارید، پیامی واضح درباره ارزش‌های شرکت خود ارسال می‌کنید. اگر پاداش‌های تیمی را به جای پاداش‌های فردی ارائه دهید، به دنیا می‌گویید که برای کار تیمی بیشتر از موفقیت‌های فردی ارزش قائل هستید.

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر

در دنیای امروزی که رقابت در صنایع مختلف به سطح بالاتری رسیده است، شرکت‌های پروژه‌محور برای بقا و رشد خود نیازمند بهبود معماری سازمانی هستند.
شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) از پرکاربردترین ابزارها برای اندازه‌گیری پیشرفت به‌سوی اهداف تجاری هستند. شاخص‌های کلیدی عملکرد مانند نقطه مرجعی برای پیگیری اقدامات عملیاتی مختلف عمل می‌کنند و به سازمان‌ها اجازه نظارت فعال بر سلامت کلی کسب‌وکار خود را می‌دهند.
مدیریت عملکرد به مجموعه اقدامات و فرآیندهایی اشاره دارد که به منظور اندازه‌گیری، ارزیابی و بهبود عملکرد کارکنان انجام می‌شود. این فرآیند شامل تعیین اهداف و استانداردهای عملکرد، ارزیابی عملکرد کارکنان، ارائه بازخورد و پیشنهادات به کارکنان برای بهبود عملکرد، و اتخاذ اقدامات اصلاحی برای بهبود عملکرد می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از آخرین اخبار و اطلاعات یسناپارس مطلع شوید!

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن