جستجو
 • فروشگاه
 • تماس‌با‌ما
 • دمومحصولات
 • سوالات‌متداول
× Send

بررسی موثرترین روش‌های توسعه کارکنان

کارکنان با ارزش‌ترین دارایی و ستون فقرات یک سازمان هستند. به طوری که هر کارمند به روش خود در موفقیت یا شکست یک سازمان دخیل است. در یک سازمان افراد منبع حیاتی آن را تشکیل می‌دهند و باید ارزش گذاری و نگهداری شوند. بدون کارکنان در یک سازمان، حتی قوی‌ترین ماشین آلات با آخرین فناوری کار نمی‌کنند.
بررسی موثرترین روش‌های توسعه کارکنان

آنچه در این مقاله میخوانید :

 مقدمه

کارکنان با ارزش‌ترین دارایی و ستون فقرات یک سازمان هستند. به طوری که هر کارمند به روش خود در موفقیت یا شکست یک سازمان دخیل است. در یک سازمان افراد منبع حیاتی آن را تشکیل می‌دهند و باید ارزش گذاری و نگهداری شوند. بدون کارکنان در یک سازمان، حتی قوی‌ترین ماشین آلات با آخرین فناوری کار نمی‌کنند.

بررسی موثرترین روش‌های توسعه کارکنان

در مبحث توسعه کارکنان نکته قابل توجه این است که کارکنان نباید سازمان خود را صرفاً به عنوان منبعی برای کسب درآمد در نظر بگیرند. به یاد داشته باشید، کار شما فقط این نیست که صبح بیایید، عصر بروید و چک حقوق خود را دریافت کنید. از طرف دیگر کارفرمایان نباید با کارمندان خود مانند برده رفتار کنند. کارفرمایان باید زمان و منابع خود را برای آموزش و توسعه نیروی کار خود سرمایه گذاری کنند تا بعداً به منابع ضروری تبدیل شوند به این علت که کارکنان بتوانند برای رویارویی با بدترین موقعیت‌ها توسعه یافته و آماده باشند.

در این مقاله، ابتدا بررسی خواهیم کرد که توسعه کارکنان به چه معناست. سپس، جنبه‌های مختلف دیگر آن، از جمله مزایای آن برای سازمان، روش‌ها و رویکردهای مختلف برای توسعه کارکنان  و… را نیز بررسی خواهیم کرد. همچنین به جزئیات خواهیم پرداخت که چگونه متخصصان منابع انسانی و کارشناسان تحقیق و توسعه می‌توانند برنامه‌های توسعه کارمند جامع و عملی برای سازمان خود ایجاد کنند.

مطالعه بیشتر: مدیریت عملکرد کارکنان به چه معناست

مدیریت عملکرد کارکنان

توسعه کارکنان که اغلب به عنوان توسعه حرفه‌ای شناخته می‌شود فرآیندی است که طی آن کارمندان با حمایت کارفرمای خود آموزش‌های حرفه‌ای را طی می‌کنند یا فرصت‌های یادگیری را برای بهبود مهارت‌ها و رشد دانش و حرفه خود دنبال می‌کنند. توسعه حرفه‌ای تنها به بهینه سازی مجموعه مهارت‌های یک فرد برای یک نقش خاص اشاره نمی‌کند. بلکه به یادگیری مداوم اشاره دارد که متخصصان را پرورش می‌دهد و به پیشرفت آن‌ها در مسیرهای شغلی فردی کمک می‌کند. تشویق به ادامه تحصیل با ارائه یا تسهیل فرصت‌های یادگیری داخلی و خارجی به نفع کارفرماست.

 توسعه کارکنان چیست؟

توسعه کارکنان فرآیندی است برای بهبود شایستگی‌ها و مهارت‌های موجود کارکنان و توسعه شایستگی‌های جدیدتر برای حمایت از اهداف سازمان. هنگامی که این کار به درستی انجام شود، حتی اگر توسعه کارمندان مستلزم سرمایه گذاری (زمان، تلاش و تامین مالی) از سوی شرکت باشد، این سرمایه گذاری‌ها در درازمدت بیشتر از آن سود خواهند برد. به عنوان مثال، گاهی اوقات رها کردن یک کارمند با مهارت‌های محدود، یا توسعه آن مهارت‌ها مطابق با استانداردهای سازمان، هر دو هزینه دارد. با این حال، اگر این تلاش‌های توسعه منجر به حفظ طولانی‌مدت کارمندان شود، به لطف یک استراتژی توسعه کارمند سنجیده‌شده، که یک موقعیت برد-برد برای همه افراد مرتبط است.

مطالعه بیشتر: بررسی مهمترین شاخص‌های استراتژیک

 مزایا و اهمیت توسعه کارکنان

شاخص‌های استراتژیک

یک استراتژی توسعه کارکنان با دقت فکر شده در سطوح مختلف مهم است و هنگامی که به خوبی اجرا شود، می‌تواند مزایای متعددی را برای همه طرف‌های ذینفع، از جمله کارمندان، مدیران منابع انسانی و سازمان گسترده‌تر، به همراه داشته باشد.

برخی از این مزایا عبارتند از؛

1-بهبود عملکرد

برای اینکه شرکت‌ها در جایگاه خود رقابتی باقی بمانند، سازمان باید به عملکرد بهتر از رقبا ادامه دهد. توسعه کارکنان می‌تواند به سازمان کمک کند تا انتظارات عملکرد را برآورده کند و حتی از آن فراتر رود.

2-شرایط غیر منتظره را بهتر مدیریت کنید

محیط کسب و کار امروزه به صورت ثابت در حال تغییر است و این تغییر نه تنها چالش‌هایی (برای نیروی کار) به همراه دارد، بلکه اگر به درستی مدیریت شود، فرصت‌های غیرمنتظره قبلی را نیز باز می‌کند. بنابراین برای نیروی کار حیاتی است که بتواند موقعیت‌های همیشه در حال تحول را به سرعت و به طور موثر مدیریت کند. یکی از مزایای داشتن یک برنامه توسعه کارکنان به خوبی تعریف شده این است که می‌تواند کارکنان را برای مدیریت بهتر موارد غیرمنتظره مجهز کند.

3-فرهنگ یادگیری در داخل سازمان به جذب کارکنان جدید و بهبود وفاداری کمک می‌کند

متخصصان منابع انسانی می‌توانند این واقعیت را تأیید کنند که فقط تبلیغ فرصت‌های شغلی کافی نیست. برای کارمندان آینده به همان اندازه مهم است که بخواهند برای آن پست‌ها درخواست دهند. اگر دومی وجود نداشته باشد، شرکت‌ها بهترین‌ها و باهوش‌ترین‌ها را جذب نخواهند کرد تا به آن‌ها کمک کند رقابتی باقی بمانند. به اشتراک گذاری تاکتیک‌هایی مانند برنامه‌های توسعه شخصی، در سراسر سازمان به رشد استعداد کارکنان کمک کرده و یک محیط کاری بسیار جذاب ایجاد می‌کند. سازمان‌هایی که دارای فرهنگ یادگیری بالغ هستند، سه برابر بیشتر احتمال دارد که از این واقعیت به عنوان ابزاری برای استخدام استفاده کنند و اجرای یک برنامه قوی توسعه کارکنان اولین گام در این مسیر است.

مطالعه بیشتر: مدیریت عملکرد سازمانی به چه معناست؟

4-صرفه جویی در پول از طریق حفظ کارکنان

مدیریت عملکرد سازمانی

سرمایه‌گذاری در برنامه‌های توسعه مهارت‌های کارکنان داخلی برای اطمینان از اینکه نیروی کار می‌تواند کاری را که باید انجام دهد تا «کشتی را شناور نگه دارد» انجام دهد، مهم است. با این حال، توسعه کارکنان همچنین می‌تواند در درازمدت یک پس انداز بزرگ پول باشد.

5-تعامل و انگیزه کارکنان را با آموزش خوب بهبود بخشید

داشتن نیروی کار کاملا متعهد و درگیر با سازمان در هر سطحی برای موفقیت حیاتی است. انگیزه دادن به کارمندان، به گونه‌ای که آن‌ها برای انجام ماموریت شرکت با انگیزه باقی بمانند، تابع عوامل مختلفی مانند محیط کاری خوب، شناخت و قدردانی کارکنان، ارتباطات مکرر و آموزش عالی است. 85 درصد از رهبران معتقدند که مشارکت کارکنان یک اولویت استراتژیک است. یک برنامه مشارکت کارکنان به خوبی تعریف شده می‌تواند تمام عوامل مهم انگیزشی کارکنان از جمله آموزش و توسعه مهارت‌ها را متعادل کند تا مزایای نیروی کار با انگیزه کامل را در سراسر شرکت ارائه دهد.

مطالعه بیشتر: اصول ارزیابی عملکرد کارکنان

 موثرترین روش‌های توسعه کارکنان کدامند؟

وقتی نوبت به توسعه کارکنان می‌رسد، روش‌ها و انواع مختلفی وجود دارد، اما مطمئناً برخی از آن‌ها مؤثرتر از سایرین خواهند بود. همانطور که خواهید دید، پیشرفت کارمندان بیشتر از ایجاد یک برنامه آموزشی است، اگرچه آموزش یکی از روش‌های ذکر شده است. روش‌هایی وجود دارند که مؤثرتر از سایرین هستند و آن‌ها عبارتند از: آموزش، چرخش وظیفه/شغل، مربیگری، منتورینگ، کارگاه ها/کمیته ها/گروه‌های کاری، شبیه سازی ها، همایش ها، آموزش حین کار

 زمینه‌های توسعه کارکنان چیست؟

ارزیابی عملکرد سازمانی

این کافی نیست که به سادگی تصمیم بگیرید که سازمان شما به توسعه کارکنان نیاز دارد، بلکه باید بتوانید مشخص کنید که کدام حوزه‌ها به طور خاص نیاز به توسعه دارند. بدون درک جامع از آن، شما نمی‌توانید یک برنامه توسعه کارمند موثر ایجاد کنید. هر یک از این حوزه‌های حیاتی شامل انواع مختلفی از مهارت‌ها، از مدیریت تعارض تا ایجاد رابطه است. برخی مهارت‌های نرم و برخی دیگر مهارت‌های سخت هستند، اما به طور کلی، همه آن‌ها به کارمندان شما کمک می‌کنند تا کارآمدتر شوند و در نهایت منجر به نتایج تجاری بهتری شوند.

مطالعه بیشتر: ضرورت استقرار نظام ارزیابی عملکرد سازمانی

7 حوزه کلیدی توسعه کارکنان برای بهبود عبارتند از؛

 • انعطاف پذیری
 • مهارت‌های ارتباطی حل تعارض،
 • درایت و اخلاق کاری
 • مهارت‌های رهبری
 • مهارت‌های سازمانی
 • مهارت‌های خلاقیت
 • مدیریت استرس

 چرا توسعه کارکنان مهم است؟

کارفرمایانی که در توسعه کارکنان سرمایه گذاری می‌کنند به کارکنان خود کمک می‌کنند تا نقاط قوت خود را تقویت کنند و مهارت‌های خود را رشد دهند، که آن‌ها را برای نقش‌های فعلی خود بهتر مجهز می‌کند و همچنین به کاری که انجام می‌دهند ارزش بیشتری می‌بخشد و به طور مستقیم به کسب و کار شما منتفع می‌شود.

 چگونه یک برنامه توسعه قوی برای کارکنان ایجاد کنیم؟

چگونه یک برنامه توسعه قوی برای کارکنان ایجاد کنیم؟

از آنجایی که کارفرمایان برای حفظ استعدادها در پاسخ به ارزیابی مجدد کارمندان از اولویت‌های شغلی خود در میان تفویض‌های بزرگ تلاش می‌کنند، سرمایه گذاری در توسعه حرفه‌ای راهی برای نشان دادن به افراد خود است که به رشد آن‌ها اهمیت می‌دهید. اگر در حال حاضر برنامه توسعه حرفه‌ای ندارید، وقت آن رسیده است که یک برنامه توسعه کارکنان را برای تیم خود پیاده سازی کنید.

تنظیم طرحی که نیروی کار منحصر به فرد شما را منعکس کند بسیار مهم است. صنعت و اندازه کارکنان شما نیروی محرکه خواهند بود، اما سبک‌های یادگیری، ترجیحات، موضوع و دسترسی همگی عواملی هستند که باید در نظر گرفته شوند. اگر فرصت ‌های توسعه حرفه ‌ای که ارائه می‌دهید برای کارمندان شما جذاب یا به نفع آن‌ها نباشد، آن‌ها علاقه خود را از دست خواهند داد و از برنامه خارج می‌شوند.

از دستورالعمل‌های زیر برای اجرای طرح توسعه کارکنان در شرکت خود استفاده کنید.

مرحله 1: شرکت و اهداف بلند مدت خود را ارزیابی کنید

قبل از اینکه بتوانید یک برنامه را عملی کنید، باید نیروی کار و شرکت فعلی خود را با آینده‌ای که تصور می‌کنید ارزیابی کنید. نحوه عملکرد کارمندان و تیم‌های خود را بررسی کنید. سپس در نظر بگیرید که چه چیزی ممکن است برای پیشرفت نیاز به تغییر داشته باشد و چه چالش‌هایی ممکن است در این مسیر ایجاد شود.

مرحله 2: برنامه‌های توسعه ویژه کارکنان را ایجاد کنید

از مدیران بخواهید تا با گزارش‌های مستقیم خود در مورد اینکه کارمندان از چه چیزهایی در کارشان لذت می‌برند، چه چیزهایی برایشان مشکل است، چه چیزهایی آن‌ها را بی‌علاقه می‌کند و چگونه امیدوارند در نقش خود پیشرفت کنند، صحبت کنند. کارکنان باید در مورد پایبندی به برنامه توسعه خود پاسخگو باشند، اما مدیران مسئول هدایت و پشتیبانی گزارش‌ها در مسیر شغلی خود هستند.

کارمندان و مدیران را تشویق کنید که به طور منظم برای بحث در مورد برنامه توسعه کارکنان یکدیگر را ملاقات و فرصت‌های توسعه حرفه‌ای را در مورد فرصت‌‌های طوفان فکری ایجاد کنند.

مرحله 3: ارائه پیشنهادات توسعه

از برنامه‌های ویژه کارکنان برای ایجاد فرصت‌های توسعه حرفه‌ای در سطح شرکت استفاده کنید. اگر چندین کارمند می‌گویند که مایلند دوره‌های آموزشی مهارت‌های مختلف را بگذرانند، اما زمانی برای رویدادی خارج از ساعات کاری ندارند، به خرید اشتراک آموزش آنلاین فکر کنید. کارمندان می‌توانند دسترسی به پلتفرم را به اشتراک بگذارند و دوره‌های آموزشی را از آسایش خانه خود بدون صرف زمان از کار به پایان برسانند.

مرحله 4: تلاش‌های خود را ارزیابی کنید و بازخورد خود را بخواهید

ارزیابی مزایای فوری توسعه کارکنان می‌تواند دشوار باشد. در نتیجه آموزش فروش، شاهد بسته شدن معاملات جدید یک شبه نخواهید بود، اما در درازمدت نرخ بسته شدن و حفظ کارمندان را به میزان قابل توجهی بالاتر مشاهده خواهید کرد. قوی‌ترین شاخص موفقیت، پاسخ‌های کارکنان شما است. از آنجایی که فرصت‌های توسعه حرفه‌ای محرک‌های مشارکت کارکنان هستند، انجام منظم نظرسنجی‌های مشارکت کارکنان راهی مؤثر برای سنجش علاقه و رضایت اعضای تیم شما از پیشنهادات توسعه حرفه‌ای است.

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر

شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) از پرکاربردترین ابزارها برای اندازه‌گیری پیشرفت به‌سوی اهداف تجاری هستند. شاخص‌های کلیدی عملکرد مانند نقطه مرجعی برای پیگیری اقدامات عملیاتی مختلف عمل می‌کنند و به سازمان‌ها اجازه نظارت فعال بر سلامت کلی کسب‌وکار خود را می‌دهند.
مدیریت عملکرد به مجموعه اقدامات و فرآیندهایی اشاره دارد که به منظور اندازه‌گیری، ارزیابی و بهبود عملکرد کارکنان انجام می‌شود. این فرآیند شامل تعیین اهداف و استانداردهای عملکرد، ارزیابی عملکرد کارکنان، ارائه بازخورد و پیشنهادات به کارکنان برای بهبود عملکرد، و اتخاذ اقدامات اصلاحی برای بهبود عملکرد می‌شود.
مدیریت عملکرد کارکنان یک رویکرد استراتژیک برای ایجاد و حفظ بهبود عملکرد کارکنان است که منجر به افزایش کارایی شرکت‌ها می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از آخرین اخبار و اطلاعات یسناپارس مطلع شوید!

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن